VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Zdolat 2222 kilometrů vyrazil i tým z Liberce

Liberec/Praha - Zapojil se do cyklomaratonu, který vede napříč Českou a Slovenskou republikou a kterého se aktivně účastní i lidé se zdravotním postižením.

31.7.2014
SDÍLEJ:

Zdolat 2222 kilometrů vyrazil i tým z Liberce.Foto: Deník/Martina Petrášková

Zhruba třicítka týmů vyrazila ve středu z Prahy na zvláštní závod. Dostal jméno Opel handy cyklo maraton a stojí za ním občanské sdružení Cesta za snem. Maraton má hned několikeré poslání. Jedním z týmů, který na závod dlouhý 2222 kilometrů vyráží, je i osmičlenná skupina sestavená Mateřskou a základní školou pro tělesně postižené v Liberci.

Usměvaví pohodáři

Liberecký tým je z větší části složen ze zaměstnanců školy nebo rodinných příslušníků. Má ale i posily. Jednou z nich je bývalá biatlonová reprezentantka Zdeňka Vejnarová, druhou bývalý fotbalista Luděk Zelenka. A pak je tu Miroslav Škrdlík z Liberce. Je to hendikepovaný sportovec, který ve škole pracuje jako asistent a který je pro výpravu nepostradatelný. Pravidla totiž přímo nařizují, že v každém týmu musí být alespoň jeden člen s handicapem. „Já ale můžu ujet jen kolem 120 kilometrů, protože jezdím závody a trénink mi víc nedovolí. I tak jsem ale rád, že budu u toho," říká.

Zdolat 2222 kilometrů vyrazil i tým z Liberce.

Zatím se členové týmu usmívají. Všichni ale vědí, že po cestě je asi čeká krize. „Závod se jede nepřetržitě, 24 hodin denně, pět dní. Na kole se sice budeme střídat, v rámci šetření sil a vzhledem k délce trati pojede vždycky jen jeden. Stejně ale čekám, že krize přijde. Spánku bude málo, únava se na nás určitě podepíše," ví ředitel školy a jeden z členů družstva Vít Šťastný.

Do Liberce přes dva státy

Závodníka, který bude zrovna na trati, doprovází osobní auto a karavan. V něm budou zbývající členové odpočívat a převážet náhradní kola. Celkem povezou čtyři. „Trasu si můžeme vybrat, dané jsou jen průjezdné body, kterými jsou spinální jednotky a rehabilitační centra u nás i na Slovensku," říká Šťastný.

Dodržet musí týmy časový limit 111 hodin. Výpravy se ukáží i v Liberci. „Tady je jedním průjezdním bodem spinální jednotka Krajské nemocnice v Liberci, druhým areál Jedličkova ústavu. Dorazit sem mají skupiny v sobotu mezi pátou ranní a druhou odpolední," podotýká Šťastný. Do Liberce ale z Prahy přijedou všichni pořádnou oklikou. Předtím projedou Ústí nad Labem, Karlovy Vary, České Budějovice, Brno, Košice nebo Ostravu.

Patroni Pavlíka

Osmičlenný liberecký tým je patronem sedmiletého Pavla Astaloše, kterého před třemi lety srazilo auto a od té doby se potýká s problémy. „Pavlíka si vybrali přímo ve škole při Jedličkově ústavu a on je rád. Cestu všech bude sledovat a fandit," říká rozhodně jeho matka Jana Astalošová. Pro ni i syna je fakt, že na jejich osud myslí závodníci, posilující.

Členem týmu Mateřské a Základní školy pro tělesně postižené je i bývalý fotbalista Luděk Zelenka. Deníku přiznal:

Natrénováno nemám, ale jedu. Příběh Pavlíka mě chytl za srdce

Liberec Vlastně náhodou se do týmu závodu pod hlavičkou Mateřské a základní školy pro tělesně postižené v Liberci dostal bývalý fotbalista a dnes spolukomentátor fotbalových přenosů Luděk Zelenka. „Spolupracoval jsem se školou na přípravě školy v přírodě pro jejich děti. Jednotlivé příběhy mě natolik oslovily, že jsem je začal zvát i na další akce Podještědského sportovního areálu. Asi proto mě ředitel školy Vítek Šťastný oslovil, jestli bych nechtěl jít do tohoto závodu," říká.

Členem týmu Mateřské a Základní školy pro tělesně postižené je i bývalý fotbalista Luděk Zelenka.

Kývl jste hned?

