Mnoho obyvatel kvůli nim své byty prodalo. „Jenže pak vždy přišla realitka nebo spekulant, který tam nastěhoval další nepřizpůsobivé," zdůrazňoval Jedlička.

V ostré reakci na nespokojenost lidí z panelákových sídlišť na Mostecku vzniklo hnutí Severočeši.cz. V uplynulých čtyřech letech mělo v krajském zastupitelstvu devět křesel, v říjnových volbách ale nezískalo ani jedno, protože kandidátka hnutí byla týden před volbami vyškrtnuta. A jejich stížnosti krajský soud včera zamítl.

„Severočeši už na kraji nemají zástupce, kteří by tlačili na řešení problémů sídlišť. Zůstává to na jednotlivcích v obcích a městech," podotkl Karel Jedlička.

Deníku poskytl rozhovor krátce před tím, než 28. října náhle zemřel. V pátek 4 .listopadu se s ním rodina a jeho nejbližší naposledy rozloučili.

Léta tvrdíte, že lidé žijící především v panelových domech na sídlištích zažívají důsledky nedokonalé bytové legislativy. Platí to i dnes?
Bohužel, ano. Bytová politika představuje státem tolerovanou anarchii.

Není to příliš příkré hodnocení?
Není. Upozornili jsme na to i předsedu vlády Bohuslava Sobotku. V květnu 2015 mu Rada bytových družstev severočeské oblasti, která zahrnuje Liberecký a Ústecký kraj, v dopisu napsala, že se na nás prakticky denně obrací naši členové a klienti a poukazují na nemožnost řešení problémů s romskou menšinou, nepřizpůsobivými a dlužníky. Stále se zhoršující chování těchto lidí pak narušuje bydlení oni totiž ničí majetek, verbálně i fyzicky napadají slušné sousedy, jsou nepřiměřeně hluční, nedodržují základní hygienické návyky, jejich děti ohrožují ostatní děti. Jejich chování nepříznivě ovlivňuje cenu bytů a bonitu příslušného domu či čtvrti pro bydlení. Slušní lidé do domů cikány nechtějí a ti, kteří kvapně dům opouštějí, prodají hluboce pod cenou byt komukoliv. Roztáčí se tak spirála, kdy slušní lidé dům opustí, byt koupí realitka nebo spekulant a nastěhuje do ní cikány a ti způsobí, že odejdou další slušní lidé. Tuto spirálu může zastavit jenom stát změnou legislativy.

Co z toho vyplývá?
Sobotka obdržel oficiální popis základních problémů. Současná situace je důsledkem mizerné bytové politiky pravicových i levicových vlád za posledních dvacet let.

Nemohou ke změně pomoci poslanci?
Poslanci se zajímali o problémy bydlení obyvatel na severu Čech jenom měsíc dva před volbami.

Proto vzniklo hnutí Severočeši.cz?
Ano. Vzniklo živelně z nespokojenosti lidí z panelákových sídlišť na Mostecku. Potom se přidávali na severu Čech sympatizanti z dalších oblastí. Hnutí mělo úspěch a získalo dobrou pozici v krajském zastupitelstvu.

Ale nakonec se hnutí rozpadlo na dvě frakce. Vítězná, soudem uznaná frakce nechala zrušit kandidátku poražené frakce Severočechů.cz do letošních krajských voleb. To nebyl velký úspěch, že?
Rozkol Severočechů poškodil statisíce lidí žijících v panelácích a na sídlištích. Jako nátlakové hnutí mělo potenciál donutit politiky jednat. Jenže do plánů Severočechů.cz se vmísilo kvůli některým lidem pouhé politikaření využívající hnutí k vlastním cílům. Nastal rozkol. Soudy uznaly za právoplatné reprezentanty Severočechů.cz frakci preferující původní komunální bytovou politiku. Ale pozdě.

Proč pozdě?
Po zrušení kandidátky Severočechů.cz hnutí nemá v tomto volebním období zástupce v krajském zastupitelstvu Ústeckého kraje, kteří by neustále tlačili na řešení problémů sídlišť. Zůstává to na jednotlivcích v obcích a městech.

Jste členem představenstva Svazu českých a moravských bytových družstev. Svaz nedokáže pomoci?
Svaz připomíná vládě, ministrům i poslancům, jaké jsou největší chyby v bytovém zákonodárství. A nabízí pomoc při řešení odborných problémů. Ale na sídlištích v litvínovském Janově, v některých enklávách v Mostu, ale i v Duchcově, Bílině, Ústí nad Labem je potřeba řešit problémy teď hned. Tomu pomáhali Severočeši.cz. Do jisté míry se o to snaží v zastoupení mostecké bytové družstvo Krušnohor. Proto proběhlo na Mostecku již několik jednání pracovní vládní skupiny týkající se bytových a sociálních problémů.

Co vyčítáte vládě?
Práva a akceschopnost bytových družstev je záměrně okleštěna, na rozdíl od práv a postavení bytových družstev v západní Evropě. Chceme jenom to, co funguje v západní Evropě. V řadě zemí musí dát souhlas s nastěhováním nového nájemníka či majitele do bytu nejprve výbor vlastníků domu nebo představenstvo daného bytového družstva. Funguje to tam tak zcela běžně.

Jaké další problémy stát neřeší?
U převodu členských práv a povinností je nutné vrátit zpět do zákona povinnost, aby se k tomu vyjadřovaly orgány družstva. Nutné je i doložení bezdlužnosti za předchozí bydlení. Proč to ze zákona zmizelo, když to je významná pojistka proti spekulantům?

Existuje ještě další velký problém?
Už v roce 2013 jsem upozorňoval, že u nás v Neštěmicích na okraji Ústí nad Labem v našem bytovém družstvu Rozvoj byl nájem za byt v průměru kolem čtyř tisíc korun, jenže takzvaný sociální podnikatel si napočítá základní nájem o sto a více procent vyšší. A stát mu to v rámci sociálních dávek přes ubytovanou sociálně slabou rodinu zaplatí. To je skandál.

Vláda připravuje řadu zákonných iniciativ, třeba o sociálním bydlení. To by mělo pomoci?
Jenom pokud budou zákony dobře napsané. O tom pochybuji. Ale především objevujeme Ameriku. V EU je dávno zavedena veřejná podpora výstavby sociálních bytů. Například ve Francii se radnice dohodne s bytovým družstvem o výstavbě a provozování domu se sociálními byty. Nájmy jsou přiměřené, protože domy z nájemného nevytvářejí zisk, ale jenom prostředky na údržbu. To je i základní princip bytového družstevnictví bydlet za cenu nákladů na správu a udržování domu a bytu.

Karel Jedlička - narozen 22. 6. 1949, zemřel 28. 10. 2016 Žil v Ústí nad Labem a profesní život spojil s bytovým družstevnictvím. V letech 1973 až 1981 měl na starosti investiční výstavbu u Bytového družstva Družba v Ústí nad Labem. Od září 1981 ve stejné funkci působil u Stavebního bytového družstva Rozvoj Neštěmice na okraji Ústí nad Labem. Postupně procházel řadou funkcí. Od října 1988 působil jako technický náměstek, od května 1991 byl ředitelem družstva a od roku 1994 se stal zároveň prokuristou. Od ledna 2014 působil ve funkci prokuristy až do své smrti. V dubnu 1995 byl na konferenci Rady bytových družstev severočeské oblasti (Libereckého a Ústeckého kraje) zvolen členem představenstva Svazu českých a moravských bytových družstev. Byl zvolen i předsedou Rady bytových družstev severočeské oblasti (Libereckého a Ústeckého kraje).