VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Příběh bestiálního vraha a jeho dvou pomocníků

Ústí nad Labem, Krupka - Bestiální vrah z Ústí byl letos k podzimu podmíněně propuštěn na svobodu.

30.9.2015
SDÍLEJ:

K vraždě došlo v roce 1991 a kosti zavražděného našli rybáři až 27. dubna 1997.Foto: archiv Policie ČR

Zůstává za ním nejzvrácenější z tragických rodinných příběhů, které se odehrály na severu Čech. Tragédie se stala v rodině Hálových na Ústecku.

Vražedný trojlístek

Manželka Helena Hálová nechala zavraždit svým milencem Stanislavem Jansou manžela Jaromíra. Milenec později zavraždil též dceru své milenky Heleny Hálové, protože ho dívka nesnášela. Dcera jednoho dne zmizela. Později byly její ostatky nalezeny v Krupce v nepoužívané studni poblíž železniční trati.

Tak lze ve stručnosti charakterizovat příběh rodiny, který patří mezi nejotřesnější kriminální činy devadesátých let na severu Čech.

K první vraždě došlo v roce 1991. Kosti zavražděného muže v bahně našli rybáři až 27. dubna 1997. Pro kriminalisty začala smutná skládačka kostí a souvislostí. Několik měsíců po nálezu těla začala bývalé manželka, která pomohla komplicům, aby se stala vdovou, vypovídat. Výpovědi pozměňovala, nakonec tvrdila, že se činu nezúčastnila, a neví, kdo jejího muže zavraždil. Nakonec všichni aktéři první vraždy neunikli trestu.

Helena a Jaromír Hálovi uzavřeli manželství v roce 1978. Z jejich lásky se narodily dvě dcery.

Časem začal Hála stavět v Krupce - Unčíně pro rodinu domek. V roce 1990 se do domku nastěhovali. Ale tehdy již docházelo mezi manžely k rozporům.

Vrah chtěl domek

V roce 1991 se manželka s dcerami odstěhovala k Stanislavu Jansovi do Ústí nad Labem. Manželé se dohodli, že on si ponechá domek, ona si odveze vnitřní vybavení domu.

Dohodou mohl příběh vyhořelé lásky manželů Hálových skončit. Jenže Jansa vyčítal své milence, že nechala manželovi domek. Chtěl, aby Hálová dům manželovi nenechávala.

„Na to ona odpověděla, že by Hálu museli zabít, aby jim dům zůstal. Jansu tato myšlenka zaujala, a začal uvažovat o způsobu, jakým by se to dalo provést, aby se na to nepřišlo," je uvedeno v soudním spisu při rekapitulaci hrůzného děje.

Jansa nakonec vymyslel plán vraždy, do které zasvětil i svého švagra Rostislava Prokeše. Plán byl jednoduchý. Na parkovišti v Ústí nad Labem pod Mariánskou skálou vysazovali Hálu spolupracovníci z auta, když jeli z práce. Hála dál pokračoval z Ústí nad Labem domů veřejnou dopravou.

Večer 6. června 1991 čekala manželka s milencem na Hálu. Kolega nic netušícího muže vysadil z auta. Hned na to manželka k Hálovi přistoupila a nabídla mu odvoz domů, s tím, že si s ním chce pohovořit o rozvodu.

Jansa s Hálovou odváželi nic netušícího Hálu směrem na Chabařovice. Cestou Jansa řekl, že si potřebuje něco zařídit v Modlanech, a zajel směrem k rybníku Kateřina. Zde zastavil a Hálovi řekl, zda by mu nepomohl.

Krutá vražda

Oba šli spolu k rybníku, kde již čekal Jansův švagr Prokeš. Hálová šla za nimi s tyčí, dekou a s igelitovou taškou svého tehdy již nemilovaného manžela. Prokeš si od ní vzal tyč a zasadil Hálovi první úder. Ten upadl na kolena. Jansa na svoji milenku volal, aby vzala manžela lopatou po hlavě. Ona se k tomu neměla. Proto jí chytil levou ruku, v níž držela lopatu, a uhodil jí manžela do hlavy.

