Cyklobus i pro pěší do Českého středohoří, Podřipska a Kokořínska vyjíždí každý víkend až do 7. září podle pravidelného jízdního řádu. V letošní sezoně nově nabízí možnost středečních jízd, které je nutno si předem rezervovat. O víkendech je možné vyrazit z autobusových zastávek Roudnice nad Labem, Litoměřic či Štětí. V následujících řádcích přinášíme pár typů na výlety cyklobusem i pro pěší.

V neděli Máchovo jezero a Kokořín

Cyklobusem i pro pěší lze každou prázdninovou neděli zavítat do oblasti Kokořínska, s odjezdem z Roudnice nad Labem v 7,45. Cílovou zastávkou jsou Doksy / Staré Splavy. Pro děti i dospělé je zde nabídka strávit den u Máchova jezera či návštěva Muzea Čtyřlístku. Pro milovníky krásné přírody a hradů je vhodné si zajet do asi 30 km vzdáleného Kokořína. Hrad Kokořín nabízí veřejnosti dva prohlídkové okruhy. Vytrvalci se cestou zpět do výchozí zastávky mohou zastavit ještě v obci Želízy a navštívit přírodní památku Čertovy hlavy.

Trasa Staré Splavy Kokořín Želízy Roudnice nad Labem je dlouhá přibližně 60 km.

Sobota z Litoměřic, neděle z Roudnice

Sobotní cyklovýlet lze podniknout například do cílové zastávky Lovečkovice / Mukařov. Z Litoměřic vyjíždí cyklobus v 8,00 (s příjezdem do Mukařova v 8,40), z Roudnice nad Labem pak v 9,20 a ze Štětí v 9,40 (s příjezdem do Mukařova v 11,00).

V neděli je pak odjezd z Roudnice nad Labem v 12,15 a z Litoměřic v 12,45. Z cílové zastávky se nabízí možnost sjet do krásného města Úštěk, kde aktivity uspokojí děti i dospělé. Za návštěvu zajisté stojí Muzeum čertů, Pikartská věž či ptačí domky, osvěžení poskytne jezero Chmelař. Při návratu do Litoměřic lze navštívit také Státní zámek v Ploskovicích. Z Mukařova je možné se také vydat na rozhlednu Náčkovice a po tomto zastavení pokračovat do obce Zubrnice, v níž můžeme navštívit skanzen, Muzeum lidové architektury, či Zubrnickou museální železnici.

Do Litoměřic nebo Roudnice nad Labem je možné se vrátit přes obec Hlinná, okolo níž vede asi 10 kilometrová naučná geologická stezka Hlinná Kamýk. Trasa je nezávazná, jednotlivé zastávky na sebe tematicky nenavazují a návštěvník si tedy může sám určit pořadí zastávek, anebo si vybrat pouze část trasy.

Pěšky i na kole na Kletečnou

Cílovou zastávkou pro sobotní výlet se stává Kletečná. V sobotu se sem dostaneme cyklobusem z Roudnice nad Labem s odjezdem v 12,30 a v 13,00 z Litoměřic. Ze zastávky lze vystoupat na vrchol Kletečná (709 m n. m.) a odsud sejít do Oparenského údolí s nádherným prostředím a příjemným posezením v restauraci Černodolský mlýn.

Z údolí už je to jen kousek k labskému přívozu v Malých Žernosekách (aktuálně přívoz nejezdí), odkud se lze přepravit do Velkých Žernosek a vrátit se do Litoměřic či Roudnice nad Labem po Labské stezce. Trasa je přibližně 42 km dlouhá a vcelku nenáročná.

Návrat nostalgickou železnicí

Další možností návratu z Oparenského údolí je přes město Lovosice. Zde můžeme využít přívozu do Píšťan a pokračovat do Litoměřic nebo na vlakovém nádraží nasednout na historický Podřipský motoráček, který vyjíždí v 15,01 směr Libochovice Straškov Roudnice nad Labem.

close Do konce prázdnin jezdí v sobotu Podřipský motoráček, v neděli zase Středohorský motoráček. zoom_in

Zajímavostí tohoto motoráčku je, že jako jediný brázdí již zaniklou železniční trasu tzv. Budyňku. Součástí motoráčku je vůz Bixeum, kde cestující naleznou drobné občerstvení a mohou se podívat na historii železniční trati na Podřipsku. Umístěny jsou zde historické exponáty využívané na železnici, fotografie a různé informační turistické materiály.

