Češi jsou ve sběru a recyklaci zářivek rok od roku lepší. Lidé z Ústeckého kraje se v žebříčku této činnosti drží v rámci celostátního srovnávání někde uprostřed. V loňském roce jich totiž odevzdali k ekologické likvidaci na 60 tun. Nejvíce se jich loni sebralo v Praze (178,7 t), Moravskoslezském (100,8 t) a Středočeském (88,3 t) kraji. Na konci žebříčku se, stejně jako předloni, umístily kraje Karlovarský (16,9 t), Liberecký (27,3 t) a Pardubický (37 t).

Největší podíl mají velkoobchody

Nejvíce se na sběru zářivek podílejí velkoobchody: „Díky spolupráci s řadou velkoobchodů se nám v roce 2013 podařilo v porovnání s předchozím rokem sebrat o více než 100 tun světelných zdrojů více.

Recyklují se nejen lineární zářivky, ale i malé kompaktní, které nahradily wolframové žárovky. Všechny zářivky obsahují toxickou rtuť, která při nesprávné likvidaci zamořuje životní prostředí.

Domácnosti ve sběru stále zaostávají, v téměř 60 % z nich vysloužilé úsporky stále končí v koši na komunální odpad," říká Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti Ekolamp, která zdarma zajišťuje zpětný odběr a recyklaci světelných zdrojů a jiných osvětlovacích zařízení.

O ochotě chránit životní prostředí však více vypovídá počet sesbíraných zářivek na jednoho obyvatele kraje. „V tomto ohledu si nejlépe vedou obyvatelé Královéhradeckého kraje a Prahy, kde na jednoho obyvatele připadá jeden odevzdaný světelný zdroj. Zlínští se s 0,65 zářivky umístili na třetím místě. Nejméně úspěšné byly kraje Karlovarský a Jihomoravský, kde každý průměrně odevzdal k recyklaci jen 0,38 zářivky," shrnuje Zuzana Adamcová.

Nárůst činil patnáct procent

Lepší výsledky ve sběru a recyklaci úsporných žárovek lze přičíst také lepší informovanosti lidí a širší síti sběrných míst. „Už více než dvě třetiny občanů vědí, že úsporné světelné zdroje obsahují nepatrné množství jedovaté rtuti. Bohužel, stále řada z nich není ochotná odevzdávat vysloužilé a nefunkční úsporky do sběrných nádob k tomu určených. Je to patrné zejména v Karlovarském, Jihomoravském a Libereckém kraji. Ekolamp spravuje téměř 4 000 sběrných míst, kde je možné zdarma odevzdat nefunkční světelné zdroje k recyklaci," vysvětluje Zuzana Adamcová.

Z výsledků společnosti Ekolamp vyplývá, že celkem tuzemské domácnosti a firmy loni sebraly a předaly k recyklaci 902 tun světelných zdrojů, což představuje více než šest milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. Oproti roku 2012 jde o 15 % nárůst.

Zachráněné vody jako dvoje Slapy

Hlavním důvodem pro recyklaci úsporných žárovek je toxická rtuť, která je uvnitř světelného zdroje neškodná a pro svícení nutná. „Loni se jí podařilo zachytit více než 30 kilogramů. Je to o více než 5 kilogramů více než v roce předcházejícím. Pokud by se tato rtuť dostala do přírody, dokázala by znečistit vodu v objemu více než dvou Slapských či 79 Brněnských přehrad," vysvětluje hlavní důvody recyklace Zuzana Adamcová.

close Šest milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů loni skončilo ve sběrných místech v Česku. zoom_in

Rtuť představuje zátěž pro životní prostředí, a i když se v úsporných zářivkách vyskytuje jen ve velmi malém množství (asi 2 5 mg), je potřeba ji z vysloužilých zařízení recyklací eliminovat.

V Česku lze vyřazené úsporné zářivky vrátit v obchodech s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na úřadech nebo v řadě firem: „Doposud jsme jich rozmístili téměř 1 700 a další přibývají," dodává Zuzana Adamcová.

Nejbližší sběrné místo ve vašem okolí si můžete najít na internetové stránce www. ekolamp.cz/mapa-sbernych-mist/.

Společnost EKOLAMP je neziskovou organizací, která byla v roce 2005 založena tuzemskými pobočkami společností Philips, OSRAM, GE Industrial a NARVA B.E.L./ČR.
EKOLAMP vytváří síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých osvětlovacích zařízení, jejich zpracování včetně následného materiálového využití a odstranění zbytkových odpadů.