O závodě jsem předtím nikdy neslyšel, takže mi musel vysvětlit, o co jde. Že se pojede 2222 kilometrů. Ale já mám takové výzvy rád. Taky jsem si řekl, že jsem už udělal řadu mediálních akcí, ale nikdy to nebylo pro takhle dobrou věc. Takže jsem se moc nerozmýšlel. Navíc ten příběh malého Pavlíka mě hodně chytl. I kvůli němu jedu. A myšlenka na jeho život mě bude nabíjet. Protože i když nás to bude během cesty bolet, i když budeme fyzicky vyčerpaní, není to nic proti tomu, co musel zažívat a zažívá on. Alespoň takhle mu chci vyjádřit podporu.

Jste sportovec. Máte natrénováno?

Sportovní kariéru jsem ukončil před několika lety. Teď se sice udržuji trochu v kondici, ale poslední tři měsíce mám problémy s kolenem. Takže trénink nebyl téměř žádný. Na kole jsem jel snad dvakrát.

Nemáte tedy z té vzdálenosti obavy?

Raději si je ještě nepřipouštím. Je pravda, že jedeme přes dva tisíce kilometrů, ale zase se na tom kole střídáme. Pojede vždycky jen jeden, ostatní budou odpočívat. Je nás prostě tým. A z fotbalu taky vím, že když se jednomu úplně nedaří, tak to za něj ostatní vezmou. I když je jasné, že svoje si budu muset odjet. Každý z nás snad má denně ujet 90 kilometrů. Tak uvidíme, jak to půjde.

Trasa vede přes Českou republiku i Slovensko. Je přesně daná?

Není, pevné jsou jen body průjezdů. To jsou spinální jednotky nebo rehabilitační centra. Jinak si každý může vybrat trasu sám. Je jedno, jestli pojede lesem nebo po silnici. Ale počítám, že abychom to zvládli v daném časovém limitu, tedy 111 hodinách, zvolíme nejkratší a nejpohodlnější cestu.

Družstvo je zčásti složeno ze zaměstnanců školy. Znal jste zbytek týmu?

Neznal, s většinou jsem se seznámil až včera. Znal jsem jen ředitele a Zdeňku Vejnarovou, která přišla do týmu na můj popud. Ona je jako bývalá biatlonová reprezentantka velmi aktivní, na kole jezdí denně. Doufám, že ona bude ten, kdo bude dohánět moje manka.

Zdraví a handicapovaní společně objedou Česko a Slovensko pouze za 111 hodin

Na trasu dlouhou 2222 km vyjelo pět týmů ze severu Čech. V každém týmu jede jeden handy cyklista na speciálně upraveném kole.

TRASA ZÁVODU  START: Centrum Paraple Praha.

Ve středu ráno odstartoval ze Staroměstského náměstí v Praze druhý ročník unikátního projektu Opel handy cyklo maraton. Smíšená cyklistická družstva zdravých a handicapovaných společně vyrazila na více než dva tisíce dlouhou trasu napříč Českem a Slovenskem, aby tak dali jasně najevo, že mohou fungovat jako jeden tým. A to i v extrémních podmínkách. Závod se jede non-stop čtyři dny a čtyři noci.

Opel handy cyklo maraton 2014 navazuje na svého předchůdce z loňského roku. Laťku ale posune zase o kus nahoru. Trasa se protáhne na 2222 km, přičemž časový limit k jejímu ujetí zůstává 111 hodin. Na trase napříč Českem a Slovenskem bude 24 povinných průjezdních bodů, ty bude potřeba najít a potvrdit jejich průjezd razítkem. Průjezdními body závodu jsou všechny důležité rehabilitační ústavy, spinální jednotky a speciální centra u nás i na Slovensku. V Libereckém kraji se závodníci zastaví na Spinální jednotce v Liberci. Do Ústeckého kraje vyrazí závod hned po startu z Prahy.

Motivovat a dodat energii

„Z vlastní zkušenosti vím, jak jsou tato centra následné pomoci po úrazu nebo nemoci důležitá. Chceme je propojit, otevřít veřejnosti a zviditelnit jejich práci. Mnohé ústavy organizují vlastní program, sportovní hry nebo dny otevřených dveří. Důležité je taky ukázat se lidem, kteří se uvnitř zotavují. Motivovat je a dodat energii a kuráž k aktivitě a sportu po návratu do běžného života," říká ředitel handy cyklo maratonu, vozíčkář, Heřman Volf.

Štafetovým kolíkem mezi závodníky daných týmů bude GPS tracker. Ten v minutových intervalech sbírá informace o poloze cyklisty a odesílá je na server. Každý tak může na interaktivní mapě maratonu na stránkách www.111hodin.cz sledovat aktuální vývoj v reálném čase, a to i na tabletech nebo mobilních telefonech. Přáním organizátorů je vytáhnout veřejnost ven. Díky možnosti sledovat pohyb cyklistů se může přidat každý a to v blízkosti svého bydliště.

Společná pouť lidí dobré duše

Handy cyklo maraton ale není ani tak závod, jako spíše pouť lidí dobré vůle. Týmy nejedou za sebe. Jsou patrony člověka krátce po úrazu nebo nemoci, která je upoutala na vozík. Kromě motivace a vytržení ze stereotypu všedního dne mu týmy mohou vyhrát zajímavé ceny a svou účastí jej pošlou na zážitkový víkend na Slapech. Tam si „čerstvě" handicapovaní vyzkouší nespočet aktivit a sportů, získají sebevědomí, energii, nové kamarády a nové zážitky.

Maraton 111 hodin je otevřen pro všechny, kdo si chtějí vyzkoušet něco nového. Nemá žádné výkonnostní limity ani jiná omezení. Na startovní čáru se letos postaví třicítka týmů, dvě stě třicet cyklistů, amatéři i profesionálové, lidé zdraví i handicapovaní vozíčkáři, nevidomí nebo amputáři.

„Nemohou chybět ani osobnosti. Do pedálu šlápne špičkový paracyklista Jiří Ježek, nevidomý horolezec Honza Říha, sportovní komentátor Jakub Bažant, primář spinální jednotky FN Motol Jiří Kříž, reprezentant ve sledge hokeji David Motyčka, olympionik Martin Kořínek, bývalý útočník Slávie a sportovní komentátor Luděk Zelenka, trojnásobná olympijská reprezentantka v biatlonu Zdeňka Vejnarová, místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua nebo ostravský náměstek primátora Martin Štěpánek," říkají organizátoři sportovní akce.

V závodě nejde ani tak o vítězství jako o šíření myšlenky, že život na vozíku nekončí a lidé handicapovaní i zdraví mohou společně fungovat bez větších problémů. „Chceme tímto veřejnosti dokázat, že soužití s handicapovanými není věda, ani disciplína určená lékařům a terapeutům. Opel handy cyklo maraton je o přátelství, o boření bariér a zaběhlých klišé, o týmové spolupráci, motivaci a pomoci těm, kteří pomoc chtějí a potřebují," vysvětluje autor projektu Heřman Volf.

Cyklistické týmy

Cyklistické týmy tvoří velmi pestrá paleta lidí. Jsou v nich promíchány ženy s muži, mladí i starší, ale hlavně, každý tým musí mít minimálně jednoho člena s handicapem. Mnohdy mají týmy handicapovaných členů více a jsou týmy, kde je lidí s postižením většina. Jsou zde také profesionální sportovci i hobby cyklisti.

Postavit tým si může podle pravidel každý. Neexistují žádná omezení výkonnostní ani jiná. Jedinou podmínkou je, aby každý z cyklistů ujel během závodu minimálně 100 km. „Máme tak v závodě týmy partnerů, týmy měst a městských částí, týmy rehabilitačních ústavů a speciálních center z celé republiky, ale také mnohé party nadšených cyklistů z různých koutů Česka a Slovenska," říká Volf.

Celkem vyjede na trasu třicet cyklistických týmů a 230 cyklistů. To je podle organizátorů více než na Tour de France.

Zážitkové víkendy

Součástí cyklo maratonu je i tzv. zážitkáč. Každý tým jede za jednoho člověka krátce po úrazu nebo nemoci, popřípadě člověka, který má problém s návratem do aktivního života. „Těmto lidem darujeme něco, co se nedá koupit penězi nové zážitky, nové zkušenosti, zábavu, motivaci a nové kamarády," říkají organizátoři Zážitkáče, který proběhl už dvakrát v bezbariérovém pobytovém centru v Líchovech na Slapech.

Odezva prý byla „neskutečná" a zážitkový víkend vyměnil doktory a terapeuty za kamarády. „A přesně toto je smyslem projektu. Vytvořit lidské vazby, užít si zábavu, získat ostruhy, sebevědomí a motivaci k aktivnímu životu," dodávají autoři projektu.

Zážitkáče totiž mají lidem z ústavů dát prvotní impuls. Ukázat jim, že v kolektivu otevřených a kreativních lidí se dá žít plnohodnotně i po těžkém úrazu či nemoci. Pro tyto lidi je důležité dostat se ven mezi lidi bez handicapu. Právě proto organizátoři spolupracují se spinálními jednotkami a většinou rehabilitačních ústavů.

