Současná diskuze o tom jak čelit migrační krizi, věští, že EU je neschopná zabránit další invazi nelegálních migrantů. Přitom je opatrně testován v médiích nápad vystavět na hranici s Řeckem plot. Politolog Zdeněk Zbořil věří, že neschopnost nejvyšších orgánů EU je téměř nekonečná. Tzv. řecký plot by asi příliš nepomohl.

Proto není na dohled jiná než špatná alternativa?
Plot na řecké hranici nic moc nevyřeší. V souvislosti s plotem jsem slyšel od lidí, kteří tomu rozumí, že plot podél hranic Makedonie a Bulharska bude třeba rozšířil o hranice s Albánií, Kosovem, nebo spíše se Srbskem, a též s Černou Horou. Protože po chybné intervenci NATO proti Srbsku v roce 1999 je z nástupnických států vzniklých po rozpadu Jugoslávie pro migranty vhodné nástupiště pro infiltraci do nitra Evropy. Neboť v těchto státech rychle sílí islámský živel.

Co tedy máme dělat?
Řešení existuje, ale je razantní. Mořskou hranici lze uhlídat. Dokladem toho je Indonésie. Tvrdě zastavovat a nekompromisně vracet. Může dojít i na střelbu proti lodím. Na vině je Turecko. Má povinnost si hranici uhlídat. Když ne, migranti nebudou na řecké pobřeží vpouštěni.

Migranti spoléhají na to, že EU je přijme, protože se bojí kritiky, za to, že by migranti umírali na moři, protože by nebyli přijati?
Ano. Toto svatouškovství je největší migrační zbraní. Je to dilema. Buď předstírat humanitární andělská křídla a migrační invaze bude pokračovat. Nebo tvrdě uzavřít hranici. I s tím, že to znamená i možné ohrožení života migrantů. Potom by ale migrační vlna skončila. Pokud se tak nestane, zemřou i letos další tisíce osob při pokoutních plavbách. V roce 2015 ve Středozemním moři přišlo o život asi 3800 migrantů.

V souvislosti s tím se hovoří o neschopnosti Řecka?
EU se snaží divadelně ukazovat svaly na nepravém místě. EU vytkla Řecku, že nemá funkční hotspoty, nebrání hranice. Jenže Řekové by k tvrdým opatřením proti migrantům potřebovali tvrdou podporu EU. Tedy jasné ne uprchlické vlně. Merkelová naopak ještě k sobě do Německa migranty pozvala. Důsledek? Jenom na jeden řecký ostrov doplulo loni 350 000 nelegálních migrantů.

Já být řeckým super úředníkem, asi bych řekl podřízeným: Nechte je ve volném režimu, ať táhnou dál do Evropy. Ať se z toho ti chytří Rakušané a Němci třeba zblázní. Nebo ne?
Vaše úvaha je takzvaně nekorektní, ale reálná. Řecko nemá žádnou motivaci a protiopatření EU jsou chybná. Proč cpát miliardy do Turecka, kde zmizí v rámci klientelismu, nebo půjdou na zbrojení proti Kurdům? Měl být razantně vyřízen problém s řeckými dluhy a posílena protimigrační infrastruktura v Řecku. Každá miliarda pro vyřešení řeckých problémů znamená ušetřit si další miliardy v rámci opatření kvůli migraci uprchlíků.

Proto se ozývají hlasy: Dávejte peníze pouze do zcela konkrétní infrastruktury a zdravotnictví pro migranty ubytované v Turecku, ne přímo Turkům?
V Turecku by byla racionální výstavba sídlišť s infrastrukturou pro uprchlíky pod dohledem evropských firem. Na jejichž výstavbě by z peněz EU byli zaměstnáni i sami migranti. Tím by získali uprchlíci ze sousední Sýrie prostředky na živobytí a nakonec i obydlí. To je jediné racionální řešení. Plán na každoroční přijetí pár stovek tisíc migrantů z Turecka v EU zaznívající z Německa a Holandska je hloupý. To nevymyslí rozumný člověk, ale jenom politik žijící mimo realitu nebo někým podplacený.

Jaká je tedy letošní prognóza?
Z policistů se stali pošťáci. Místo, aby nelegální migranti byli zadrženi, tedy internováni, jako horký brambor si je posílají z Makedonie do Srbska, potom je pošlou až do Rakouska. Tam jim ukážou kde je v Německu díra, aby tam vlezli. Výsledkem je naprosté pohrdání právním systémem EU. Kriminální mafie cizinců v EU proto ví, že začíná jejich hvězdná doba. EU kolabuje. Ale dokud posílá nějaké dotace na dálnice, ať EU ještě chvíli žije…

Lze Řecko z hlediska migrační krize nazvat sudem dynamitu?
Ano, a cítí to i hlavy pomazané z nejvyšších pater EU. Spekulují koho podpořit. Řekové mohou nakonec požádat o pomoc Rusko. Sice Rusko není vzhledem k celkové zátěži v ekonomicky dobré situaci, ale jedná se o moc. O pozici na šachovnici. Nezapomínejme na Izrael. Je to stát s demokratickými institucemi schopný efektivně krotit islamisty. A tím nepřímo i podporovat stabilitu sousedního Jordánska. Naivisté z EU vyčítají Izraeli tvrdý přístup k oblasti Gazy. Prý tím porušuje Izrael lidská práva. Ale vůbec jim nevadí, že je Gaza základnou islamistů a teroristů z Hamasu. Kromě jordánské hranice byla v regionu po roce 1973 dlouhodobě klidná jenom syrská hranice s Izraelem. Asadova syrská administrativa si spočítala, že provokace, či dokonce útoky na hranici, nemají smysl. Problémem tedy je chaotická politika EU nejen vůči migrantům, Turecku a Řecku, ale také vůči Izraeli.

Poslední otázka: Podaří se zastavit EU nelegální invazi migrantů?
Ne. Konferencemi a podplácením Turecka se bohužel nic nevyřeší. Jak jsem řekl: Řešením je jenom skutečné uzavření mořské i pozemní hranice bez ohledu na možné ohrožení nelegálních migrantů. Ale k tomu nemá EU vůli. Podobně západní Evropa neměla vůli se postavit fašismu v letech 1936 1938.