VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Pahorkatinu Džbán do září přibližuje výstava v muzeu

Žatec - Milovníky přírodních zajímavostí teď jistě potěšilo Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci. Znáte Džbánskou pahorkatinu na rozhraní severozápadních a středních Čech?

21.5.2014
SDÍLEJ:

Přírodní rezervace Pahorkatina Džbán.Foto: www.muzeumzatec.cz

Tento kus krásné přírody byl již v roce 1994 vyhlášen přírodním parkem. Ke 20. výročí jeho založení byla v hlavní budově žateckého muzea v rámci VIII. Muzejní noci 16. května zahájena výstava s názvem „Pahorkatina Džbán" s podtitulem „…jste si jisti, že ji znáte?"

Krajinný a přírodní fenomén Džbánsko se nachází na území okresů Louny, Rakovník a Kladno s přibližným plošným vymezením mezi spojnicemi sídel Louny, Kladno a Měcholupy. Tato přírodní jedinečná oblast je nazvána podle svého nejvyššího terénního vrcholu-bodu, plošiny s názvem Džbán s nadmořskou výškou 536 metrů. Přírodní park Džbán má celkovou výměru 41 578 hektarů.

Přírodovědná výstava s řadou témat

„Tématem přírodovědné výstavy je myslivost, archeologie, lidová architektura, řemesla, jako například pletení košíků, hrnčířství, ale také ovocnářství, víra, literatura a umění v oblasti pahorkatiny Džbán a jeho nejbližšího okolí. Ukazujeme zde modely milíře, úvozové cesty, černouhelné sloje, představujeme medailony významných spisovatelů píšících o této lokalitě a k vidění jsou tady i lovecké trofeje a lovecké palné zbraně," přibližuje, co mohou návštěvníci na výstavě vidět, Miroslav Černý z muzea.

Donedávna o tomto zajímavém a cenném území nevyšlo podle Miroslava Černého žádné souborné dílo.

Do chvíle, než se objevil projekt „Pahorkatina Džbán, nová kompletní dokumentace přírodních a kulturně-historických aspektů krajiny". Ten se za výrazné podpory mnohých organizací a zainteresovaných jednotlivců realizuje v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci. O zahájení prezentace celého projektu Deník informoval již v polovině ledna letošního roku.

„Oficiálně jsme tehdy zveřejnili první část našeho projektu Pahorkatina Džbán na webových stránkách žateckého muzea. Šlo o prvních pět dílů seriálu, který souvisí s právě probíhající výstavou a připravovanou knihou. Při slavnostním zahájení výstavy jsme pak zveřejnili dalších pět pokračování novinového seriálu týkajícího se tématu," sdělil Miroslav Černý, jenž je uveden jako řešitel projektu a je také autorem úvodního dílu seriálu.

Na vzniku chystané knihy se můžete podílet i vy

Výstava „Pahorkatina Džbán" potrvá v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci do 27. září. Vyvrcholením projektu bude v dalších letech vydání knihy. Na jejím vzniku se může podílet každý, kdo poskytne pro účely projektu fotografii, obrázek, předmět či vzpomínku vztahující se k Pahorkatině Džbán.

Prvním krokem je vyplnění formuláře na internetových stránkách www.muzeumzatec.cz.

Autor: Ivo Chrástecký

21.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT