1/3

Ústecké „Silicon Valley“ skončilo krachem a soudem

S ambiciózním projektem na vědecko-technologický park v Libouchci přišli v roce 2011 česko-americký developer Milan Gánik a matematička Jana Ryšlinková. O dva roky později dostali od EU a státu obří dotaci 300 milionů. Nepraktičtí vizionáři plánovali propojit veřejný a soukromý sektor v oblasti udržitelných technologií a inovací i poskytnout zázemí start-upům. To se ale nakonec nikdy nepodařilo. A to ani přesto, že se k státu přidala nadnárodní technologická skupina ABB.

close Vědecký park vzniká nedaleko Knínic. Firma Nupharo tu chce inkubátor nových technologií, místní lidé práci. info Zdroj: vizualizace: Nupharo zoom_in Vědecký park vzniká nedaleko Knínic. Firma Nupharo tu chce inkubátor nových technologií, místní lidé práci.

Do parku na odlehlém místě severních Čech nedaleko Libouchce se kýžení solidní nájemci z Česka i ze zahraničí nikdy nenahrnuli v dostatečném množství. České „Silicon Valley“ tady nikdy nevzniklo. V roce 2017 na sebe zkrachovalý park sám vyhlásil insolvenci, když dlužil stavební firmě i bance. A to i přesto, že se tu před dostavbou stihli otočit tehdejší přední politici Bohuslav Sobotka a Richard Brabec. (psali jsme ZDE)

Nupharo Park
•Programové období: 2007-2013
•Evropský fond: ERDF
•Operační program: 3 OP Podnikání a inovace
•Příjemce: Nupharo Park, a.s.
•Zahájení projektu: 1. 4. 2011
•Ukončení projektu: 21. 12. 2015

Téma projektu:
Cílem projektu NUPHARO PARK je vytvořit a provozovat integrované ekologické centrum pro vzdělávání, průmyslový výzkum, technický vývoj a inovace, které bude podporovat nové čisté technologie, konkurenceschopné výrobky a služby šetrné k životnímu prostředí. NUPHARO PARK bude zahrnovat technologický park, inkubátor, centrum pro transfer technologií a živou laboratoř, tzv. living lab. Technologický park budou tvořit zařízení pro vývoj nových produktů, spočívající na novátorských společnostech, které se zabývají vědou, technikou, zlepšováním výrobků a působí na různých s tím souvisejících polích výcviku a vzdělávání.

Proplacené finanční prostředky
•Výše dotace EU: 254 992 145,00 Kč
•Veřejné zdroje ČR: 44 998 620,00 Kč
•Soukromé zdroje: 199 993 850,00 Kč
•Celková částka: 499 984 615,00 Kč

Později se sice objevil „zachránce“ v podobě firmy Perseus Group. Nakonec ale park stejně skončil v insolvenci. Kauza pak měla trestní dohru, která se vlekla několik let. Soud až loni nepravomocně uložil podnikateli Milanu Gánikovi a architektu Antonínu Kantovi 7,5 a 6,5 roku vězení. Podle verdiktu lhali v žádosti o dotaci a způsobili tak škodu téměř 300 milionů korun.

arrow_left Předchozí
1/3
Další arrow_right