K hlavnímu líčení dorazilo sedm z osmi obžalovaných, někdejší ředitel úřadu Petr Vráblík se kvůli nemoci omluvil. Na lavici obžalovaných usedli další dva exředitelé úřadu Petr Kušnierz a Pavel Markvart či někdejší náměstek ústecké exhejtmanky Jany Vaňhové Pavel Kouda. „Omlouvám se, nebudu na nic odpovídat," reagoval Pavel Kouda na dotazy novinářů.

Spolu s nimi je mezi obžalovanými bývalá úřednice Irena Kotlanová, která má jako jediná status spolupracující obviněné. Ten se dnes snažili někteří obhájci zpochybnit. Argumentovali tím, že odmítala odpovídat na jejich dotazy v přípravném řízení. Soud jim nevyhověl.

Její obhájce Libor Petříček ji označil za oběť. Podle něho se do situace dostala i kvůli absenci zákona o úřednících, díky kterému ji mohli nadřízení vydírat. "U penzionu Villa Mannesmann tomu oponovala, ale v některých případech nevydržela. Chyb si je vědoma, a proto také celou dobu spolupracuje na vyšetřování," uvedl Libor Petříček.

Spis má 93 stran

Spis ke kauze je mimořádně rozsáhlý. Jen obžaloba má 93 stran. Podle státního zástupce Vladimíra Jana se dá shrnout do tří bodů. „Jednak exnáměstek hejtmanky Pavel Kouda předložil Ireně Kotlanové seznam projektů, které měla ovlivnit. V druhém okruhu obžalovaní ovlivňovali výběr expertních hodnotitelů, aniž by je losovali. Třetí okruh se týká věcí kolem podvodů v projektu hotelu Cascade v Mostě," řekl Vladimír Jan.

Ten viní obžalované ze zneužití pravomoci úřední osoby, poškozování finančních zájmů Evropské unie, případně obou skutků. V seznamu projektů, kteří podle spisu obžalovaní ovlivnili, jsou projekty měst a obcí i soukromých investorů.

Škoda 626 milionů

Právník ROP Severozápad Jiří Schüller uvedl, že dotační úřad vyčíslil celkovou škodu na 626 milionů korun. „Budeme požadovat, aby škodu všichni uhradili rovným dílem," řekl Jiří Schüller.

Úřad částku vypočítal z proplacených projektů a plošné korekce. „Jde také o peníze, které poskytla Česká republika prostřednictví ministerstva financí," připomněl Schüller. Kvůli chybám v dotacích ROP Severozápad vyměřila Evropská unie už dříve sankci 2,7 miliardy korun. Zaplatil je stát, Ústecký a Karlovarský kraj a částečně i příjemci dotací.
S požadavkem na náhradu škody ve výši 775 milionů korun se připojilo i ministerstvo financí. Ústecký kraj vyčíslil škodu na 628 milionů korun.

Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. V hodnocení projektů měli experti klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo. Kušnierz prý takto ovlivnil složení expertů, kteří hodnotili stavbu hotelu Větruše v Ústí nad Labem nebo Apartmánů 99 v Chomutově. Dnes před soudem omítl vypovídat.

Označené projekty

Kouda podle obžaloby tlačil na úředníky, aby prošly například projekty modernizace lyžařských středisek v Krušných horách, vybudování muzea vývoje a tradic myslivosti v Libouchci na Ústecku nebo Integrovaný dopravní systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Kouda údajně dovezl Ireně Kotlanové 5 listů s projekty kde bylo tečkou označené, které mají projít. Pokud by nevyhověla, hrozil jí prý propuštěním.

Právníci bývalého náměstka Koudy napadli kvalifikaci obžaloby. Požadují, aby byl jeho případ z této kauzy vyloučen a byl projednán u příslušného okresního soudu jako útisk, nikoli jako zneužití pravomoci úřední osoby.

Obvinění popřel

Pavel Kouda veškerá obvinění popřel. „Nikdy jsem nikomu nevyhrožoval, ani nikoho k ničemu nenutil. Paní Kotlanové jsem domů nikdy žádné tečkované tabulky nevezl," uvedl Kouda. Poukazal na to, že její tvrzení se ho dotkla a velmi ho poškodila. Odmítl, že by tlačil na přehodnocení projektu propagace rekultivovaných území. „O to Ústecký kraj oficiálně požádal," řekl Kouda. Upozornil, že před svým zatčením byl dvojka na kandidátce ČSSD do krajského zastupitelstva, odkud po svém obvinění musel odstoupit.

Soud vyslechne všechny obžalované postupně, líčení je naplánované do konce roku. Ve středu bude před soudem vypovídat Pavel Markvart a Jan Martinovský.