VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Úžasné a dechberoucí mosty

Ohromující, unikátní a okouzlující stavby, které spojují části města, ostrovy nebo i státy fascinují nejen obyčejné smrtelníky, ale i režiséry či umělce. Londýnský most Millenium Bridge byl například k vidění ve filmech o Harry Potterovi.

15.10.2014
SDÍLEJ:

Gateshed Millenium Bridge. Foto: Spektrum

Víte, který most zachránil sám Hitler před bombardováním, nebo který předčil svou výškou Eiffelovu věž?

Viadukt Millau

Tři roky práce, 400 milionů eur a neskutečné úsilí stálo vybudovat úžasný viadukt Millau. Dechberoucí stavbu v roce 2004 slavnostně otevřel tehdejší francouzský prezident Jacques Chirac.

Most je dlouhý 2,5 kilometru a stojí na sedmi pilířích, přičemž nejvyšší z nich je o 16 metrů vyšší než Eiffelova věž (324 m) v Paříži. „Naše dílo musí být v souladu s přírodou. Pilíře musejí zapadnout do krajiny, jako kdyby vyrostly ze země," vysvětluje projekt britský architekt Norman Foster, který projektoval i londýnský Millenium Bridge. Tento mostní unikát se tyčí nad údolím řeky Tarn a ohromuje svoji impozantností. Motoristé tak díky obrovské výšce jedou téměř v oblacích a za tuto projížďku po dálničním mostu také zaplatí, a to nemalou částku. Cena za osobní automobil se pohybuje od 6 do 9,1 eur dle sezony. Každá platba mýtného jde od otevření mostu na účet společnosti Eiffage, která stavbu financovala.

Millennium Bridge

Millenium Bridge, nebo-li Klátivý most, spojuje břehy řeky Temže v hlavním městě Velké Británie. Soutěž o návrh nové lávky vyhrály nakonec tři společnosti, kterým se podařilo navrhnout čtyři metry široký a 350 metrů dlouhý most. Celková částka za výstavbu Millennium Bridge se vyšplhala na 18,2 milionů liber.

Slavnostně byl otevřen po dvou letech stavby 10. června 2000. Po dvou dnech jej ovšem museli uzavřít, jelikož provoz na mostě, vítr a okolní doprava způsobily drobné chvění. Problém byl vyřešen až po instalaci hydraulických tlumičů pro horizontální a vertikální směr. Na znovuotevření si tak lidé museli počkat až do 22. února 2002.

Gateshead Millenium Bridge

Oko hledící směrem k moři, tak prý vypadá most Gateshead Millenium. Tato úžasná stavba spojuje Gateshead a Newcastle nad řekou Tyne. Pěší a cyklistická lávka je součástí projektu na obnovu nábřeží řeky. Díky možnosti otáčení lávky až o 40 stupňů pod ní mohou lodě bezpečně projet. Navíc celková doba otáčení trvá necelých pět minut a most se zároveň sám vyčistí, protože se všechny odpadky sesunou do speciálně umístěných košů v podlaze.

I když most obsahuje tolik oceli, že by se z něj mohlo vyrobit 64 doubledeckerů nebo 16 tanků, byla jeho výstavba rozumnou volbou.

Lávku za 22 milionů liber navrhli architekti z Wilkinson Eyre. Sama britská královna a vévoda z Edinburgu jej přijeli slavnostně otevřít 7. května 2002, to už ovšem po mostě téměř dva roky kráčela veřejnost.

Ponte Vecchio

Florencie je proslulá svými nádhernými památkami a jednou z nich je i malebný most Ponte Vecchio. O elegantní stavbu se zasloužil architekt Neri di Fioravante v roce 1345. Ponte Vecchio v překladu znamená Starý most. Název jej měl odlišit od mnohem staršího mostu Ponte alla Carraia z roku 1218, kterému tehdy říkali Ponte Nuovo nebo-li Nový most.

Most Ponte Vecchio sloužil nejprve k obchodu s rybami. Později velkovévoda Ferdinando I. nechal rybáře a další obchodníky z mostu vykázat a prostory nově začal pronajímat zlatníkům a klenotníkům. Od té doby je památka známá jako Most zlatníků.

Ponte Vecchio úspěšně přečkal všechny zlé časy od povodní přes války, dokonce i samotný Hitler jej uchránil od bombardování (další zajímavosti se můžete dozvědět v pořadu Spojený svět na stanici Spektrum).

Ponte di Rialto

Nádherná čistě renesanční památka se nachází v samém centru Benátek. Ponte di Rialto je jedním ze čtyř mostů, které vedou přes Canal Grande a je také nejblíže k náměstí Sv. Marca. V dávných dobách bylo Rialto jméno celého ostrova, na kterém vzniklo malé město. To se časem stalo jedním z hlavních center obchodu v Evropě.

Archeologické nálezy dokládají, že již od dávných dob zde stál pontonový most, který byl ve 13. století nahrazen dřevěným mostem. Po čase se vzhledem k materiálu začal rozpadat, proto Benátská republika rozhodla o postavení nového kamenného mostu, který navrhl proslulý architekt Antonio da Ponte. Zpočátku měli lidé obavy, že se most zřítí, jelikož na 16. století to byla velmi velkolepá stavba. Ponte di Rialto si však dodnes zachoval svou krásnou atmosféru.

Autor: Ludmila Veselá

15.10.2014
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 24. září 2018

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT