Pervitin a amfetaminy v Ústeckém kraji vyzkoušelo tři a půl procenta teenagerů. To je nejvíc v republice. Žije tu také největší počet silných kuřáků. Za den vykouří přes jedenáct cigaret. Z nelegálních drog je v regionu nejoblíbenější marihuana a hašiš. S velkým odstupem následují halucinogenní houby.

Těchto nelichotivých výsledků dosáhl Ústecký kraj v unikátní celoevropské studii ESPAD z roku 2011, jejíž výsledky byly zveřejněny teprve nedávno. Odborníci v ní zkoumali užívání drog u šestnáctiletých studentů.

close Infografika. zoom_in

Pervitin si v kraji dokáže snadno sehnat 11,6 procenta dotazovaných. Dostupnější je podle nich už jen v Praze. „O pervitinu se v německém pohraničí často hovoří, objevují se zprávy o jeho výskytu na vietnamských tržnicích u hranic, proto se tam zdá subjektivně dostupnější," říká autorka studie Pavla Chomynová z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Tvrdé drogy už netáhnou

S nelegálními drogami už v Ústeckém kraji experimentovalo 48,1 procenta teenagerů. Více jich podle studie bylo jen v Praze, Olomouckém a Karlovarském kraji. Popularita drog mezi mladými přesto klesá. Nejvíce právě v Ústeckém kraji. Rapidně se tu snížilo hlavně užívání tvrdých drog.

„Užívání drog, zejména konopných látek, už nemá chuť něčeho zakázaného a studenty neláká tak jako dřív. Objevuje se i mnoho dospívajících, kteří se od ostatních chtějí odlišovat, a proto konopí odmítají," vysvětluje Chomynová. Teenageři si podle ní uvědomují i dopady drog na své zdraví, a proto se jim vyhýbají.

close Infografika. zoom_in

Drogy jsou podle odborníků problémem hlavně v sociálně vyloučených lokalitách a pohraničních oblastech, kam se stahují překupníci. „V Ústeckém kraji se nachází průmyslové pěstírny drog a výrobny pervitinu, drogy se tudy převáží i do západní Evropy. Stále více se ale daří výrobce a distributory drog odhalovat a bojovat proti nim," zdůrazňuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Cigarety a alkohol

Alespoň jednu cigaretu už v Ústeckém kraji okusily tři čtvrtiny šestnáctiletých, denně jich kouří 29 procent. Krabičku cigaret si celkem snadno dokáže obstarat 86 procent dotazovaných.

Naopak alkoholu studenti na severu Čech příliš neholdují. Celorepublikově sice roste počet mladých, kteří se často opíjejí, v Ústeckém kraji jich ale ubývá. Více než třikrát se tam opilo jen 4,1 procenta mladistvých. K pivu a vínu se přesto dostávají velmi snadno. Pivo si v kraji lehce sežene skoro 90 procent teenagerů, víno přes 81 procent.

„K alkoholu, cigaretám, tlumivým lékům a lékům proti bolesti se mladí nejčastěji dostávají mezi vrstevníky, ale překvapivě i v rodině," upozorňuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Při prevenci je podle něj nejdůležitější, aby mladí znali rizika a důsledky užívání drog. „Rodiče či učitelé by měli získat jejich důvěru a být nablízku, když začnou mít s drogami problém. Včasné odhalení totiž výrazně zvyšuje úspěšnost léčby závislosti," dodává Vobořil.

close Infografika. zoom_in