Hála zanaříkal: „Proč, co jsem vám udělal?"

Potom již pod ranami jenom sténal a chroptěl. Prokeš bil oběť tyčí, Jansa lopatou. Hála ale stále ještě žil a sténal. Prokeš došel do svého auta, aby přinesl pistoli. Jansa mezitím řekl: „Debile, ty žít nebudeš."

Prokeš potom čtyřikrát nebo pětkrát vystřelil na hlavu umírajícího. Mrtvolu potom společně odvezli k nedalekému rybníku Racák.

„Mrtvého zde svlékli do slipů a oddělili jeho hlavu od těla. Tělo s doklady poškozeného zahrabali na hrázi rybníku, hlavu odvezli na neznámé místo," konstatoval soud. V Unčíně, v domku tehdy již mrtvého muže, měli jeho hlavu spálit v kotli na uhlí.

Asi měsíc po vraždě se manželka nastěhovala zpět do domku, protože manžel byl nezvěstný. Ona i milenec se prý báli, aby děvčatům jejich dědictví někdo nerozkradl. Jansa z Hálových věcí začal používat bundu a motocykl.

Několik měsíců po nálezu těla začala bývalá manželka, která pomohla komplicům, aby se stala vdovou, vypovídat. Výpovědi pozměňovala, nakonec tvrdila, že se činu nezúčastnila, a neví, kdo jej spáchal.

Dcera ve studni

Tragický příběh první vraždou neskončil. Náhle zmizela i jedna dcera paní Hálové. Blížil se osmnáctý rok jejího života. Jako plnoletá měla dívka získat nárok na část majetku po otci, včetně podílu na domu. Nechala se slyšet, že potom Jansu z domu vyhodí. Jansu nesnášela. Měl údajně dcery své milenky omámit léky a potom je zneužívat.

Jansa matce řekl, že dcera utekla z domu, je asi někde na E 55, čili se živí jako prostitutka. Je neuvěřitelné, že to Hálová Jansovi uvěřila.

Kriminalisté nakonec objevili tělo dívky v Krupce v nepoužívané studni.

Z vězení propustili invalidního vraha, prý je konečně neškodný

Dvojnásobný vrah z Ústí nad Labem Stanislav Jansa byl odsouzen v roce 1998 za vraždu manžela své přítelkyně a její dcery. Je září 2015, a soud ho pustil na svobodu o šest let dříve, než mu vypršel trest.

Jak již média uvedla, není prý již nebezpečný, protože je velmi vážně nemocný. Přesto informaci o propuštění vraha na svobodu dostali všichni, kteří se tehdy podíleli na vyšetřování, i krajský soud. Podle informací soudu prý žije u své matky na sídlišti v ústeckém Krásném Březně.

Žádost o obnovu

Ještě před třemi lety se Jansa marně snažil vyvléknout se z vězení. Senát ústeckého krajského soudu v listopadu 2012 zamítl žádost Jansy o obnovu procesu.

Jansa stále tvrdil, že je nevinný. Vrchní soud v Praze zamítl již před mnoha lety jeho odvolání proti rozsudku ústeckého krajského soudu.

Tehdy se Jansa u vrchního soudu demonstrativně pořezal na krku žiletkou. Během cesty k pražskému soudu a při jednání měl ukrytou žiletku pod jazykem.

Pořezáním se žiletkou protestoval proti rozhodnutí vrchního soudu, jenž potvrdil rozsudek ústeckého krajského soudu. Pořezal se ale opatrně, aby se mu nic nestalo.

Krutý muž

Jansa byl odsouzen k mimořádnému trestu 22 let, protože zosnoval a podílel se na vraždě manžela své milenky. Netrvalo dlouho, a zavraždil i jednu z dcer své milenky. Dívka Jansu nesnášela.

„Soudíme sice každý rok několik vražd, ale na případ Jansy nelze zapomenout pro jeho brutalitu a agresivitu. Občas zažádá o obnovu procesu, ale nepřijde nikdy s ničím novým. Také v současné žádosti o obnovu procesu nepřišel s ničím jiným, než, že si po svém vykládá některá zjištění uvedená ve spisu," řekla k Jansovu případu v roce 2012 místopředsedkyně ústeckého krajského soudu Jana Kurešová.

