Cizinecká policie v Ústeckém kraji již loni zpřísnila kontroly osob kvůli nelegální migraci. Zaměřuje se na klíčové dopravní silniční a železniční tahy a zvláště na mezinárodní dopravu.

Padělané doklady

Mezinárodní vlakové a autobusové spojení je pro nelegální migranty prostředek pro nenápadný průjezd Evropou do cílové země. Zvláště, pokud mají padělané doklady.

Podle politologa Zdeňka Zbořila je zvýšená nelegální migrace nebezpečná, protože je zdrojem destabilizace Evropy. V migrační vlně se dobře skryjí islamističtí tzv. protizápadní bojovníci.

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava varuje, že záchyt nelegálně migrujících cizinců je důkazem nefunkčnosti hranic Schengenského prostoru.

Zvýšení kontrol kvůli nelegální migraci potvrdila též krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Policisté za poslední tři týdny opakovaně odhalili nelegální migranty především ze Somálska.

Jenom za období posledních tří týdnů bylo Odborem cizinecké policie Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje zajištěno 31 padělaných nebo pozměněných dokladů.

Zadrželi Somálce

"Již během akce vyhlášené na 25. dubna 2015 policisté při kontrole autobusu na dálnici D8 narazili na početnou skupinku migrantů. Třináct Somálců, deset mužů a tři ženy, cestovalo přes naše území v mezinárodním linkovém autobuse na trase z Říma do Berlína. Cizinci ve věku 16 45 let se policistům prokázali celkem osmnácti doklady třinácti italskými cestovními pasy pro cizince a pěti povoleními k pobytu v Itálii.

Zkušení policisté ihned poznali, že se jedná o padělky. Migranti v rámci readmisní dohody byli předáni do Rakouska, protože se policistům podařilo prokázat, že na naše území přicestovali z tohoto státu.

Důvodem k útěku z domovského prostředí byla tíživá situace a válečný stav jejich země. Jejich cílovou destinací mělo být Švédsko a Finsko, kde údajně žije někdo z jejich příbuzných nebo známých. Podle svých slov si doklady pořídili v Itálii," uvedla k poznatkům cizinecké policie Bartošová.

Podle senátora Doubravy představují skandinávské země v rámci Evropy stále větší bezpečnostní riziko kvůli předchozí nepochopitelně benevolentní imigrační politice.

Kvůli předchozí příliš naivní politice v EU vůči imigraci dnes patří mezi rizikové země i většina západní Evropy, včetně sousedního Německa.

Další odhalení

Bartošová dále uvedla, že o dva dny později byli opět na dálnici D8 v mezinárodním linkovém autobuse kontrolováni další dva Somálci ve věku 17 a 19 let s padělanými doklady vyrobenými v Itálii.

Cizinci byli též v rámci readmisní dohody předáni rakouským orgánům.

Poslední dubnový den byli zadrženi ještě dva Alžířané, kteří cestovali autem s padělanými doklady.

Pro cizineckou policii jde o nekonečný příběh: „Minulý týden v pátek 8. května policisté kontrolovali dva občany Íránu dvaatřicetiletého muže a o rok mladší ženu. Cestovali mezinárodním autobusem z Maďarska do SRN. Cizinci se prokázali dvěma padělky řeckých průkazů totožnosti.

Falešné doklady si údajně sehnali v Turecku, odkud odcestovali do Maďarska. Dvojice migrantů byla umístěna do záchytného zařízení a bylo s nimi zahájeno správní řízení o vyhoštění.

Dne 12. května 2015 kontrolou neprošli čtyři cizinci (muži ve věku 17, 18, 22 a 27 let) tři osoby se státní příslušností Somálska a jeden občan Gambie. Jeden Somálec byl bez dokladů a zbývající předložili padělky italského pasu a povolení k pobytu. O tom, že cestují s falešnými doklady, prý věděli. Čtveřice cizinců bude pravděpodobně též předána rakouským orgánům," dodala Bartošová.

Dnes je zřejmé, že bylo chybou omezení počtu příslušníků cizinecké policie. Vládla naivní euforie, že Schengenský prostor je dobře zajištěný proti nelegálním přechodům hranic EU. Varovné hlasy byly ignorovány, uvedl pro Deník již koncem minulého roku ústecký policejní psycholog Josef Kovářík.