VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Neurvalost a agresivita jako samozřejmost?

Severní Čechy - Agresivita občanů navštěvujících okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) stoupá. Komunikace s občany klienty OSSZ, je proto stále obtížnější.

21.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

„Projevy klientů jsou mnohdy tak vulgární, že se nedají v přesném znění publikovat. Klienti takto dávají najevo svůj nesouhlas např. s ukončením dočasné pracovní neschopnosti, se změnou v hodnocení stupně invalidity nebo s rozhodnutím o invalidním důchodu. Výhrůžky a nadávky jsou pro zaměstnance velmi negativní zkušeností. Mnozí se z takového „zážitku" velmi dlouho vzpamatovávají a samozřejmě mají obavu, že se to může opakovat," uvedla Renáta Provazníková z České správy sociálního zabezpečení.

Dodala, že problémů přitom stále přibývá.

Ohroženi jsou všichni zaměstnanci

S útoky se samozřejmě setkávají často lékaři. „Zatíženost posudkových lékařů je velmi vysoká. Na každého nyní připadá 1222 odborných posudků ročně. Nevybíravé útoky klientů ale nesměřují pouze na lékaře. Jejich terčem se stávají všichni zaměstnanci OSSZ. Běžné je vulgární napadání zaměstnanců po telefonu. Klienti na ně doslova řvou vulgarity nejhrubšího zrna také při osobním jednání.

K napadání dochází např. i při prováděných kontrolách režimu dočasně práce neschopného pojištěnce.

„S vyhrožováním fyzickým napadením se zaměstnanci OSSZ mnohdy setkávají v souvislosti s výplatou dávek nemocenského i důchodového pojištění. Ke konfliktům dochází především v případech, kdy na ně ze zákona nemají lidé nárok, nebo když jejich zaměstnavatel neodevzdal OSSZ všechny podklady potřebné pro vyplacení dávky," dodala Provazníková.

Problémoví klienti

Někteří lidí říkají, že „úředníci, kteří se válejí na úřadech za těžké prachy a nic neumějí zařídit" jsou povinni se o ně postarat. Přijdou na úřad bez toho, že by měli prokazatelný nárok na poskytnutí jakékoliv dávky, přesto se jí nevybíravě dožadují.

Ze zkušenosti ředitelů OSSZ dále vyplývá i fakt, že v každém okrese jsou nejméně 2 3 rizikoví klienti, jejichž návštěvy vždy znamenají velké stresové zatížení pro zaměstnance OSSZ.

Incidenty na severu

„Uvádíme popis některých útoků a výhrůžek klientů vůči zaměstnancům OSSZ zaznamenaných na některých pracovištích správ sociálního zabezpečení v Libereckém a Ústeckém kraji," dodala k tématu Provazníková.

OSSZ Ústí n. L.

K nepříjemnému výstupu došlo v prostorách ústeckého klientského centra.

Pojištěnec přišel pod vlivem alkoholu a drog (čekal na hospitalizaci na odvykací kůru) a chtěl okamžitou výplatu dávek.

Vyhrožoval takovým způsobem, že se ostatní klienti báli a krčili se na jedné straně klientského centra a zaměstnanci se krčili za přepážkou.

Situaci naštěstí vyřešilo vedení pobočky OSSZ, problémového klienta nakonec „zvládlo" a vykázalo z budovy.

ČSSZ Ústí n. L. námitkové oddělení

Na námitkovém posudkovém oddělení (LPS) klient prorazil dveře. Byl nespokojený s výsledkem řízení o invalidním důchodu. Posuzovanému byl vysvětlen důvod změny stupně invalidity v souladu s odbornými nálezy a s platnou vyhláškou. Do jednací místnosti náhle vstoupila matka posuzovaného a začala výsledek zpochybňovat. Posuzovaný se začal chovat agresivně, byl hrubý. Všechny dokumenty si naházel do tašky, vyběhl z jednací místnosti, bouchl za sebou dveřmi tak, že je poškodil.

Jiný klient jednání o invalidním důchodu ukončil urážkami posuzující lékařky: „Ty tlustá krávo, sedíš tady na tý svý tlustý p*****, ty pikslo, to mi chceš říct, že nebudu mít ani na léky?" Přitom šermoval lékařce klíčky od auta před obličejem. Přítomná referentka se ho marně snažila uklidnit a usměrnit.

Když klient sám opustil jednací místnosti, okamžitě zaměstnankyně zamkla, v obavě, aby se nevrátil.

OSSZ Louny

Na referát LPS přišla nespokojená klientka. Vystupovala značně agresivně. Na chodbě OSSZ zadržela lékaře odcházejícího z jednání s jiným klientem. Dožadovala se od něj vysvětlení dalšího postupu ve svém případě. Nesouhlasila s rozhodnutím při důchodovém jednání. Lékař jí odpověděl, že podle zákona si může podat námitku. Žena požadovala přesné číslo vyhlášky i to jí lékař poskytl. Klientka mu ale sbírku zákonů vzala a chtěla s ní odejít. Tomu však lékař zabránil.

Žena se rozzuřila, velmi hrubě lékaře opakovaně urazila a v čekárně OSSZ vzteky rozházela informační letáky. Přítomným sdělila: „Koupím si pistoli a postřílím vás," a opustila budovu.

OSSZ Semily

Zatím neevidují fyzické napadení zaměstnanců ani vyhrožování fyzickou likvidací. Zaměstnanci jsou ale vystaveni slovní agresi klientů, nejčastěji v souvislosti s nepřiznáním či odebráním pojistné nebo nepojistné dávky. Přestože zaměstnanci OSSZ klientům vždy vysvětlují, na základě čeho bylo rozhodnutí vydáno, klienti často reagují slovy:

„Buďte zticha, mě absolutně nezajímá co je v zákoně. Když je blbej, mě nezajímá, co vy jste rozhodla a nerozhodla, jestli jste referentka nebo doktorka, jste všichni jedna pakáž, jeden to svádíte na druhýho. Už píšu dopis panu Krásovi, a taky na ministerstvo, a to vám řikám, buďte klidná i vaše jméno se tam objeví. Je potřeba s vámi zatočit…"

OSSZ Jablonec n. N.

Zaměstnanci zažívají verbální napadení, občas spojená s kopnutím do dveří. Ve většině případů se jedná o osoby navštěvující OSSZ několikrát v měsíci, přitom se nedokáží přesně vyjádřit, s jakým problémem se tentokrát bez objednání dostavily. Výpady velmi často směřují ihned u vstupu přímo na vyřizující pracovnice podatelny.

Do oddělení OSVČ se klient přišel zeptat na průběh úhrad svých pohledávek. Byl nepříjemný a nenechal si věc vysvětlit. Nakonec křičel a referentce sprostě nadával. Nebylo možné s ním normálně komunikovat. Potom šel na oddělení vymáhání, kde se situace opakovala.

Autor: František Roček

21.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 14 000 Kč

Výrobci a zpracovatelé potravin a příbuzní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Pracoviště: Jiřího z Poděbrad 978, 696 62 Strážnice. Náborový příspěvek 5000,- Kč. Pracovní doba - sobota až středa /raní směna 7,00 - 15,30 a odpolední směna 13,00 - 21,30. PP na dva roky.. Pracoviště: Zdravé stravování s.r.o. - sídlo, Jiřího z Poděbrad, č.p. 978, 696 62 Strážnice. Informace: Jindřiška Drábková, +420 775 967 887.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 18 100 Kč

Zubní instrumentáři. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: pro ambulance v okrese Znojmo. Pracoviště: Dentalis bohemia s.r.o., Botanická, č.p. 606, 602 00 Brno 2. Informace: Zbyněk Lamplot, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 8 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/KA VEDOUCÍHO NÁKUPU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, objednávání zboží, Požadavky: znalost na PC., Vhodné i pro absolventy., Možnost i na DPČ.. Pracoviště: Polanských, s.r.o. - velkoobchod potravin, Mírová, č.p. 144, 398 11 Protivín. Informace: Roman Polanský, +420 736 521 151.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 32 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Vrchní (zdravotní) sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem na: zamestnani@gemini.cz, kanovsky@gemini.cz, bilavcikova@gemini.cz, kopecka@gemini.cz , Vzdělání ve zdravotnictví podmínkou, Svědomitost, pracovní nasazení, praxi s vedením kolektivu, Vůli pracovat v tvůrčím a dynamickém kolektivu renomovaného pracoviště, Nabízíme:, Práce na plný pracovní úvazek v nadstandardním prostředí špičkově vybaveného pracoviště, zázemí prestižní české oční kliniky, příspěvek na stravování a další zaměstnanecké benefity, dobré platové podmínky. Pracoviště: Gemini oční klinika a.s.-prac.brno, Veveří, č.p. 3163, 616 00 Brno 16. Informace: Marie Kopecká Ivana Bilavčíková,, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Argentinská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT