Prezident Miloš Zeman při návštěvě Ústeckého kraje znovu podpořil prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Při diskusi se starosty a zastupiteli včera řekl, že prolomení limitů považuje na menší zlo než jejich zachování.

Očekává velkorysou nabídku

Zeman se má při návštěvě kraje setkat i se zaměstnanci společnosti Severní energetická, do Horního Jiřetína, jehož obyvatelé proti prolomení protestují, se podle oficiálního programu nechystá. Prezident patří dlouhodobě k zastáncům pokračování těžby.

„Stačí vzít do ruky kalkulačku a počítat. Já jsem to udělal a vyšlo mi, že menší zlo, zdůrazňuji menší zlo, je prolomení těžebních limitů. Ale vážím si i odlišných názorů," odpověděl prezident na dotazy starostky Litvínova, který chce limity těžby naopak zachovat, Kamily Bláhové (ANO).

Prezident Zeman nevidí problém v prolomení limitů u Dolu Bílina, kde se těžba bezprostředně nedotýká obyvatel. Zdůraznil, že prolomení limitů těžby by neznamenalo okamžité bourání domů.

Připomněl i novelu horního zákona, podle níž se těžební společnosti musejí s majiteli nemovitostí, které je kvůli pokračující těžbě třeba zbourat, dohodnout.

„Očekávám od těžebních společností velkorysou nabídku, protože bez velkorysé nabídky by k žádné takové dohodě nedošlo," řekl Miloš Zeman. Podporuje zvýšení poplatků za vytěžené uhlí i to, aby peníze šly do dotčených regionů.

„Dvojnásobek vypadá rozumně a já plně podporuji, aby z toho byl vytvořen zvláštní fond určený nejen na rekultivace, ale zejména na zlepšení životních podmínek obyvatel v zasažených lokalitách," doplnil Zeman.

Příspěvky na bydlení jsou plýtváním penězi

Prezident s místními politiky diskutoval též na téma vyloučené lokality. Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora nesouhlasí s tím, aby společnost ČEZ, vlastněná z velké části státem, prodávala ubytovnu ve městě.

Obává se, že ji může koupit spekulant, který sem může nastěhovat několik set nepřizpůsobivých lidí.„Nasazení policejních těžkooděnců, kteří budou mírnit protesty, pak může stát mnoho peněz," varoval.

Podle prezidenta je největším problémem zákon o státním příspěvku na bydlení. Hlava státu ho označila doslova za hloupý.

„Je to tunelování státního rozpočtu," uvedl prezident. Podle něho je nutné takové plýtvání penězi zastavit. Miloš Zeman během své návštěvy zajede i na Šluknovsko, kde kvůli problémům ve vyloučených lokalitách probíhaly masivní demonstrace místních obyvatel.

Hejtman Oldřich Bubeníček postoloprtským slíbil, že se s elektrárenskou společností pokusí jednat.

Ekofanatiky na D8 zastaví nový zákon

Během debaty s politiky prezident zmínil i otázku dálnice D8 a jejího nedokončeného úseku přes České středohoří. Stavbu zde po léta blokovaly ekologické organizace.

Navíc ji po povodních 2013 poškodil mohutný sesuv uvolněného svahu. Hotová má být podle posledních slibů na konci příštího roku.

Prezident Zeman se domnívá, že je třeba využít toho, že Česká republika musí přepracovat zákon o posuzování vlivu staveb na životní prostředí.

„Doufám, že omezí takzvaný ekoterorismus. Já osobně používám termín ekofanatismus," prohlásil.

Všechny námitky by se podle něho měly soustředit v jeden okamžik na jednom místě a také se tak vypořádat.