VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Unikáty z Ústeckého kraje nyní spatříte v Jízdárně Pražského hradu

Severní Čechy, Praha - Maketa zámku Ploskovice z chlebového těsta, unikátní stříbrný svícen darovaný českými stavy hraběti Chotkovi či kolekce obrazů zachycující šlechtická sídla na severu Čech ze zámku v Duchcově.

9.2.2015
SDÍLEJ:

Veduta ploskovického zámku z chleba.Foto: archiv NPÚ

I to nabízí návštěvníkům ojedinělá výstava v Jízdárně Pražského hradu s názvem „Hrady a zámky objevované a opěvované", která bude veřejnosti přístupná do 15. března.

Lidé, kteří jsou doma v Ústeckém a Libereckém kraji, tak na jednom místě uvidí ty nejzajímavější exponáty z objektů spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) v severních Čechách, ale pochopitelně i z ostatních míst Česka. Na výstavě, která od 19. prosince loňského roku v sedmi blocích představuje více než 600 nejcennějších památek z českých hradů a zámků, byl v minulých dnech na krátkou dobu k vidění například Budyšínský rukopis, nejstarší dochovaná verze Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století.

Zarámované těsto

Samet a chléb, to jsou materiály použité k výrobě veduty ploskovického zámku.

„Vyobrazení zámku Ploskovice z těsta pochází z roku 1865 a patřilo přímo do majetku císaře Ferdinanda Dobrotivého. Dlouhá léta obraz odpočíval kvůli špatnému stavu v depozitářích, po návratu z výstavy na Pražském hradě, pro niž byl restaurován, bude zdobit interiéry zákupského zámku, odkud historicky pochází. Restaurovala jej paní Zdeňka Němcová. O autorovi bohužel nic nevíme, celkově je tento zajímavý kousek kmenového zákupského mobiliáře opředen tajemstvím," přibližuje mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Dar českých stavů

Ve Státním zámku Velké Březno opatrují stříbrný kandelábrový svícen s alegorickými postavami, který vzešel z dílny Christiana Aubera, Ludwiga Fortnera a Josef Maxe. Hraběti Karlu Chotkovi jej darovaly české stavy.

Stříbrný kandelábrový svícen s alegorickými postavami, dar českých stavů hraběti Karlu Chotkovi.„Dodnes v Čechách všichni žijeme z Chotkovy práce, ale málokdo o tom ví. Svícen dostal hrabě Chotek od české šlechty v roce 1842 jako dar ke 40. výročí jeho práce ve státní službě. Figurální výzdoba svícnu představuje hlavní oblasti života Českého království, které Chotek zásadně ovlivnil.

V roce 1826 byl hrabě Karel Chotek jmenován nejvyšším purkrabím Českého království a předsedou zemského gubernia. Šlo tedy o dvě funkce: zástupce a reprezentant císaře a hlava českých stavů, které reprezentoval ve Vídni.

Původně svícen zdobily i alegorie měst zachována je postava zpodobňující Karlovy Vary. Dolní podstavec je dekorován erby 78 aristokratických rodů, jejichž darem tento umělecký artefakt byl," přibližuje jeden z nejzajímavějších kousků na probíhající výstavě Jana Tichá.

Obrazy z Duchcova

Ze zámku v Duchcově pochází olejomalba na plátně Adonis a Venuše (1607 1611). Je nejpozoruhodnějším obrazem duchcovské obrazové sbírky. Jde o pozdní dílo Bartholomea Sprangera (15461611), jednoho z nejvýznamnějších představitelů severského manýrismu z doby jeho působení na pražském rudolfinském dvoře. Námět čerpá z antické mytologie, z příběhu lásky bohyně Venuše a Adonise, kterého při lovu usmrtil divoký kanec. Zachycuje Adonise, navracejícího se vždy na jaře z říše stínů zpět k Venuši. Kromě erotického podtextu symbolizuje probouzení jarní země ze zimního spánku a evokuje otázky po smyslu života.