Autor: Martina Petrášková, Petr Vodseďálek

31.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 360 Kč

Úředníci jinde neuvedení Referenti evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Městský úřad požaduje splnění následujících podmínek: ukončené minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou., Dále požadujeme: vítána zkouška zvláštní odborné způsobilosti na úseku EO,OP a CD, řidičské oprávnění pro skupinu "B", samostatnost, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, odpovědnost, organizační a komunikační schopnosti, výhodou je: praxe ve státní správě a samosprávě na obdobných pracovních pozicích, vysoké pracovní nasazení, uživatelskou znalost práce na PC - Word, Excel, Outlook, internet. , Všechny bližší informace (předpoklady, požadavky) k obsazení tohoto pracovního místa jsou zveřejněny ve vyhlášeném výběrovém řízení. Přihlášku s dalšími požadovanými dokumenty uchazeči doručí na adresu: Městský úřad Kutná Hora, oddělení personální a krizového řízení, Havlíčkovo náměstí 552/1, 284 01 Kutná Hora do 7.8.2018 včetně poštou nebo osobně v obálce na podatelnu Městského úřadu Kutná Hora. Obálku označí: "Neotvírat Výběrové řízení na pracovní pozici referent evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů MěÚ Kutná Hora". Každý uchazeč bude písemně vyrozuměn., Stručný popis pracovní činnosti: Výkon přenesené působnosti na úseku evidence obyvatel - přihlášení a odhlášení trvalého pobytu občanů, občanských průkazů - příjem žádostí o OP a výdej hotových OP, cestovní doklady - příjem žádostí o CD a výdej hotových CD., Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na penzijní připojištění.. Pracoviště: Město kutná hora, Havlíčkovo náměstí, č.p. 552, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Ivana Pospíšilová, +420 327 710 335.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 85 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA PRODEJEN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VHODNÉ I PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM. Životopis zasílejte na e-mail p.liebertzova@bohemiaplus.cz. NECHODIT na pracoviště osobně! Více informací na tel. č. 606 333 112., Požadavky: zletilost, příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, vhodný zdravotní stav pro výkon profese, praxe výhodou není však podmínkou. Certifikát strážného zajistíme! PD: střídání krátkého, dlouhého týdne v rozmezí Po-Ne 9:00-21:00 hod. - dle domluvy.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - konečná 8, prostějov, Konečná, č.p. 4563, 796 01 Prostějov 1. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 18 000 Kč

Strojírenští technici TECHNICKÝ PRACOVNÍK / PRACOVNICE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. I ABSOLVENT. Osobní kontakt po telefonické domluvě paní Ptáčková tel.: 731 279 518, 777 407 220 nebo e-mail cars-technology@cars-technology.cz. . Požadavky: orientace ve strojírenství, dobrá znalost čtení výkres. dokumentace, znalost práce na PC (MS Office). Náplň práce: zpracovávání výkresové dokumentace pro CNC laser. PD: Po-Pá 6:00-14:30 hod. Místo výkonu práce: farma Ondratice.. Pracoviště: Cars technology s.r.o., ondratice, 798 07 Brodek u Prostějova. Informace: Hana Ptáčková, +420 777 407 220.

Doprava a logistika - Řidič/ka sk. B v Praze 35 000 Kč

Řidič v Praze Řidič pro firemní vozidla pick-up nebo dodávky. Dopravní spol. v Praze s vlastním vozovým parkem přijme mezi sebe nové řidiče/řidičky sk. B na pravidelné trasy i mimo Prahu. Práce je každý den zajištěna, práce na vlastní ŽL a dlouhodobá spolupráce.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Rozřezávání padlého Gottwalda a pomoc za všechny peníze: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 12. července 2018.

Partnerky fotbalových hvězd MS. Podívejte se, kdo má nejkrásnější ženu

/FOTOGALERIE/ Mistrovství světa ve fotbale míří do svého finiše. Již tuto neděli čeká fanoušky jeho vrchol. O titul si zahrají Francie s Chorvatskem. Fotbalový kolotoč v Rusku tak vygraduje ryze evropským soubojem. A i při něm nebudou své favority podporovat pouze fanoušci, ale i manželky a přítelkyně hráčů. Ty mnohdy uhranou svou vizáží. Podívejte se na krásky, které mají po boku hvězdy letošního mistrovství.

Zkáza atraktivního lesa a premiéra Valašského muzigálu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 10. července 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Česko má vládu s důvěrou, díky komunistům. Na Babiše létaly láhve

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěru Poslanecké sněmovny. Stalo se tak 264 dní po volbách. Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo na tento okamžik déle. Dlouhé bylo i samotné jednání poslanců, které trvalo 16 hodin. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš požádal o důvěru pro svůj tým ve středu ráno, po celodenním maratonu projevů se poslanci dostali k hlasování až bezmála hodinu po půlnoci. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT