VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

V novém roce bude vše stejné jako v tom předchozím

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Co nás čeká nového v roce 2015 v oblasti celní správy? Podle Jiřího Nejedlého z ústeckého celního úřadu pro běžného občana a pro běžného pašeráka se nemění v podstatě nic.

22.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Karel Pech

Nepoctivci se mohou bát toho samého co loni?
Také v roce 2015 pokračují ústečtí celníci v pátrání po zboží uniklému celnímu dohledu, kontrolách a odhalování nelegálních přeprav minerálních olejů, lihovin, tabákových výrobků či drog. Samozřejmě kromě toho je celní správa pověřena plněním dalších úkolů patřících do jejich kompetencí v příhraničí i ve vnitrozemí.

Mají za sebou v Ústeckém kraji celníci v lednu něco zajímavého?
Hlídky mobilního dohledu ústeckých celníků se v novém roce do kontrol vrhly s vervou. Během prvních lednových dnů prověřily několik vytipovaných provozoven, zda se v nich nenachází nějaké nelegální či nezdaněné zboží. Zaměřily se tudíž na zboží zatížené spotřební daní. Především na přepravu minerálních olejů, tzv. červenou naftu pašovanou z Německa, oficiálně nazývanou značený minerální olej.

Máte nějaké konkrétní výsledky?
Například 13. ledna prováděla hlídka celníků na silnici nedaleko Duchcova kontrolu zaměřenou na přítomnost značených minerálních olejů v běžných nádržích motorových vozidel. Během chvilky celníci přistihli dva řidiče, v jejichž vozidlech odhalili v palivových nádržích olejovitou červenou kapalinu se zápachem motorové nafty. Celníci odebrali vzorky a provedli test na přítomnost značkovače, s pozitivním výsledkem. Samozřejmě ve správním řízení to bude mít pro řidiče nepříjemný a velmi drahý dopad. Tzv. červená nafta je určená v Německu pro speciální účely, např. jako lehký topný olej pro vytápění nebo také v zemědělství. Kromě dodanění zjištěného množství hrozí fyzickým osobám za používání značeného a barveného minerálního oleje pro pohon motorů pokuta do výše jednoho milionu korun, podnikatelům (právnickým osobám) hrozí pokuta až do výše 10 milionů.

Dochází k dočasnému poklesu ceny ropy, což se projevuje také poklesem ceny benzínu a nafty. Běžní řidiči z Německa jezdí do českého příhraničí natankovat momentálně o něco lacinější český benzin. Nezaznamenali jste nelegální převoz nadlimitního množství benzinu či nafty z našeho příhraničí do Saska?
V průběhu běžných kontrol v příhraničí nevylučuji, že se můžeme setkat i s tímto jevem. Množstevní limit 20 litrů pohonných hmot nad rámec běžné nádrže bez patřičných dokladů platí pro všechny.

Celníci budou nalézat stále to samé. Co tedy nalezli začátkem ledna v asijských večerkách v Ústeckém kraji?
Především to jsou nezdaněné tabákové výrobky. Například 4. ledna při prohlídce provozovny „Večerka Potraviny" v Litoměřicích zjistili celníci, že vpravo za prodejním pultem je dřevěná skříňka se šuplíky a soklem. Po odstranění spodního šuplíku skříňky vypátrali za jejím soklem pět krabiček cigaret značky Classic, 10 krabiček cigaret Marlboro, stejný počet krabiček značky LM, 15 značky Fest a 16 krabiček cigaret Jin Ling. Celkem napočítali 1120 kusů cigaret bez platné tabákové nálepky. Daňový únik vyčíslili na 2655 Kč.

Setkali jsme se s názorem, že v asijských večerkách a obchodech a v některých dalších provozovnách, kam dodávají především Vietnamci pašované cigarety, je v Ústeckém kraji pod pultem nejméně sto tisíc krabiček cigaret. Je to možné?
Oficiální odhady nemáme. K tomu nelze zjistit hodnověrně data, ale víme o snaze stále dopravovat a ukládat v meziskladech desítky tisíc cigaret. Například 5. ledna v rámci kontroly obchodu v Děčíně a jeho přilehlých skladů kolegové objevili sklad neznačených a nezdaněných cigaret a tabáku. S odhalením pomohl celníkům služební pes Max. Prostory, kde byl kontraband ukrytý, spolehlivě označil. Hlídka již šla najisto. Zboží bylo zajištěno a uskladněno ve skladu celního úřadu.

Co celníci objevili?
Jednalo se o 34 580 cigaret různých značek Jin Ling a FEST. Některé krabičky byly opatřené běloruským kolkem, na většině krabičkách ale kolek chyběl. Kromě toho celníci zajistili 165,41 kg tabáku bez tabákových nálepek. Daňový únik je odhadnut na téměř 400 tisíc korun.

Uvedl jste, že v Děčíně jenom malá část cigaret byla opatřena běloruským kolkem. Na většině krabičkách kolek chyběl úplně. Co signalizuje chybějící kolek?
Mohou to být cigarety ze zcela nelegální výroby. Pašeráci si nechají v tiskárně natisknout kartony nějaké značky, třeba Jin Ling, zvládnou také improvizované balení do celofánu. Potom stačí někde v garáži, ve staré stodole nebo prostě v nějakém malém domku na venkově vyrábět cigarety. Samozřejmě ze zcela podřadného tabáku, který by normální výrobce cigaret nikdy do svých výrobků nedal. Takových pokoutních výroben celníci a policisté v minulých letech na severu Čech objevili celou řadu. V některých případech se na nelegálních tabákových manufakturách podíleli i Češi.

