VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

V novém roce bude vše stejné jako v tom předchozím

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Co nás čeká nového v roce 2015 v oblasti celní správy? Podle Jiřího Nejedlého z ústeckého celního úřadu pro běžného občana a pro běžného pašeráka se nemění v podstatě nic.

22.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Karel Pech

Nepoctivci se mohou bát toho samého co loni?
Také v roce 2015 pokračují ústečtí celníci v pátrání po zboží uniklému celnímu dohledu, kontrolách a odhalování nelegálních přeprav minerálních olejů, lihovin, tabákových výrobků či drog. Samozřejmě kromě toho je celní správa pověřena plněním dalších úkolů patřících do jejich kompetencí v příhraničí i ve vnitrozemí.

Mají za sebou v Ústeckém kraji celníci v lednu něco zajímavého?
Hlídky mobilního dohledu ústeckých celníků se v novém roce do kontrol vrhly s vervou. Během prvních lednových dnů prověřily několik vytipovaných provozoven, zda se v nich nenachází nějaké nelegální či nezdaněné zboží. Zaměřily se tudíž na zboží zatížené spotřební daní. Především na přepravu minerálních olejů, tzv. červenou naftu pašovanou z Německa, oficiálně nazývanou značený minerální olej.

Máte nějaké konkrétní výsledky?
Například 13. ledna prováděla hlídka celníků na silnici nedaleko Duchcova kontrolu zaměřenou na přítomnost značených minerálních olejů v běžných nádržích motorových vozidel. Během chvilky celníci přistihli dva řidiče, v jejichž vozidlech odhalili v palivových nádržích olejovitou červenou kapalinu se zápachem motorové nafty. Celníci odebrali vzorky a provedli test na přítomnost značkovače, s pozitivním výsledkem. Samozřejmě ve správním řízení to bude mít pro řidiče nepříjemný a velmi drahý dopad. Tzv. červená nafta je určená v Německu pro speciální účely, např. jako lehký topný olej pro vytápění nebo také v zemědělství. Kromě dodanění zjištěného množství hrozí fyzickým osobám za používání značeného a barveného minerálního oleje pro pohon motorů pokuta do výše jednoho milionu korun, podnikatelům (právnickým osobám) hrozí pokuta až do výše 10 milionů.

Dochází k dočasnému poklesu ceny ropy, což se projevuje také poklesem ceny benzínu a nafty. Běžní řidiči z Německa jezdí do českého příhraničí natankovat momentálně o něco lacinější český benzin. Nezaznamenali jste nelegální převoz nadlimitního množství benzinu či nafty z našeho příhraničí do Saska?
V průběhu běžných kontrol v příhraničí nevylučuji, že se můžeme setkat i s tímto jevem. Množstevní limit 20 litrů pohonných hmot nad rámec běžné nádrže bez patřičných dokladů platí pro všechny.

Celníci budou nalézat stále to samé. Co tedy nalezli začátkem ledna v asijských večerkách v Ústeckém kraji?
Především to jsou nezdaněné tabákové výrobky. Například 4. ledna při prohlídce provozovny „Večerka Potraviny" v Litoměřicích zjistili celníci, že vpravo za prodejním pultem je dřevěná skříňka se šuplíky a soklem. Po odstranění spodního šuplíku skříňky vypátrali za jejím soklem pět krabiček cigaret značky Classic, 10 krabiček cigaret Marlboro, stejný počet krabiček značky LM, 15 značky Fest a 16 krabiček cigaret Jin Ling. Celkem napočítali 1120 kusů cigaret bez platné tabákové nálepky. Daňový únik vyčíslili na 2655 Kč.

Setkali jsme se s názorem, že v asijských večerkách a obchodech a v některých dalších provozovnách, kam dodávají především Vietnamci pašované cigarety, je v Ústeckém kraji pod pultem nejméně sto tisíc krabiček cigaret. Je to možné?
Oficiální odhady nemáme. K tomu nelze zjistit hodnověrně data, ale víme o snaze stále dopravovat a ukládat v meziskladech desítky tisíc cigaret. Například 5. ledna v rámci kontroly obchodu v Děčíně a jeho přilehlých skladů kolegové objevili sklad neznačených a nezdaněných cigaret a tabáku. S odhalením pomohl celníkům služební pes Max. Prostory, kde byl kontraband ukrytý, spolehlivě označil. Hlídka již šla najisto. Zboží bylo zajištěno a uskladněno ve skladu celního úřadu.

Co celníci objevili?
Jednalo se o 34 580 cigaret různých značek Jin Ling a FEST. Některé krabičky byly opatřené běloruským kolkem, na většině krabičkách ale kolek chyběl. Kromě toho celníci zajistili 165,41 kg tabáku bez tabákových nálepek. Daňový únik je odhadnut na téměř 400 tisíc korun.

Uvedl jste, že v Děčíně jenom malá část cigaret byla opatřena běloruským kolkem. Na většině krabičkách kolek chyběl úplně. Co signalizuje chybějící kolek?
Mohou to být cigarety ze zcela nelegální výroby. Pašeráci si nechají v tiskárně natisknout kartony nějaké značky, třeba Jin Ling, zvládnou také improvizované balení do celofánu. Potom stačí někde v garáži, ve staré stodole nebo prostě v nějakém malém domku na venkově vyrábět cigarety. Samozřejmě ze zcela podřadného tabáku, který by normální výrobce cigaret nikdy do svých výrobků nedal. Takových pokoutních výroben celníci a policisté v minulých letech na severu Čech objevili celou řadu. V některých případech se na nelegálních tabákových manufakturách podíleli i Češi.

