Můžete přiblížit stroj, na kterém vystoupení uskutečníte?
Je to historický kluzák Lo-100. První prototyp vzlétl v roce 1943 v Liberci, kde ho zkonstruovali bratři Voigtovi. Výroba však nebyla uskutečněna, jeden z bratrů zemřel na nemoc, druhý byl odveden armádou, aby bránil atlantický val proti Spojencům. Válku přežil, ale byl odsunut do východního Německa. Kvůli desetiletému zákazu letecké výroby v poválečném Německu se výroba tohoto kluzáku rozjela až v letech 1955 – 1956. Z této doby pochází také náš letoun. Celkem jich vzniklo 65, po světě nyní létá zhruba polovina.

Co diváci uvidí?
Je to letecká akrobacie bez motoru. Ve vleku se dostanu do výšky 1 200 metrů, pokud to počasí dovolí. Vzhledem k tomu, že jde o historický celodřevěný kluzák, který má své limity, jde o ladnou kulatou akrobacii pro diváky, kterou doprovází hudba a dým z dýmovnic.

Předvedete něco speciálního pro Roudnici?
Pro veřejné vystoupení je z bezpečnostních důvodů lepší neimprovizovat. Sestava musí být důkladně nacvičená. Vzhledem k tomu, že jde o historický kluzák, u kterého známe limity, je obtížné další prvky zařadit. Není to jako u moderních strojů, kde se limity teprve hledají.