Bylo to podobné jako s veřejnosti mnohem známějšími filmy té doby. Druhá polovina 60. let minulého století byla u nás zlatou érou také pro výtvarné umění, grafiku nevyjímaje. Vynikající reprezentanty právě této disciplíny přiblíží nová výstava v Galerii Josefa Lieslera v Kadani. Všechna vystavená díla Jana Koblasy, Jiřího Balcara a Zdeňka Chotěnovského pocházejí ze sbírek Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích (SGVU). Vernisáž výstavy, která potrvá do 29. dubna a má název Česká grafika 2. poloviny 20. století, se uskuteční ve čtvrtek 3. dubna v 17 hodin.

„Koblasa s Balcarem jsou v české grafice to opravdu top, Chotěnovský je méně známý, ovšem je stejně vynikající," začíná s představováním autorů, jejichž grafické listy budou v Kadani k vidění, autorka výstavy Alena Beránková ze SGVU. „Vystavované grafické listy umělci vytvořili v letech 1965 až 1968, uvedou nás tedy do doby z výtvarného hlediska velmi plodné a inspirativní. Společným jmenovatelem vystavených grafik je figurální tvorba. Všechny tři autory spojuje i živý zájem o společnost," přibližuje Alena Beránková.

Kdo je kdo

Jiří Balcar je jeden z nejvýznamnějších autorů konce 50. a 60. let. Narodil se roku 1929, vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a typografii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Františka Tichého a Františka Muziky. Balcar byl jedním z průkopníků české poválečné abstrakce. V roce 1964 pobýval na stáži ve Spojených státech amerických a po návratu byl první, kdo se u nás začal věnovat pop-artu.

„V Balcarově tvorbě se setkáváme s každodenností i se svátečními chvílemi společenského života. Jeho výpovědi jsou o výhodách, ale i o nástrahách civilizace, nalezneme u něj i pocit odcizenosti a absurdity. Autor často využívá prvky lettrismu, což je umělecký směr, jehož podstatou je organizace písmen," uvádí autorka výstavy.

Balcar je na výstavě zastoupen grafikami z let 1965 - 1968, které nám zpřítomňují rodinnou sešlost, pracovní poradu, ale i čekající na stanici metra v New Yorku.

Kromě volné tvorby se Balcar věnoval i knižní grafice, ilustracím a návrhům plakátů, jeho přínos v těchto oblastech je zásadní. Autor předčasně zemřel roku 1968.

Zdeněk Chotěnovský se narodil roku 1926, vystudoval užitou grafiku a malbu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Františka Muziky. Chotěnovský působil jako malíř, grafik a scénograf. Tak jako Balcar i Chotěnovský se věnoval ilustracím a návrhům plakátů, plakáty tvořil i bez zakázky, z potřeby vyjádřit se ke společenskému dění.

Hlavním vyjadřovacím prostředkem jeho tvorby byla řeč tvarů, výrazová zkratka, kresebnost, barva, jeho velkým tématem byla žena a ženský akt. Na výstavě v kadaňské galerii uvidíte jeho tři akty z roku 1965. Chotěnovský zemřel roku 1993.

Jan Koblasa je zakladatelem českého poválečného umění. Narodil se v roce 1932 a z trojice autorů je jediný žijící. Vystudoval sochařství na AVU, krátce studoval i scénografii. Již v mládí se projevoval jako všestranně nadaný umělec, kromě sochařství a dalších výtvarných technik se věnoval i literární tvorbě, skládal libreta k baletům, za která získal několik ocenění.

„Koblasa je především sochař, ale i jeho grafická tvorba je velmi vytříbená a naplněná obecně lidským i osobním poselstvím. Ve své tvorbě usiluje o pochopení, vyjádření toho, co je pod povrchem, co je podstatné," uzavírá Alena Beránková.