V řadě případů jste odhalili též drogy. V jaké míře se budete podílet na protidrogových akcích během letošního roku?
Při kontrolách nalézáme různý kontraband, tedy i drogy. Například v automobilech při silničních kontrolách, ale i na příhraničních tržnicích. Kromě toho naši specialisté pátrají také po pašeráckých organizacích a jejich distribučních sítích. Narazí přitom také na drogy. V takových případech spolupracujeme s policií na dlouhodobějším sledování drogových skupin. Celní správa má na starosti i evidenci a kontrolu pěstování máku setého a konopí.

Odhalování padělků je speciálně vaše práce, nebo spolupracujete i s policií?
Prodej padělků je nelegální. Odhalit je může každý občan, strážníci, policisté, pracovníci ČOI i celníci. Kdokoliv, kdo se s nimi setká. Nejsou to jenom mikiny nebo boty, ale dnes třeba i výrobky ze skla, šampóny, parfémy, hodinky, léky, řetězové pily či náhradní díly automobilů. Prostě cokoliv, co se lépe prodává s logem nějakého známého výrobce a po čem je poptávka.

Lze říci, že celníkům ubývá počet odhalených případů v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví a roste počet daňových podvodů, kde nejde o desítky milionů korun ale o desítky miliard?
Je sice pravda, že příhraniční tržnice již ztratily svůj někdejší význam, ale pokud polevíme v kontrolách a vyhledávání padělků, nelegálních cigaret a alkoholu, pašerácké organizace by stát dokázaly během krátké chvíle doslova zaplavit plagiáty, které jsou mnohdy i zdraví nebezpečné. V roce 2004 bylo v rámci Ústeckého kraje zajištěno téměř sto tisíc kusů padělků a v roce 2014 už jenom 5,5 tisíce kusů padělků.

Jaké jsou dnes plagiátorské trendy?
Zatímco dříve byl značný zájem o textilní výrobky, obuv a CD a DVD nosiče, dnes převažuje zájem o oděvní doplňky jako kabelky, peněženky, opasky, hodinky, parfémy apod. K poklesu počtu odhalených padělků došlo díky intenzivním mnohaletým kontrolám. Dnes na tržnicích a různých obchodech ve městech a v obcích mají především asijští prodavači daleko méně padělků než před deseti, natož patnácti lety. Setkáváme se zejména s formou skrytého prodeje nelegálního zboží. Většinou je dobře známý prověřený zákazník zaveden mimo provozovnu, nebo mu je konkrétní požadované zboží z úkrytu přineseno. Odhalovat nelegální zboží je stále těžší.

Autor: František Roček

22.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, - K Borovému 99, Jažlovice, Říčany, , Prvotní kontakt:, - tel.: 774 151 015. Pracoviště: Agentura bravex , organizační složka - jažlovice, K Borovému, č.p. 99, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Nataliya Chulan, +420 774 151 015.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 20 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství MISTR -OVÁ STROJÍRENSKÉ VÝROBY - SVAŘOVNA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Krybusová Daniela Ing., tel.: 553 872 176, e-mail: krybusova@ostroj.cz., SOU/SŠ vzdělání strojního zaměření, praktická zkušenost s vedením zaměstnanců ve strojírenské výrobě min. 3 roky podmínkou (nejlépe svářečů a zámečníků), znalost technologie výroby svarků, znalost čtení výkresové dokumentace, výborné komunikační, argumentační a organizační schopnosti, samostatnost., Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce: zadávání a kontrola plnění výrobních úkolů dle stanoveného plánu; vedení evidence pracovní směny, plánování směn; kontrola účelného využívání nástrojů a spotřeby režijních nákladů; - kontrola stavu výrobního zařízení; kontrola pracovní a technologické kázně; zajištění přeškolování zaměstnanců; odepisování operací, realizace inventarizace nedokončené výroby; evidence výkresů a materiálů; archivace postupů; zajištění odpoledního dozoru; - provádění svářečského dozoru; kontrola dodržování ZP, pracovního řádu a ostatních vnitřních směrnic; komunikace s ostatními útvary divize a společnosti.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Krybusová, +420 553 872 176.

Gastronomie - Kuchař, kuchařka 28 000 Kč

Restaurace DiCarlo, K Hrnčířům 96, Praha 4 - Šeberov přijme kuchaře/kuchařku na krátký/dlouhý týden, možno i po vyučení - rádi zaučíme. Nástupní plat 28.000 Kč + prémie. Tel.: 244 402 954,

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Řezači plamenem zámečník - stehař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, praxe s drážkováním svárů pro UT drážkovací elektrodou výhodou., Pracovní doba: ranní 6,00 -14,00 hod., odpolední 14,00 - 22,00 hod., noční 22,00 - 6,00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné stehování a svařování dílců, provádí samostatné rýsování dílců pro opracování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí pálení ručně a strojkem, provádí rovnání dílců plamenem a pod lisem.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den záchranářů 2018 v Litoměřicích
74

FOTO: Takový byl letošní Den záchranářů Ústeckého kraje

Videosouhrn 15. června 2018

Zmar tisíce opilostí, Havířov v květu a Třebíč v UNESCO: zhlédněte videa dne

Náklaďáky na hraně převrácení a policisté hasící požár pokojíčku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 13. června 2018.

Kroupy jako pingpongové míčky a cizí kamion, co přerazil závory: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 12. června 2018.

Dopadení Batmana v Praze a zátah na ochranku, která loupila: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. června 2018.

Nadávky, sporný policejní zákrok a Poupata s chlupatýma nohama: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT