Celkem 49 dvacetičlenných posádek bojovalo v sobotu o medaile v hlavním závodu dračích lodí na 200 metrů na mosteckém jezeru Matylda. Vyhráli chomutovští Draci z Kamenčáku, druhý skončil loňský vítěz, tým mostecké policie, třetí Scamo Dream Team. Sportovní show s doprovodným programem trvala dva dny, začala v pátek soutěží 22 školních posádek, kterou vyhrála Dráčata z Kamenčáku.

"Šestý ročník mosteckého závodu se vyvinul v poměrně impozantní akci," řekl Deníku Petr Klíma, prezident České asociace dračích lodí. Výkony jdou podle něj nahoru, protože posádky se už naučily na exotických lodích jezdit a vědí, do čeho jdou. Dračí lodě si navíc našli i diváckou odezvu. Přišlo jich několik tisíc. U jezera byla řada atrakcí. „Má to tu perfektní atmosféru. Rádi sem jezdíme a rádi zase přijedeme na sedmý ročník," dodal Klíma.

Mostecký závod patří v kategorii lokálních k největším. Jinde obvykle jezdí tři až čtyři desítky posádek. Zájem o tuto disciplínu v ČR roste. Asociace pořádá Národní pohár dračích lodí, kam patří nejvyšší soutěž Český pohár dračích lodí, ve které je vrcholem zářijový závod na kanále v Račicích, a Dragon Boat Grand Prix, což je celosezónní liga.

Radost vítězů

„Bylo to jako každý rok, výborný. Jelo se nám krásně. Z každého vítězství je radost, a ta okamžitá je největší," řekla Blanka Doležalová z vítězné posádky v Mostě.

Draci a Dráčata z Kamenčáku mají mezi sebou mladé chomutovské kanoisty. Pro ně byly dračí lodě příjemná změna, protože jsou zvyklí trénovat v kajacích. Teď se v nich připravují na mistrovství republiky. „Dračí lodě byla šance, aby se vydováděli. Vzali to jako zábavu, ale na druhou stranu jsou chtiví vyhrávat. Navíc byli doplněni lidmi, kteří dračí lodě už zkoušeli a mají k tomu vztah," řekl šéftrenér Petr Doležal. V pátek uspěli začátečníci, kteří se teprve učí pádlovat. „Je ale vidět, že cit pro vodu mají i děti, kterým je osm devět let," uvedl Doležal.

Konečné pořadí StarColor CUP 2017 Matylda Most na 200 metrů (umístění, čas, název posádky)

1 00:47.170 DRACI Z KAMENČÁKU
2 00:48.470 BENGABOYS
3 00:50.920 SCAMO DREAM TEAM
4 00:51.110 TAHOUNI
5 00:51.470 WIKINGOVÉ
6 00:52.070 MOKRÝ BANDITI
7 00:52.350 BARBAŘI
8 00:52.650 HC RENČ