Příjezd motoráčku do Roudnice nad Labem je v 17,07.

Jízdy historickým motoráčkem

Vydejte se na letní prázdninové výlety historickými motoráčky a poznejte krásu destinace Českého středohoří a Podřipska z jiného úhlu.

V sobotu mohou využít pěší a cykloturisté pravidelných jízd Podřipského motoráčku a v neděli Středohorského motoráčku. Svezete se tak motorovým vozem M262.0124 a přípojným vozem Bix 557 Bixeem.

Na zámek nebo na vodní hrad

Podřipským motoráčkem je možné vydat se za turistickými cíli, jakými jsou například libochovický zámek, hrad Hazmburk či vodní hrad v Budyni nad Ohří.

Libochovický zámek je v sobotu otevřen od 10 do 18 hodin a nabízí nejen prohlídky, ale také různé výstavy a prázdninové akce. Od května do září zde probíhá výstava dětských pokojíčků, která nadchne nejen samotné děti. Na konci srpna zde bude probíhat Hradozámecká noc Strašidelná sklepení. Motoráček přijíždí do Libochovic v 10,16 a zpět vyráží v 15,48. Z této železniční stanice lze zároveň zdolat hrad Hazmburk. Po červené turistické značce je vzdálen zhruba 5 km.

close Cyklobus, ale také motoráčky můžete v letních měsících cestovat a využívat k poznávání přírodních krás a památek v oblasti Českého středohoří. zoom_in Ze zastávky Budyně nad Ohří se nabízí návštěva vodního hradu a Jandova muzea, kde se nachází ojedinělá expozice alchymistické dílny. Do Budyně nad Ohří dorazí výletníci v 10,01 a zpět mohou odjet v 16,02 nebo se vydat po vlastní ose na kole či cyklostezkou Ohře (cyklotrasa č. 6).

Za šperky Ulriky von Levetzow

Na trase Středohorského motoráčku se nabízí také množství turistických zajímavostí.

V Třebenicích lze navštívit Muzeum českého granátu. Zde je expozice s uceleným přehledem těžby a zpracováním českého granátu a sada šperků Ulriky von Levetzow. Děti i dospělé určitě potěší možnost nasbírat si granáty přímo před muzeem. Do Třebenic přijíždí Středohorský motoráček v 10,52 a zpět jede v 16,15.

Pěší turisté mohou motoráček využít i k návštěvě Ulričiny stezky v Třebívlicích. Tato naučná stezka je 8,5 km dlouhá a vede z Třebívlic na Dřemčice, Kuzov, Staré, Leskou a zpět do Třebívlic. Ve městě je o víkendu v provozu muzeum se stálou expozicí J. W. Goetha a Ulriky von Levetzow.

Příjezd motoráčku do Třebívlic je v 11,14 a zpáteční čas odjezdu je 15,50.

Motoráčkem můžete vyrazit i na hrady Českého středohoří. Podívejte se na www. ceskestredohori.info/hrady-a-vrcholy. Toto jsou pouze vybrané tipy na výlety. Podél trati motoráčků lze však navštívit a zdolat daleko více turistických cílů a zajímavostí. Více se o nich dočtete www.stredohori-podripsko. cz, kde jsou k dispozici i kompletní jízdní řády a možnost rezervace jízdenek.

Roudnické víno v románském hradu

Od dubna do října zve románský hrad v Roudnici nad Labem k prohlídkám spojených s ochutnávkou roudnického lobkowiczkého vína. Během srpna od úterý do neděle, vždy mezi 10,30 a 16,30. Absolvovat můžete prohlídku hradu z 12. století s výkladem historie města Roudnice nad Labem, roudnického vinařství s menší expozicí a v závěru ochutnávku dvou druhů vína z Lobkowiczkého zámeckého vinařství. Románský hrad lze využít pro pořádání degustací a soukromých akcí. Více se o románském hradu dozvíte na turistickém portálu www. stredohori-podripsko. cz.

Když už je řeč o vínu, na závěr připojujeme termíny letošních vinobraní v regionu, kde se vínu vskutku daří…