Obraz byl původně součástí pražské obrazové sbírky císaře Rudolfa II. Po jeho smrti byla velká část sbírky rozvezena a rozprodána a obraz se později, neznámo kdy, dostal do valdštejnské sbírky v Duchcově. V roce 1988 byl obraz ukraden, v roce 1993 znovu vrácen do Duchcova. Při krádeži v roce 1988 byl obraz silně poškozen vyříznutím z rámu a zmenšením asi o 6 cm na výšku i na šířku. Srolováním a překládáním došlo ke zlomům plátna, tím se polámala i malba, která se tak uvolnila a v místech zlomů odpadala. Obraz byl po krádeži ještě upravován dalším seříznutím okrajů a nalepením na sololitovou desku.

Po letech byl v tomto stavu navrácen zpět do Duchcova (1993) a o dva roky později byl restaurován Magdalenou Černou. Restaurátorské práce spočívaly v zajištění malby a oddělení originálního plátna od sololitové desky. K němu byly přisazeny dochované původní okraje z vypínacího rámu, přičemž chybějící části byly doplněny novým plátnem.

Ze zámku Duchcov pocházejí i vystavené olejomalby na plátně zachycující zámek Doksy, zříceniny hradu Zásadka a hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou, pohled na masiv Mužského a hrad Valečov, hrad Bezděz a Mnichovo Hradiště se zámkem. Autorem všech těchto obrazů je Thomas Ender (17931875).

Zámek na tabatěrce

Tabatěrka s vedutou zámku je další z exponátů vážících se k Duchcovu. Pochází ze 2. poloviny 18. století a použitými materiály jsou email, smalt a měď. Tabatěrka z majetku hrabat Valdštejnů, sídlících na dalším severočeském zámku v Doksech, zachycuje vedutu zámku Duchcov v období rokoka patrně v 70. letech 18. století, kdy zde ve funkci hraběcího knihovníka působil proslulý spisovatel a světák Giacomo Casanova.

Dodejme, že architektura zámku v Duchcově představuje jeden z nejvýznamnějších příkladů české barokní zámecké architektury.

Portrét královny Victorie a portrét prince Alberta ze zámku Krásný Dvůr, jež jsou však součástí expozice Horního zámku v Benešově nad Ploučnicí, na výstavě rovněž můžete vidět. Jde o olejomalbu na plátně z roku 1843, autorem je Alexander Melville. Victorie byla královnou Spojeného království Velké Británie a Irska, z hannoverské dynastie (18191901). Princ Albert z rodu Sachsen-Coburg a Gotha (18191861) byl její manžel.

Kdy na výstavu?

O výstavu je velký zájem. Nejvíce lidí přichází do Jízdárny Pražského hradu v sobotu, obvykle přes tisíc, v neděli asi o čtvrtinu méně. Největší klid bude mít na prohlídku exponátů ten, kdo přijde v pondělí dopoledne.

Ve druhé polovině dne to však již platit nebude v tomto čase budou probíhat komentované prohlídky s autory a kurátory výstavy, jejichž rozpis je uveden na internetových stránkách www. npu.cz/hrady-objevovane/, kde je také možné si je zarezervovat a nichž se dozvíte více i o doprovodných programech pro rodiče s dětmi a pro školy.

