VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Opuštěná místa: Z havarijního stavu pivovaru dnes těží filmaři

Doksany - Ženský premonstrátský klášter v Doksanech, založený v roce 1144 knížetem Vladislavem II. a jeho ženou Gertrudou, patří mezi nejstarší a současně nejvýznamnější památky v zemi.

31.7.2014
SDÍLEJ:

NA ODPIS. V havarijním stavu je střecha pivovaru, štít i krovy. Do objektu zatéká, dřevo uvnitř ohrožuje dřevomorka a hniloba. Takto o nynějším stavu budovy hovoří zpráva památkářů.Foto: Deník/Karel Pech

Vzápětí je však nutné dodat, že i mezi ty nejohroženější. Zatímco část budov vlastněných Královskou kanonií premonstrátů na Strahově vzkvétá, jiné i přes jistou snahu o záchranu dál chátrají. Mezi nimi především hospodářská stavení.

V klášterním areálu je možné je spatřit ihned za monumentální barokní branou, která představuje hlavní vstup na první nádvoří. Budova někdejší sladovny, sušárny a samotného pivovaru se od ní nachází vlevo.

Některé prameny dokládají založení pivovaru v Doksanech k roku 1726, jiné sahají hlouběji. Pivovar byl však součástí kláštera pravděpodobné už od samého začátku.

Doksanský klášter v bodech1144 - klášter založen knížetem Vladislavem II. a jeho manželkou
1421 - vypálen husity
17. a 18. st. - zásadní barokní přestavby areálu, největší rozkvět kláštera
1782 - zrušení kláštera císařem Josefem II., prelatura a konvent dál sloužily jako vojenská nemocnice, později jako kasárna
1804 - panství koupil svobodný rytíř Jan Antonín Lexa z Aehrenthalu
po roce 1945 - panství zkonfiskováno a převedeno, kromě klášterního chrámu a budovy farního úřadu, pod Státní statek Roudnice n. L.
po roce 1989 - majetek převeden pod NPÚ
1997 - zakoupení části budov v severní části areálu Strahovským klášterem, obnovení řeholní činnosti, zbytek ve vlastnictví státu
Zdroj: NPÚ

„První zmínky o něm pocházejí z 12. století, kdy po dokončení kostela Narození Panny Marie měla následovat stavba pivovaru, mlýna, hospodářských budov a špitálu pro chudé," stojí v Industriální topografii České republiky, jež je dlouhodobým badatelským projektem Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT v Praze.

Po zrušení kláštera Josefem II. odkoupil Doksany nejprve v roce 1799 vídeňský velkoobchodní dům Ochs-Geymuller, od něj po pěti letech Jan Antonín Lexa, zbohatlý pražský měšťan, později povýšený do šlechtického stavu a pasovaný na rytíře. Jeho rodina na doksanském panství hospodařila do roku 1946.

Barokní dvoupatrová stavba pivovaru byla rozšířena v 19. století. Její vystupující průčelí, takzvaný rizalit, dodnes zdobí letopočet 1867.

Ve stejné době začala správa doksanského velkostatku využívat sílu Ohře pro pohon tamního mlýna. Údajně zásluhou sládka Matěje Brejchy, který v Doksanech působil mezi lety 1874 až 1882 a byl také jmenován čestným občanem obce, pivovar přešel na parostrojní provoz.

„Autorem nutných stavebních úprav mohl být do roku 1884, kdy zemřel, pražský stavitel Josef Marek, jenž pro Aehrenthaly navrhl již dříve blízký cukrovar," píše se v textu Industriální topografie.

Roční výstavy piva1902/1903 - 11 395 hl
1906/1907 - 13 200 hl
1911/1912 - 14 300 hl
1916/1917 - 2 000 hl
1921/1922 - 6 000 hl
1926/1927 - 9 695 hl
1932/1933 - 6 500 hl
1946 - 2 628 hl
Zdroj: www.pivovary.info

Majitelem pivovaru byl na přelomu století Felix svobodný pán Aehrenthal, od roku 1918 pak Jan hrabě Aehrenthal. Sládci se zde v posledních desetiletích provozu vystřídali dva, od roku 1900 Vavřinec Čihák, po něm od roku 1931 Jan Čihák.

Největší výstav měl pivovar v letech 1910 až 1912, kdy dosahoval roční produkce přes 14 tisíc hektolitrů piva.

Ještě ve 30. letech prošlo turbínové zařízení pivovaru kompletní rekonstrukcí, byly dodány nové parní kotle. Na Silvestra roku 1946 se stroje po konfiskaci majetku zastavily.

Objekt je dnes v havarijním stavu a na seznamu ohrožených památek. Zatímco sousední sýpka dostala před dvěma lety novou střechu, pivovar dál chátrá. Skrz střechu do něj masivně zatéká, dřevěné části jsou napadené dřevomorkou. Část omítky opadala, odhalené zdivo se rozpadá. Zničené jsou i výplně otvorů.

Z neutěšeného vzhledu budovy v současnosti těží britští filmaři, kteří zde v přistavěných kulisách natáčejí seriál Mušketýři. Část vnitřních prostor s klenutými stropy slouží jako interiér hospody.

