VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Začalo postní období. Je přípravou na Velikonoce

Litoměřicko, Podřipsko – Popeleční středou, dnem kajícím a dnem přísného půstu, začalo včera pro křesťany čtyřicetidenní postní období, které je přípravou na Velikonoce – nejvýznamnější křesťanské svátky.

6.3.2014
SDÍLEJ:

Popeleční středa v LitoměřicíchFoto: Deník/Karel Pech

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant sloužil ráno v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích mši svatou s udílením popelce. Přijetí popelce je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice. Symbolicky se tak naznačuje stav člověka, který vyznává před Bohem svůj mnohdy špatný život, své nepravosti, svůj hřích a vyjadřuje vůli vnitřně se obrátit s nadějí, že mu Bůh odpustí. Lidé činí v této době pokání modlitbami, odříkáním – „půstem" a „almužnou".

Modlitba je rozhovor s Bohem, který je v postní době zvlášť intenzivní, půst není dieta, postem se zříkáme nějaké věci, na které nám záleží, abychom se přiblížili Bohu, a almužnou se vzdáváme něčeho ve prospěch bližního, abychom měli účast na Božím milosrdenství.

„Velmi bych si přál, kdybychom celý tento den, ale i všechny další dny svatopostní doby prožili skutečně v duchu pokání, to ale znamená i v hluboké radosti z toho, že známe důvod a smysl skutečného pokání, tedy obrácení se člověka k Bohu," řekl biskup.

Popel, symbol smrti a nicotnosti, se získává ze spálených palmových a olivových ratolestí (u nás z „kočiček") posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli.
Zavedení „popeleční středy" se datuje někdy do 6. – 7. století. Od konce 11. století se na Popeleční středu uděluje požehnaným popelem znamení kříže na čelo nebo je sypán na hlavu s výzvou: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš" (srov. Gn 3,19), nebo „Obraťte se a věřte evangeliu" (Mk 1,15).

Autor: Redakce

6.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT