Pořadatelé i letos očekávají ještě na konci léta návštěvu blížící se 100 tisícům lidí, především věrných zahrádkářů, chalupářů a milovníků přírody. Zejména pro ně jsou koncipovány expozice a doprovodný program.

České ovoce a zeleninu představí v pavilonu A profesní unie, naopak výpěstky zahrádkářů, letos zaměřené na pěstování dýní, budou k vidění v pavilonu G, kde časopis Zahrádkář zajistí oblíbenou poradnu. Prodejci a vystavovatelé obsadí všechny pavilony a téměř každý metr ve venkovních prostorách.

„Bohatý bude i doprovodný program, hned první den se návštěvníci budou moci seznámit s výsledky regionální potravinářské soutěže. V rámci Dne s časopisem Receptář proběhne finále kulinářské soutěže o nejlepší recept Zahrady Čech, zaměřené letos na sýry. Pokračovat bude soutěž zpracovatelů kysaného zelí, uskuteční se semináře včelařů. Na závěr veletrhu se uskuteční klání o největší tykev a nejhezčí aranžmá s tykvemi a proběhne vyhodnocení soutěže O křišťálové jablko," uvedla obchodní ředitelka společnosti Zahrada Čech Michaela Mokrá.

Návštěvníci budou moci v exteriérech obdivovat 11 návrhů přihlášených do soutěže Nejkrásnější zahrada 2014. Loni se premiérového klání zúčastnilo sedm firem zabývajících se návrhy a tvorbou zahrad. Tehdy u odborné poroty zvítězil Ateliér terra florida, u návštěvníků Zahradní architektura Martina Bubnová.

Do 11. září mají zájemci možnost zakoupit vstupenky na podzimní Zahradu Čech v litoměřickém Informačním centru za zvýhodněnou cenu.

Návštěvníci výstaviště se ptají, kdy z areálu zmizí vousaté pavilony a nahradí je slibovaný moderní objekt. Toužebně ho očekávají i prodejci a vystavovatelé, kteří patří mezi pamětníky. Plechové pavilony B a C se dožívají půl století. V zimě je v nich zima, v létě nesnesitelné vedro a hlavně v nich chybí potřebné zázemí. Dočkají se ho snad už v příštím roce. Nepůjde o klasický pavilon, ale o multifunkční halu, která by byla využitelná pro sport a společenské účely a v době velkých výstav a veletrhů se otevře k těmto účelům.

„Na takovéto projekty je větší šance získat dotace. Předpokládáme, že letos v listopadu budou vypsány výzvy, na které se přihlásíme. Chceme být připraveni, ze zkušeností víme, že ten, kdo pracuje v předstihu, má větší šanci uspět. Proto již máme hotovou projektovou dokumentaci, územní rozhodnutí a na podzim chceme vyhlásit výběrové řízení na dodavatele stavby. Realizace samozřejmě bude možná, až bude schválena dotace. Ve hře je hned několik možností, jako je například Regionální operační program, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ale třeba i Fotbalová asociace ČR," uvedl místostarosta Litoměřic Václav Červín.