Autor: Ivo Chrástecký

9.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 360 Kč

Úředníci jinde neuvedení Referenti evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Městský úřad požaduje splnění následujících podmínek: ukončené minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou., Dále požadujeme: vítána zkouška zvláštní odborné způsobilosti na úseku EO,OP a CD, řidičské oprávnění pro skupinu "B", samostatnost, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, odpovědnost, organizační a komunikační schopnosti, výhodou je: praxe ve státní správě a samosprávě na obdobných pracovních pozicích, vysoké pracovní nasazení, uživatelskou znalost práce na PC - Word, Excel, Outlook, internet. , Všechny bližší informace (předpoklady, požadavky) k obsazení tohoto pracovního místa jsou zveřejněny ve vyhlášeném výběrovém řízení. Přihlášku s dalšími požadovanými dokumenty uchazeči doručí na adresu: Městský úřad Kutná Hora, oddělení personální a krizového řízení, Havlíčkovo náměstí 552/1, 284 01 Kutná Hora do 7.8.2018 včetně poštou nebo osobně v obálce na podatelnu Městského úřadu Kutná Hora. Obálku označí: "Neotvírat Výběrové řízení na pracovní pozici referent evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů MěÚ Kutná Hora". Každý uchazeč bude písemně vyrozuměn., Stručný popis pracovní činnosti: Výkon přenesené působnosti na úseku evidence obyvatel - přihlášení a odhlášení trvalého pobytu občanů, občanských průkazů - příjem žádostí o OP a výdej hotových OP, cestovní doklady - příjem žádostí o CD a výdej hotových CD., Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na penzijní připojištění.. Pracoviště: Město kutná hora, Havlíčkovo náměstí, č.p. 552, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Ivana Pospíšilová, +420 327 710 335.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 85 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA PRODEJEN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VHODNÉ I PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM. Životopis zasílejte na e-mail p.liebertzova@bohemiaplus.cz. NECHODIT na pracoviště osobně! Více informací na tel. č. 606 333 112., Požadavky: zletilost, příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, vhodný zdravotní stav pro výkon profese, praxe výhodou není však podmínkou. Certifikát strážného zajistíme! PD: střídání krátkého, dlouhého týdne v rozmezí Po-Ne 9:00-21:00 hod. - dle domluvy.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - konečná 8, prostějov, Konečná, č.p. 4563, 796 01 Prostějov 1. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 18 000 Kč

Strojírenští technici TECHNICKÝ PRACOVNÍK / PRACOVNICE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. I ABSOLVENT. Osobní kontakt po telefonické domluvě paní Ptáčková tel.: 731 279 518, 777 407 220 nebo e-mail cars-technology@cars-technology.cz. . Požadavky: orientace ve strojírenství, dobrá znalost čtení výkres. dokumentace, znalost práce na PC (MS Office). Náplň práce: zpracovávání výkresové dokumentace pro CNC laser. PD: Po-Pá 6:00-14:30 hod. Místo výkonu práce: farma Ondratice.. Pracoviště: Cars technology s.r.o., ondratice, 798 07 Brodek u Prostějova. Informace: Hana Ptáčková, +420 777 407 220.

Doprava a logistika - Řidič/ka sk. B v Praze 35 000 Kč

Řidič v Praze Řidič pro firemní vozidla pick-up nebo dodávky. Dopravní spol. v Praze s vlastním vozovým parkem přijme mezi sebe nové řidiče/řidičky sk. B na pravidelné trasy i mimo Prahu. Práce je každý den zajištěna, práce na vlastní ŽL a dlouhodobá spolupráce.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Rozřezávání padlého Gottwalda a pomoc za všechny peníze: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 12. července 2018.

Partnerky fotbalových hvězd MS. Podívejte se, kdo má nejkrásnější ženu

/FOTOGALERIE/ Mistrovství světa ve fotbale míří do svého finiše. Již tuto neděli čeká fanoušky jeho vrchol. O titul si zahrají Francie s Chorvatskem. Fotbalový kolotoč v Rusku tak vygraduje ryze evropským soubojem. A i při něm nebudou své favority podporovat pouze fanoušci, ale i manželky a přítelkyně hráčů. Ty mnohdy uhranou svou vizáží. Podívejte se na krásky, které mají po boku hvězdy letošního mistrovství.

Zkáza atraktivního lesa a premiéra Valašského muzigálu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 10. července 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Česko má vládu s důvěrou, díky komunistům. Na Babiše létaly láhve

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěru Poslanecké sněmovny. Stalo se tak 264 dní po volbách. Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo na tento okamžik déle. Dlouhé bylo i samotné jednání poslanců, které trvalo 16 hodin. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš požádal o důvěru pro svůj tým ve středu ráno, po celodenním maratonu projevů se poslanci dostali k hlasování až bezmála hodinu po půlnoci. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT