VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romantici v Roudnici: Potěší oko, zklidní duši

Roudnice nad Labem - Renomovaná Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem má ve svých sbírkách skutečné poklady. Vždyť její sbírky jsou zapsány do Centrální evidence sbírek (CES) při Ministerstvu kultury České republiky.

30.11.2014
SDÍLEJ:

Hrad Střekov z roku 1877, kde autorem je Hugo Ullik.Foto: SGVU Litoměřice

Výstava s názvem Romantismus na severu Čech z cyklu Směry, styly, tendence, která právě začala v bývalé lobkowiczké jízdárně, je toho dokladem. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout do 18. ledna příštího roku.

V blízkosti Prahy a Drážďan

Josef Matěj Navrátil, Krajina s hradem, (kolem 1853), GMU v Roudnici nad Labem.Autorem této ojedinělé přehlídky krajinných výjevů z předminulého století je vedoucí uměleckohistorického oddělení GMU a kurátor jejích sbírek Miroslav Divina.

„Území na severu Čech, tedy lépe řečeno na sever od Prahy, nepředstavovalo v průběhu devatenáctého století samostatné kulturní či umělecké centrum. Mohlo však těžit z blízkosti dvou velmi významných měst, Prahy a Drážďan, jejichž akademie byly ohniskem romantického malířství a zejména krajinomalby. Není náhodou, že umělci vzešlí z těchto akademií pak podnikali cesty za inspirací do severních Čech, kde jim přírodní podmínky a členitost prostředí nabízely značnou pestrost motivů," čteme na www.galerieroudnice.cz.

Z Drážďan navštěvoval Krušné hory a Krkonoše Caspar David Friedrich, na Kokořínsko a Litoměřicko se vypravoval Antonín Mánes se svými žáky. A podobně mnoho dalších malířů křižovalo tento kraj, aby na obrazech mohli zachytit polabskou krajinu, nesčetné zříceniny i homole Českého Středohoří.

Od Mánesovy idyly k Doerellovi

„Výstava představuje výběr z romantické krajinomalby 19. století na severu Čech, a to především obrazy autorů, kteří se v této oblasti pohybovali, inspirovali a tvořili. Druhým významným cílem je poukázání na proměny stylu v průběhu času i na odlišnosti mezi jednotlivými umělci navzájem. Zatímco obrazy Antonína Mánesa zachycují ještě idylickou, poklidnou krajinu, malby Augusta Bedřicha Piepenhagena a Josefa Navrátila vystihují bouřlivou atmosféru nezkrotné přírody. Hugo Ullik maluje české hrady v heroickém podání a Ernst Gustav Doerell se svými pohledy na Ústí a Střekov již čím dál více inklinuje k realismu."

August Bedřich Piepenhagen, Krajina s jezerem, nedatováno, GMU v Roudnici nad Labem.

Roudnická výstava má edukativní charakter měla by sloužit studentům gymnázií, uměleckých a vysokých škol hlouběji pochopit podstatu tohoto stylu a seznámit je s kulturní historií regionu.

Hrad Střekov na obrazu Carla Roberta Crolla z roku 1848. Významní autoři:
Josef Mánes (1820 - 1871)
Caspar David Friedrich (1774 - 1840)
Carl Robert Croll (1800 - 1863)
August Bedřich Piepenhagen (1791 - 1868)
Josef Matěj Navrátil (1798 - 1865)
Hugo Ullik (1838 - 1881)
Ernst Gustav Doerell (1832 - 1877)

Více na www.galerieroudnice.cz

Autor: Ivo Chrástecký

30.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Exoti na prodej.
AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

AKTUALIZOVÁNO

Na sever Čech opět udeřil silný vítr. Láme stromy, lidé nemají elektřinu

Severní Čechy - Právě 11 let po ničivé vichřici Kyrill lidé opět s obavou hledí na modely předpovědi počasí a mávající stromy za okny.

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 17. ledna 2018.

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Vylovení, odbahnění, vysušení a 4,3 promile v krvi: podívejte se na videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 15. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>