Cesta z vězení byla pro Jansu dlouhá

Kvůli nemoci byl již v roce 2012 invalidní. V té době Okresní soud v Hradci Králové sice souhlasil s podmínečným propuštěním Jansy, ale Krajský soud v Hradci Králové případ vrátil zpět okresnímu soudu k novému projednání.

Znalecké posudky z oboru psychologie a psychiatrie měly posoudit, zda není Jansa již pro společnost nebezpečný. Až o tři roky později se konečně Jansa dostal na svobodu.

Spolu s Jansou byla ústeckým krajským soudem odsouzena na 13 let za vraždu svého manžela Helena Hálová, a na 11 let šel do vězení další spolupodílník na vraždě Rostislav Prokeš.

Autor: František Roček

30.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Sociální pracovník 22 000 Kč

Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme zaměstnance na pozici sociálního pracovníka. Směny: 8 hodinové pouze denní.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 30 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ CO2 180 KČ / HOD. ČISTÉHO - PRAHA - HORNÍ POČERNICE ( ubytování zajištěno). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: PŘIJMEME SVÁŘEČE PRO VÝZNAMNÝ PODNIK V PRAZE 20 ( Horní Počernice), NÁSTUP IHNED, MOŽNOST UBYTOVÁNÍ, Od 170,-/hod. čistého, , NÁPLŇ PRÁCE: , SVAŘOVÁNÍ OCELOVÝCH KONSTRUKCÍ METODOU Co2, , , POŽADUJEME:, - PRAXI V OBORU, - ORIENTACI VE VÝKRESOVÉ DOKUMENTACI, - PRŮKAZ SVÁŘEČE EN 135 , - SPOLEHLIVOST, , NABÍZÍME, - SMLOUVU NA HPP, ČI NA ŽL, - MOŽNOST UBYTOVÁNÍ , - MOŽNOST ZÁLOH, - MOŽNOST PŘESČASŮ, , PLAT:, Na HPP 180,-/hod. čistého, Na ŽL od 220,-/hod. čistého, , V případě zájmu volejte či pište na tel: 777 743 051 nebo zasílejte své životopisy na email : plzen@markmont.eu a nebo nás kontaktujte osobně na adrese: Markmont s.r.o. – Poděbradova 2842/1, Plzeň – Avalon Business centrum. Pracoviště: Markmont s.r.o. - plzeň, Poděbradova, č.p. 2842, 301 00 Plzeň 1. Informace: Nikola Paldusová, +420 777 743 051.

Gastronomie - Kuchař restaurant Pětistovka 30 000 Kč

Kuchař/ka Kuchař/ka 500 restaurant - na hlavní pracovní poměr hledáme kuchaře-kuchařku do naší restaurace přímo na metru Hradčanská. Český majitel, férové jednání samozřejmostí. Krátký/dlouhý týden 9.00-23.00hod., možné služby navíc s výplatou ihned. Plat 30.000 Kč.

Gastronomie - Kuchař - grilař 33 000 Kč

Plzeňská restaurace v Praze 4 přijme kuchaře - grilaře, krátký/dlouhý týden. Nástupní plat 33.000 Kč + tips.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. dubna 2018

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Videosouhrn 19. dubna 2018

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Těžký život rodin. Každá dvanáctá si nemůže dovolit jíst obden maso

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA, ANKETA/ Třetina českých domácností by nezvládla zaplatit neočekávaný výdaj deset tisíc korun. Nejhůře se životem protloukají samoživitelky a samostatně žijící důchodci. Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale chudoba Čechy nedrtí.

Raději srazit nevinného než se vzdát a gangsterka v Ústí: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. dubna 2018.

Tajné natáčení Formana, marný pokus o rekord a profesionální zabiják: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. dubna 2018.

Záchrana zhroucené tratě a Dittrichovy hrobky a Jantar pro umělce: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT