VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejužitečnější projekty zaplacené z fondů EU

Ústecký kraj - I přes kritiku některých investic a hlasy o jejich zbytečnosti vzniklo v Ústeckém kraji mnoho užitečných staveb a projektů pro lidi.

30.4.2014
SDÍLEJ:

Lanovka na Větruši.Foto: DENÍK/Karel Pech

Lanovka na výletní zámeček Větruše

Nejzajímavějším a nejviditelnějším projektem, hojně využívaným turisty a místními lidmi, zůstává v Ústí nad Labem zřejmě lanovka z obchodního centra Forum na místní výletní zámeček Větruše. Stála zhruba 71,75 milionu korun bez DPH, s daní 85,6 milionu. Město z této sumy zaplatilo jen 7,5 procenta, tedy zhruba 6 milionů korun. Poprvé ji pro veřejnost ústecký dopravní podnik spustil 7. prosince 2010. Od té doby převezla roku 2011 přesně 309 582 cestujících, o rok později 196 092 cestujících a v roce 2013 ji použilo 187 749 cestujících. Pokles v roce 2013 přičítá vedení především letní povodni, kdy lanovka nefungovala. Převáží jinak i dětské kočárky, jízdní kola a psy. Dodnes ovšem také vyvolává kontroverze. Někteří Ústečané ji považují za zbytečný projekt a v minulosti poukazovali, že ústecký magistrát ji dotuje přibližně 4 miliony korun ročně, zatímco vedení dopravního podniku oponovalo, že ztráta byla zhruba poloviční.

Čistírna odpadních vod v Děčíně

V roce 2001 byla v Děčíně Boleticích slavnostně otevřena čistírna odpadních vod. Ta výrazně přispěla ke snížení znečištění řeky Labe. Čističku částečně zaplatila Evropská unie, a to i přesto, že v té době ještě Česko nebylo členským státem, ale kandidátem na vstup. Na čističku přispěl evropský fond PHARE, a to částkou 179 milionů korun. Celkem vyšla čistička na půl miliardy korun.

Příjemci dotacíKolik bylo příjemců dotací
z fondů EU 2007 - 2013:
24 216 příjemců

622 995 000 000 Kč
celková alokovaná částka

25 726 600 Kč
průměrná výše podpory pro jednoho příjemce dotace

Zdroj: fondyeu.eu

Čistírna odpadních vod Děčín slouží k čištění odpadních vod z města Děčína. Hlavní část odpadních vod je na čistírnu čerpána z čerpacích stanic prostřednictvím nového systému gravitačních a výtlačných sběračů. Další část odpadních vod je přiváděna gravitačně z Boletic.

Zimní stadion v Litoměřicích

Původně krytá ledová plocha zimního stadionu v Litoměřicích se za evropské peníze proměnila ve víceúčelovou sportovní halu. Nový název je Kalich aréna. Stavba byla zahájena v lednu 2009, dokončena byla v prvním pololetí roku 2010. Celková investice činila 290 milionů korun. Městu se z ROPu podařilo získat 208 milionů.

Hřebíkárna v Chomutově

Restaurace a hotel na kraji Bezručova údolí se hned po svém dostavění staly oblíbeným výletním místem. Venkovní zahrádka s dětským hřištěm láká v teplých dnech především rodiny s dětmi, rádi si tu ale u piva či limonády odpočinou i cyklisté či bruslaři na in-linech, kteří se jeli projet do Bezručova údolí. Navíc se tu pravidelně konají koncerty.

OÁZA Rekonstrukce Konzervatoře Teplice

„Nové prostory umožnily našim žákům lépe se připravovat na povolání hudebníků a pěvců," říkal při otevření spokojený ředitel teplické konzervatoře Milan Kubík.

Uvnitř zrekonstruované budovy se nachází velký sál, který bude sloužit jako zkušebna orchestru a také učebny pro individuální výuku hry na hudební nástroje.

Prosklené schodiště s výtahem propojilo stávající budovu, přístavbu z první poloviny devadesátých let, se sousedním domem bývalého Feroxu, který škola odkoupila.

Podpořené projektyEvropská unie podpořila
v Česku v letech 2007 2013:
55 098 projektů

622 995 000 000 Kč
celková částka

11 307 000 Kč
tolik stál v průměru jeden projekt

Budova, jež vznikla přestavbou, nese jméno Oáza.

Stavba přišla zhruba na 102 milionů korun. Regionální rada regionu Severozápad na ni přislíbila dotaci až 94,9 milionů.

Z knihovny v Lounech se stalo moderní populárně vzdělávací a zábavné centrum

K vydařeným projektům, vybudovaným pomocí evropských peněz, patřilo stěhování a rekonstrukce Městské knihovny v Lounech. Ta získala díky 60milionové dotaci z evropských fondů nové sídlo přímo na hlavním náměstí a stalo se z ní moderní zábavné a populárně vzdělávací multifunkční centrum, které nenabízí jen prosté půjčování knížek, ale velmi mnoho dalších aktivit.

O úspěšnosti projektu a jeho významu pro veřejnost nejlépe svědčí číslo o návštěvnosti. Jenom v loňském roce do knihovny zavítalo 150 tisíc návštěvníků. Celé město Louny přitom má jen necelých 19 tisíc obyvatel. Projekt přestavby knihovny byly připravován od roku 2006. V roce 2008 byla pro něj schválena uvedená finanční dotace. Rekonstrukce trvala dva roky. Provoz v nových prostorách zahájila knihovna v létě 2010.

Autor: Redakce

30.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 20.–21. ledna 2018

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

AKTUALIZOVÁNO

Na sever Čech opět udeřil silný vítr. Láme stromy, lidé nemají elektřinu

Severní Čechy - Právě 11 let po ničivé vichřici Kyrill lidé opět s obavou hledí na modely předpovědi počasí a mávající stromy za okny.

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 17. ledna 2018.

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>