„Chtěl jsem být v něčem nejlepší a pomlázky jsem pletl už někdy od svých šestnácti let. Jednou jsem v rádiu slyšel rozhovor s Miroslavem Markem, šéfem Agentury Dobrý den, která rekordy registruje a tak jsem tam napsal, abych zjistil, která je nejdelší. Ta tehdy byla nějakých 321 centimetrů dlouhá. Tak jsem upletl dlouhou 358 centimetrů. To bylo ještě v devadesátých letech," líčí Robert Zauer historii svého rekordu.

Nejdelší velikonoční pomlázku v roce 2002 upletl Tepličan Robert Zauer. Měří 583 centimetrů.Následovala další pomlázka. Upletl dílo dlouhé 492 centimetrů. Ale jak sám říká, rekordy jsou od toho, aby se překonávaly, a tak se rozhodl, že ještě nějaký ten decimetr přidá.

Nesehnal proutky

„Jenže už nemohl tak dlouhé proutky sehnat. Podotýkám, že i v tomto případě je řeč o klasické pomlázce z 8 prutů, přičemž devátý tvoří rukojeť," navázal Miroslav Marek z pelhřimovské Agentury Dobrý den.

Tak si Robert Zauer musel na svůj nový rekordní počin počkat další rok. Ten první zkrátka proutky tak, aby z nich mohla vzniknout pomlázka hodná zápisu do České knihy rekordů, prostě nedorostly. Tak je alespoň zařízl a počkal ještě rok a vyplatilo se.

Maxipomlázka

Kolednická maxipomlázka z roku 2002, která se posléze stala exponátem Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově měří 5 metrů a 83 centimetrů a kdyby dívky byly o koledě ukázněné a poslušně se seřadily do řady, šlo by touto pomlázkou přetáhnout najednou patnáct dívčích zadečků.

Nejdelší pomlázkou pak byla celých jedenáct let. Překonat se ji podařilo mládencům z obce Silůvky. Jejich pomlázka měří 699 centimetrů.

„Hodně mě to překvapilo. Když si vzpomenu, jak už jsem pomalu na tu svou musel kácet stromy, skoro nechápu, jak to dokázali. No, třeba je jednou ještě překonám, kdo ví," zvažuje Robert Zauer.

Z kočičích vousků

Každopádně v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově můžete mezi desítkami velikonočních exponátů obdivovat i vskutku kuriózní pomlázku z velmi neobvyklého materiálu, z kočičích vousků.

„Také máme nejkratší pomlázku spletenou z regulérních osmi proutků vrby o délce 4,5 milimetru, nebo pomlázku z nevídaných sta proutků," dodal Miroslav Marek z Agentury Dobrý den.

Nejdelší velikonoční pomlázku v roce 2002 upletl Tepličan Robert Zauer. Měří 583 centimetrů.