Jako apríl se u označuje čtvrtý měsíc v kalendářním roce. Jednoduše, apríl je duben. Většina lidí si však slovo „apríl" spojí naprosto konkrétně, a to s prvním dubnem a závalem legrace, která mnohdy přijde, aniž by o ni člověk stál.

Tento den se stal svátkem pro všechny vtipálky, kteří jej oslavují žertíky a drobnými zlomyslnostmi na účet druhých. Jak se tato tradice podlých vtípků do Čech vlastně dostala?

Historie napříč stoletími

První písemná zmínka o aprílu u nás pochází z roku 1690, jejímž autorem byl jistý Bartoloměj Chrystellia z Prahy. Častější zprávy o „aprílovém řádění" se pak začaly objevovat na konci 18. století. Předpokládá se, že tento svátek vznikl zásluhou změny ročního období, kdy se ze smutné zimy stalo mnohem veselejší jaro.

To mělo velký vliv na náladu většiny lidí, kteří začali vymýšlet nejrůznější neplechy, aby tak dali průchod své potřebě se pořádně a od srdce zasmát. V minulosti se kromě 1. dubna dodržovaly stejné zvyky i 30. dubna, tato tradice se však do dnešních dnů nedochovala.

Každopádně u nás tento svátek velmi rychle zdomácněl a dodnes se těší poměrně velké oblibě.

Bublinka do vodováhy

V dřívějších dobách se aprílovými oběťmi stávali hlavně příbuzní a známí, kterým vtipálci posílali fiktivní nákupní seznamy. Sehnat věci jako je bublinka do vodováhy, komáří sádlo nebo hodinářská motyka, to byl úkol pro všechny, kteří se nechali napálit.

Dnes se už sice tato tradice dodržuje minimálně, i tak je ale dobré být v tento den ostražití. Pokud chcete sami nachytat druhé, podívejte se na www.vykutalenarostarna.cz, kam budou během března denně přidávány video rošťárny, které si můžete nejen na apríla sami vyzkoušet.

Na těchto internetových stránkáh probíhá také soutěž o nejlepší aprílovou rošťárnu. V současné chvíli vede vtípek s názvem „bufet plný opic".

| Video: Youtube

Kolébka aprílových srandiček

Tradice „aprílování" se k nám dostala z Francie, kde apríl lidé slaví už od roku 1564. Tento den se tam nazývá poisson d'avril podle ryby z papíru, kterou vyrábí hlavně děti.

Tu následně přilepí na záda člověka, který o tom samozřejmě nemá vůbec tušení a aprílový žertík je na světě.

A co dnes?

Určitě stojí za to vidět, jak se vaše přítelkyně ráno probouzí vedle vousaté figuríny. Nebo jaký poprask způsobí váš pes, když mu pořídíte umělou lví hřívu a necháte ho pobíhat po parku. Rošťáckou tutovku potom představují umělí hadi, pavouci a brouci všech podob a velikostí.

Připevněte hada na provázku na něčí batoh, a pak dotyčného rychle upozorněte, že se za ním něco plazí. Není nic zábavnějšího, než úprk před hadem, který se nevzdaluje ani o píď!

Každodenní porce legrace

Rošťárny se ale v žádném případě nemusí omezovat jenom na duben. Provádět je můžete celý rok. Vyhrnujete v zimě zasněžený chodník k vašemu domu? Zkuste si trochu pohrát s trajektorií pěšinky. Uvidíte, že si příchozí zákrutů vůbec nevšimnou a budou poslušně cupitat každou serpentinou.

V létě si s sebou na pláž zase přibalte sáček popcornu. Až váš kamarád usne na dece, posypte popcornem okolní písek a čekejte. Za chvíli se začnou slétat hladoví racci a plážový povaleč se vyplašeně vzbudí uprostřed ptačího hejna.