Část však budou muset zaplatit i z vlastního rozpočtu.

„Je to dílčí příspěvek vlády k tomu, aby se sociálně vyloučené lokality staly něčím jiným. V některých částech bytový fond není potřeba, domy ohrožují své okolí a stávají se zdrojem kriminality," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při pondělní návštěvě Ústeckého kraje.

Dvě varianty

Program na pomoc obcím připraví ministerstvo pro místní rozvoj. Má prozkoumat dvě základní varianty. V úvahu připadá využití evropských peněz nebo jen státních. „Jak se zdá, evropské peníze bude možné použít pouze tehdy, pokud by na místě znovu vznikla nějaká forma sociálního bydlení," upozornil premiér.

„Pokud budeme chtít udělat program čistě pro demolici, což bych osobně pokládal za velmi užitečné, budeme muset využít národní peníze. Důležité je, aby se objekt dostal do vlastnictví obce, protože jen tak ho zřejmě bude možné zbourat," dodal Sobotka. Na zbourání vysídlených domů Ústecký kraj potřebuje zhruba 200 až 300 milionů korun.

„Obce v kraji evidují kolem 250 budov k demolici, šetření přitom stále není ukončeno," uvedl krajský radní pro sociální oblast Martin Klika.

Bourání je levnější

Program pomoci se bude týkat zejména domů, jejichž zbourání přijde podstatně levněji než rekonstrukce. „Takové bohužel máme ve většině měst. Místo nich by pak mohly vzniknout parky nebo by se postavilo něco nového," řekl hejtman Oldřich Bubeníček. K nejproblémovějším místům podle něj patří část Janov v Litvínově na Mostecku, sídliště Chanov v Mostě a čtvrt Předlice v Ústí nad Labem.

Za ještě důležitější, než je demolice domů, premiér Bohuslav Sobotka pokládá sociální práci v terénu. Musí se podle něj posílit kontrola vyplácení sociálních dávek, aby nebyly v sociálně vyloučených lokalitách zneužívány.

„Je ale také potřeba pracovat na vytváření pracovních míst a je nutné bojovat s kriminalitou v těchto lokalitách, což vyžaduje zvýšenou aktivitu ze strany policie," myslí si Sobotka.

Že by v kraji mělo přibýt policistů, potvrdil i hejtman Bubeníček.

Výjezdní zasedání

Návštěvu regionu premiér Sobotka pojal jako přípravu na výjezdní zasedání vlády. Ta by do Ústeckého kraje měla přijet ve druhé polovině září. Konkrétní termín ale ještě není stanovený.

Kromě hejtmana se premiér setkal s krajskými radními, zástupci vysokých škol, výzkumných organizací, měst, vedením krajské tripartity i se zástupkyní zmocněnce vlády pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Gabrielou Nekolovou. Jednání se zúčastnila i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Členové vlády diskutovali o nezaměstnanosti, rozvoji podnikání nebo poničených lesích v Krušných horách, na jejichž obnovu by vláda měla přispět. Během celodenní návštěvy v kraji premiér vedle Ústí nad Labem navštívil také Moldavu s poničenými lesy, Most a Meziboří.

Otázka pro premiéra Bohuslava Sobotku:

Rozhodne vláda na výjezdním zasedání v Ústeckém kraji, které se koná na podzim, definitivně o limitech těžby na Dolech Bílina a ČSA?
Myslím si, že se to může stát, i nemusí. Můžeme se tím zabývat na výjezdním zasedání, zrovna tak je možné, že vláda rozhodnutí přijme předtím nebo potom. Byl bych ale velmi nerad, kdyby se téma výjezdního zasedání redukovalo pouze na otázku prolomení nebo neprolomení limitů. Prolomení limitů na Dole Bílina podle mého názoru nepředstavuje sociální nebo ekonomické problémy. V Ústeckém kraji jsou ale mnohem výraznější problémy. Jedná se o udržení zaměstnanosti, zejména na Mostecku, velké množství sociálně vyloučených lokalit, máme tady také problém s dočasným odumíráním lesních porostů, které byly vysazeny v 90. letech v Krušných horách.