V řadě případů jste odhalili též drogy. V jaké míře se budete podílet na protidrogových akcích během letošního roku?
Při kontrolách nalézáme různý kontraband, tedy i drogy. Například v automobilech při silničních kontrolách, ale i na příhraničních tržnicích. Kromě toho naši specialisté pátrají také po pašeráckých organizacích a jejich distribučních sítích. Narazí přitom také na drogy. V takových případech spolupracujeme s policií na dlouhodobějším sledování drogových skupin. Celní správa má na starosti i evidenci a kontrolu pěstování máku setého a konopí.

Odhalování padělků je speciálně vaše práce, nebo spolupracujete i s policií?
Prodej padělků je nelegální. Odhalit je může každý občan, strážníci, policisté, pracovníci ČOI i celníci. Kdokoliv, kdo se s nimi setká. Nejsou to jenom mikiny nebo boty, ale dnes třeba i výrobky ze skla, šampóny, parfémy, hodinky, léky, řetězové pily či náhradní díly automobilů. Prostě cokoliv, co se lépe prodává s logem nějakého známého výrobce a po čem je poptávka.

Lze říci, že celníkům ubývá počet odhalených případů v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví a roste počet daňových podvodů, kde nejde o desítky milionů korun ale o desítky miliard?
Je sice pravda, že příhraniční tržnice již ztratily svůj někdejší význam, ale pokud polevíme v kontrolách a vyhledávání padělků, nelegálních cigaret a alkoholu, pašerácké organizace by stát dokázaly během krátké chvíle doslova zaplavit plagiáty, které jsou mnohdy i zdraví nebezpečné. V roce 2004 bylo v rámci Ústeckého kraje zajištěno téměř sto tisíc kusů padělků a v roce 2014 už jenom 5,5 tisíce kusů padělků.

Jaké jsou dnes plagiátorské trendy?
Zatímco dříve byl značný zájem o textilní výrobky, obuv a CD a DVD nosiče, dnes převažuje zájem o oděvní doplňky jako kabelky, peněženky, opasky, hodinky, parfémy apod. K poklesu počtu odhalených padělků došlo díky intenzivním mnohaletým kontrolám. Dnes na tržnicích a různých obchodech ve městech a v obcích mají především asijští prodavači daleko méně padělků než před deseti, natož patnácti lety. Setkáváme se zejména s formou skrytého prodeje nelegálního zboží. Většinou je dobře známý prověřený zákazník zaveden mimo provozovnu, nebo mu je konkrétní požadované zboží z úkrytu přineseno. Odhalovat nelegální zboží je stále těžší.

Autor: František Roček

22.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 60 000 Kč Vývojáři softwaru Net Developer / Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 60000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha, Kontaktní osoba: Aghová Tereza, e-mail: tereza.aghova@eyelevel.com, , UPŘESŇUJÍCÍ INFROMACE: , Bc - v oboru aplikovaná matematika, praxe na podobné pozici alespoň 1 rok, výborné znalosti C#, NET, ASP.NET + MVC a REST Services, CSS, znalost MSSQL, znalost Javascript a Javastricpt MVVM frameworks, pochopení OOP, SOLID a IoC, znalost frameworks, velmi dobrá znalost angličtiny. Pracoviště: Eyelevel s.r.o. - místo výkonu práce, . Informace: Tereza Aghová, . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 700 Kč Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13700 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Římská 20, Praha 2 - Vinohrady, Způsob prvního kontaktu : telefonicky na č. 778 090 101 - PO - PÁ - 10,00-17,00 hodin, Kontaktní osoba : paní Yana Krychfalushiy , Upřesňující informace :zastupování společnosti na výhodním trhu, komunikace s klienty a dodržování fungování chodu kanceláře. Řidičský průkaz třídy B, znalost angličtiny, ruštiny, turečtiny jsou obrovskou výhodou, znalost ázerbájdžánštiny je nezbytná .. Pracoviště: Slt europe s.r.o., Římská, č.p. 526, 120 00 Praha 2. Informace: Yana Krychfaushiy, +420 778 090 101. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 22 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci - obkladači. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 15.6.2017 a: 21.9.2018 Požadavky: praxe v oboru min. 2 roky, řidičský průkaz sk. B, spolehlivost, samostatnost, Nástup možný ihned., Kontakt: p. Ladislav Rýpar 603 823 351. Pracoviště: Pela cz, a.s., K Nemocnici, č.p. 2133, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Ladislav Rýpar, +420 603 823 351. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Referent odboru životního prostředí Městského úřadu Kraslice, agenda ochrany přírody a krajiny. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínkou přihlášení do výběrového řízení je podání PÍSEMNÉ PŘIHLÁŠKY se všemi náležitostmi a přílohami do 12.10.2018 na Městský úřad Kraslice., Bližší informace naleznou uchazeči na www.kraslice.cz v sekci Úřední deska MěÚ Kraslice.. Pracoviště: , . Informace: , .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Videosouhrn 18. září 2018

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Pochod za zdravé chlapy a zachráněný mlýn v obležení: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 14. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT