Jak vyplývá ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), v Ústeckém kraji za poslední rok přibylo 12 lidí, kterým je přes sto let a pobírají důchod. Podobně na tom byl už jen Olomoucký kraj, kde počet stoletých vzrostl o 7. V ostatních regionech jich ubývá, v Libereckém kraji bylo na konci roku 2015 o 10 sto a víceletých lidí méně než v roce 2014. Přesto se Liberecký kraj pyšní jedním prvenstvím.

Nejstarší muž v republice

„Žije zde nejstarší muž v České republice. Narodil se v roce 1909 a je jen o dva roky mladší než nejstarší důchodkyně, které máme v evidenci," říká mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Martin Kahún z Jilemnice své 106. narozeniny oslavil loni v září. Narodil se v roce 1909 na Slovensku v obci Krajné. Má dva syny, pět vnoučat a čtyři pravnoučata. Od roku 1965 žije s rodinou na severu Čech. Pracoval jako údržbář v textilním závodě Kolora.

Vitální seniorky

Druhým nejstarším člověkem na severu Čech a pravděpodobně nejstarší ženou v Ústeckém kraji je Marie Freibergová, která nyní žije v Domově pro seniory v Krásné Lípě na Děčínsku. Začátkem března oslaví už 106. narozeniny. Ve statistikách ČSSZ pro Ústecký kraj ale zahrnuta není.

„Paní máme v evidenci zahrnutou u Středočeského kraje, dle její kontaktní adresy," vysvětluje Jana Buraňová. Seniorka totiž předtím žila v Řevnicích u Prahy. I přes svůj pokročilý věk Marie Freibergová ráda luští osmisměrky a sudoku, při slavnostních příležitostech si pochutná na vaječném koňaku. Celý život pracovala na dráze.

„Nikdy se nevdala, ani neměla děti. Možná proto se dožila tak vysokého věku. Ale je fakt, že se starala třeba o moje děti, když byly malé," usmívá se seniorčina neteř Alena Dvořáková.

K nejstarším ženám na severu Čech, které se dožily úctyhodných 104 let, patří například Anna Walterová z Ústí nad Labem. Žije v Domově pro seniory Na Vyhlídce v Krásném Březně.

„Už toho moc nesním, ráda mám lehčí jídla, zeleninu na každý způsob a ovoce. Moc toho nenaběhám, ale všem pohyb na zdravém vzduchu doporučuji," prozrazuje Anna Walterová svůj recept na dlouhý život. „Nemračte se na sousedy, radujte se z každého dne. Na televizi moc nekoukejte, je to samé násilí," dodává seniorka, která letos v červnu oslaví už 105. narozeniny.

Tuhý kořínek

Mezi stoletými lidmi převažují ženy. Na jednoho muže jich připadá sedm. Pevné zdraví se jich drží z mnoha různých důvodů, někteří zkrátka mají tuhý kořínek a jsou v lepší kondici než třeba sedmdesátníci.

„Stoletého pacienta jsem v ordinaci ještě neměla. Takovým lidem se vyhýbají civilizační nemoci. Dříve navíc byla kvalitnější strava, která je pro zdraví také důležitá," vysvětluje praktická lékařka Lucie Piknová. Mnoho stoletých už však k lékaři ani nechodí, protože mají pocit, že zdravotní problémy k jejich věku patří.

Každému seniorovi, který oslaví sté narozeniny, ČSSZ zvýší důchod o 2 tisíce korun.

NEJSTARŠÍ NA SEVERU ČECH

Nejstarší obyvatelkou Žatce je Jiřina Valentová, která v dubnu oslaví 102. narozeniny. Ráda pracuje na zahrádce. „Zahrádku mám moc ráda, mám tam brambory, cibuli, zeleninu, pěstuji i květiny. Zahrádka, to je moje," říká seniorka.
Druhou nejstarší ženou v Žatci je velká milovnice fotbalu Alžběta Říhová, které v srpnu bude 101 let.

Začátkem ledna se 101 let dožila Miroslava Krupková z Jablonce nad Nisou. Seniorka patří k nejstarším ženám ve městě. Stále čte bez brýlí, luští i křížovky. „Jen nohy už mi neslouží a se sluchem je to horší, jinak je mi dobře," usmívá se.

101 let oslavil loni v srpnu Bohumil Kletečka z Teplic. Mezi dva hlavní koníčky bývalého vojáka z povolání patří papoušci a zahrada. Stejného věku se v prosinci dožil i nejstarší kněz litoměřické diecéze, teplický salesián Jan Rob. Na severu Čech v kněžské službě působí téměř půlstoletí. Pořád je vitální, zajímá se o dění v církvi a stále slouží mši svatou.

Své 101. narozeniny oslavila Marie Kabelková, nejstarší obyvatelka Hrádku nad Nisou u Liberce, před dvěma týdny. Narodila se nedaleko Staré Boleslavi, na konci druhé světové války se odstěhovala do pohraničního města, kde s rodinou žije dodnes. Ráda si obléká hezké šaty a nedá dopustit na svůj oblíbený parfém.

Nejstarší obyvatelka Litoměřic oslavila 100 let 29. prosince loňského roku. Před odchodem do důchodu pracovala Marie Mráčková v pekárně. Nyní žije v Domově seniorů na Milešově.

Hedvice Mazourkové ze Straškova u Roudnice nad Labem je 100 let. Usměvavá stařenka hodně čte a luští křížovky. „Na televizi moc nekoukám. Pokud není ošklivo, jdu na krátkou procházku. Ráda bych se s někým z důchodců prošla, ale nikoho z nich na ulici nepotkám," směje se seniorka. V jídle se neomezuje, ale dodržuje životosprávu, která je podle ní základem vysokého věku.

NEJSTARŠÍ NA SVĚTĚNejstarší obyvatelkou světa je nyní Američanka Susannah Mushatt Jonesová z Brooklynu v New Yorku, které je přes 116 let.
Z žijících mužů je nejstarším pravděpodobně Japonec Tokio Masamitsu Yoshida, kterému je 111 let.
Vůbec nejvyššího oficiálně potvrzeného věku se dožila Francouzka Jeanne Calmentová, která žila 122 let a 164 dní. Zemřela v srpnu roku 1997.