Mezi „proslavené" řečníky patří bezesporu Adolf Hitler, Fidel Castro, ale třeba i Miloš Jakeš.

Vymývač mozků

Tím nejznámějším vymývačem mozků moderní doby byl bezesporu Adolf Hitler. Svým řečnickým uměním si podmanil davy lidí. Vše to odstartovaly nejisté začátky v podobě tichého mumlání v hospodách. Postupně si však začal projevy cvičit před zrcadlem a naučil se perfektně ovládat mimiku a gesta. Dokázal zaujmout a jeho útok na city a emoce lidí zmanipuloval celé masy. Vtloukal lidem do hlavy naděje, jak by mělo Německo fungovat a také, jak němečtí občané musí zapomenout na konflikty mezi sebou a být jednotní v lásce k Německu.

Mezi Hitlerův nejznámější citát patří: Když budete mluvit k davu rozumovými argumenty, zatleská vám jenom pár intelektuálů. Znám byl i svými projevy proti Židům: Židy musíme vyhubit, protože potahují drátky, jinak nám nic nepomůže! Dnes věřím, že jednám v souladu s vůlí všemocného Stvořitele: tím, že se bráním proti Židovi, bojuji za dílo Pána. Více se dozvíte v seriálu Vzestup nacistické strany, který od dubna vysílá televizní stanice Spektrum.

Rekordman z Guinessovy knihy

Nepřekonatelný rekordman v mluvených projevech je komunistický diktátor Fidel Castro. Svým čtyřapůlhodinovým řečněním se v roce 1960 zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Později, v roce 1986, sám sebe překonal a hovořil neskutečných 7 hodin a 10 minut. Ve svých projevech sliboval všechno možné, od dodržování lidských práv přes umírněnou politiku. Lid však postupem času zklamal paradoxně hrubým porušováním lidských práv, přísnou cenzurou tisku, špatnou ekonomickou politikou a především zákazem cestování. „Nevadí, že mě odsoudíte, historie mě ospravedlní. Revoluce není růžový chodníček. Revoluce je boj na smrt mezi budoucností a minulostí," říkal Castro.

Legendární výroky tajemníka ÚV KSČ

Jistě si pamatujete na generálního tajemníka Ústředního výboru KSČ Miloše Jakeše, který proslul svým řečněním. Možná ale trochu jinak, než sám zamýšlel. Jeho úsměvné a nelogicky sestavené věty „tahaly" za uši nejednoho učitele češtiny. Například tyto: „My s tím souhlasíme, s tím lidem." Největší jeho perlou však byla záměna slova brojler za bojler: „Přišel jsem k jedné paní, byla to úřednice a její muž dělal v družstvu. Měli tam bojlery, asi deset tisíc a k tomu sedm prasat."

Poslední z nejlepších výroků byl tento: „Ti umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy, prostě jako berou oni. Dostávám jednou ročně výpis… seznam těch umělců, kteří berou nad těch 100 tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno… Ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milion, dva miliony berou. Jandové a jiní každý rok."

Záznamy, kde se Jakeš takto vyjádřil, chtěli komunisté zabavit, ale nepodařilo se to a na Rádiu Svobodná Evropa si mohl vtipné hlášky poslechnout kdekdo.