Opuštěná místaLákalo vás někdy překročit práh opuštěného stavení a dozvědět se o něm víc? Vydat se na vlastní pěst do spletitých labyrintů podzemních chodeb? Rozkrýt záhadu tajuplné zříceniny? V letním seriálu Litoměřického Deníku, který v novinách najdete vždy ve čtvrtek, vás na taková místa našeho regionu zavedeme. V 1. díle jste se více dočetli o vile Pfaffenhof, ve 2. a 3. o větrném mlýnu u Siřejovic, ve 4. pak obývalé octárně v Litoměřicích. A kam bychom se měli vydat dál? Pište na veronika.udatna@denik.cz.

Autor: Veronika Weissová

31.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 360 Kč

Úředníci jinde neuvedení Referenti evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Městský úřad požaduje splnění následujících podmínek: ukončené minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou., Dále požadujeme: vítána zkouška zvláštní odborné způsobilosti na úseku EO,OP a CD, řidičské oprávnění pro skupinu "B", samostatnost, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, odpovědnost, organizační a komunikační schopnosti, výhodou je: praxe ve státní správě a samosprávě na obdobných pracovních pozicích, vysoké pracovní nasazení, uživatelskou znalost práce na PC - Word, Excel, Outlook, internet. , Všechny bližší informace (předpoklady, požadavky) k obsazení tohoto pracovního místa jsou zveřejněny ve vyhlášeném výběrovém řízení. Přihlášku s dalšími požadovanými dokumenty uchazeči doručí na adresu: Městský úřad Kutná Hora, oddělení personální a krizového řízení, Havlíčkovo náměstí 552/1, 284 01 Kutná Hora do 7.8.2018 včetně poštou nebo osobně v obálce na podatelnu Městského úřadu Kutná Hora. Obálku označí: "Neotvírat Výběrové řízení na pracovní pozici referent evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů MěÚ Kutná Hora". Každý uchazeč bude písemně vyrozuměn., Stručný popis pracovní činnosti: Výkon přenesené působnosti na úseku evidence obyvatel - přihlášení a odhlášení trvalého pobytu občanů, občanských průkazů - příjem žádostí o OP a výdej hotových OP, cestovní doklady - příjem žádostí o CD a výdej hotových CD., Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na penzijní připojištění.. Pracoviště: Město kutná hora, Havlíčkovo náměstí, č.p. 552, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Ivana Pospíšilová, +420 327 710 335.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 85 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA PRODEJEN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VHODNÉ I PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM. Životopis zasílejte na e-mail p.liebertzova@bohemiaplus.cz. NECHODIT na pracoviště osobně! Více informací na tel. č. 606 333 112., Požadavky: zletilost, příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, vhodný zdravotní stav pro výkon profese, praxe výhodou není však podmínkou. Certifikát strážného zajistíme! PD: střídání krátkého, dlouhého týdne v rozmezí Po-Ne 9:00-21:00 hod. - dle domluvy.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - konečná 8, prostějov, Konečná, č.p. 4563, 796 01 Prostějov 1. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 18 000 Kč

Strojírenští technici TECHNICKÝ PRACOVNÍK / PRACOVNICE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. I ABSOLVENT. Osobní kontakt po telefonické domluvě paní Ptáčková tel.: 731 279 518, 777 407 220 nebo e-mail cars-technology@cars-technology.cz. . Požadavky: orientace ve strojírenství, dobrá znalost čtení výkres. dokumentace, znalost práce na PC (MS Office). Náplň práce: zpracovávání výkresové dokumentace pro CNC laser. PD: Po-Pá 6:00-14:30 hod. Místo výkonu práce: farma Ondratice.. Pracoviště: Cars technology s.r.o., ondratice, 798 07 Brodek u Prostějova. Informace: Hana Ptáčková, +420 777 407 220.

Doprava a logistika - Řidič/ka sk. B v Praze 35 000 Kč

Řidič v Praze Řidič pro firemní vozidla pick-up nebo dodávky. Dopravní spol. v Praze s vlastním vozovým parkem přijme mezi sebe nové řidiče/řidičky sk. B na pravidelné trasy i mimo Prahu. Práce je každý den zajištěna, práce na vlastní ŽL a dlouhodobá spolupráce.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Rozřezávání padlého Gottwalda a pomoc za všechny peníze: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 12. července 2018.

Partnerky fotbalových hvězd MS. Podívejte se, kdo má nejkrásnější ženu

/FOTOGALERIE/ Mistrovství světa ve fotbale míří do svého finiše. Již tuto neděli čeká fanoušky jeho vrchol. O titul si zahrají Francie s Chorvatskem. Fotbalový kolotoč v Rusku tak vygraduje ryze evropským soubojem. A i při něm nebudou své favority podporovat pouze fanoušci, ale i manželky a přítelkyně hráčů. Ty mnohdy uhranou svou vizáží. Podívejte se na krásky, které mají po boku hvězdy letošního mistrovství.

Zkáza atraktivního lesa a premiéra Valašského muzigálu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 10. července 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Česko má vládu s důvěrou, díky komunistům. Na Babiše létaly láhve

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěru Poslanecké sněmovny. Stalo se tak 264 dní po volbách. Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo na tento okamžik déle. Dlouhé bylo i samotné jednání poslanců, které trvalo 16 hodin. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš požádal o důvěru pro svůj tým ve středu ráno, po celodenním maratonu projevů se poslanci dostali k hlasování až bezmála hodinu po půlnoci. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT