Svůj názor můžete vyjádřit v anketě pod článkem. Hlasovat lze každých 15 minut do pátku 12. 6. do 12 hodin.

Například Miroslav Suchý, provozovatel úštecké Koliby, mluví o novém protikuřáckém zákoně spíše odmítavě.

„Ačkoli jsem nekuřák, s návrhem nového zákona nesouhlasím. Majitel by si měl sám rozhodnout, zda hospoda bude nekuřácká, či nikoli. Koliba je navíc sezonní zařízení uprostřed kempu. To znamená, že v něm ubytovaní lidé se s cigaretou raději posadí před chatičku a do hospody nepřijdou," myslí si hostinský. Obavy má i z toho, kam bude chodit kouřit samotný personál restaurace.

Přísnou regulaci nevítají ani v Litoměřicích, a to navzdory tomu, že tamní radnice provozovatele nekuřáckých provozoven podporuje už od roku 2009. Tehdy samolepku s označením zákazu kouření a logem Zdravého města Litoměřice obdrželo prvních jedenáct podniků. Dnes jich je certifikováno pětadvacet. Tři hvězdičky značí plně nekuřácké provozovny včetně předzahrádek, dvě restaurace, v nichž se nekouří uvnitř, a jedna hvězdička podniky, kde je vyhrazena alespoň jedna nekuřácká místnost.

Osm litoměřických restaurací má v současnosti certifikát se třemi hvězdami. Zákaz kouření i na venkovní předzahrádce platí od dubna roku 2013 například v oblíbené restauraci Johannahof.

Majitelé stravovacích zařízení mají možnost získat certifikát Nekuřácké provozovny města Litoměřice od roku 2013 ve třech kategoriích:

• 1 hvězda: vymezena nekuřácká místnost uvnitř provozovny
• 2 hvězdy: vnitřní prostory jsou plně nekuřácké, kouření je povoleno na venkovní předzahrádce
• 3 hvězdy: plně nekuřácká provozovna
Pokud restaurace splňují podmínky uvedené výše, mohou se o certifikát přihlásit do 15. srpna na e-mailu tereza.kalinova@litomerice.cz.

„Některým lidem se zákaz moc nelíbil, jiní ho uvítali. Chodí k nám hodně sportovci a ti jsou rádi, když si k nám můžou skočit na jedno dvě piva a nemusí u toho čichat kouř. Nakonec k nám chodí i ti, kteří zpočátku remcali. Je to celé spíše o dobrém servisu," říká provozovatel restaurace Miroslav Prokůpek. Hostů má tak i po zákazu stále plno.

„Chápu ale, že pro některé hospody může být zákaz kouření likvidační. Stát nám neustále něco nařizuje, ale málo pomáhá. Každý měsíc něco – uveřejňování
alergenů, elektronické kasy," postěžoval si.

Také podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR nová opatření staví podnikatele v pohostinství spíše do role úředníků a zatěžují je finančně i časově.

„Ministerstvo zdravotnictví přitom přípravu tohoto zákona ani nediskutovalo se zástupci dotčených podnikatelů," dodal.

Nyní si restauratéři ještě mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit či nikoli, musejí však zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké. Novelu o plošném zákazu kouření vláda schválila v minulém týdnu. Debatovat o ní teď budou poslanci. Prezident Miloš Zeman dříve uvedl, že nový protikuřácký zákon vetovat nebude, ačkoli jej prý nepovažuje za nejlepší řešení.