„Máme chalupu se zahradou kousek za Litoměřicemi, a tak jsme využili návštěvy Tržnice, nakoupili několik ovocných stromků a rostlin na skalku a hned jsme je zasadili. Nákup jsme udělali i pro přátele z naší ulice," uvedla Kateřina Nová z Prahy.

Spokojenost byla i na straně prodejců. „Na Tržnici i podzimní Zahradu Čech už jezdíme pravidelně čtyři roky. Rozhodně se nám vyplatí sem jezdit, i když máme školku až u Vsetína. Zájem byl o veškerý sortiment ovocných dřevin, prodali jsme hodně jabloní, hrušní a meruněk, angreštu a rybízu, ale také jeřábu či jedlého kaštanu," říká školkař Petr Baďura ze Vsetína.

Během čtyř dnů mohli návštěvníci v pavilonu G, kde měl tradičně své zázemí časopis Zahrádkář, sledovat zručnost Blanky Kočišové z Vraňan, která předváděla výrobu košíků a podnosů pletením z pedigu, což je upravená ratanová liána. „Z pedigu pletu už 15 let, umím plést i z proutí, ale pedig je příjemnější a méně pracný materiál. Je to pro mě koníček a radost, když můžu někoho potěšit," prozradila Blanka Kočišová.

Ta vede kroužek šikovných rukou na vraňanské základní škole a kurzy pletení na Mělníku. Na Tržnici ji získal zahradník Petr Herynek, který je autorem všech expozic časopisu Zahrádkář na Zahradě Čech.

„Těší nás, že letošní Tržnice měla u návštěvníků pozitivní odezvu, co se týká nabídky zahradnického sortimentu a jeho rozložení do sektorů. Pokud přijeli s konkrétním přáním či záměrem, nemuseli v areálu výstaviště dlouho hledat. Během pěti dnů se k nám dostali jen tři kritické připomínky, z nich jen jedna byla oprávněná. Nepodařilo se nám překonat loňskou návštěvnost, ale 34 tisíc platících lidí je stále velmi dobrý výsledek. Návštěvnost ovlivnil první slabší den a také komplikovanější doprava do Litoměřic. Potěšitelný je vyšší počet 320 prodejců a vystavovatelů," uvedla Michala Mokrá, vedoucí obchodu pořadatelské společnosti Zahrada Čech.

Druhou akcí ve výstavním kalendáři Zahrady Čech jsou ve dnech 24. až 26. dubna výstavy Úsporné bydlení a Festival relaxuj na Zahradě Čech.