Tak myslí většina lidí, kteří nalezli před zimou zázemí v domovech charitativních společností. Letos v listopadu se to poštěstilo paní Aleně a její čtyřleté dcerce Kristýně, které ze dne na den zůstaly na ulici v pražských Vršovicích, ale jejich tatínek a dědeček jim nalezl kontakt na Farní charitu Roudnice nad Labem a ta jim poskytla azyl.

Pražandy si pomoci nesmírně váží, ale touha je táhne do hlavního města, kde mají své blízké. „Myslím opravdu ty nejlepší lidi, nepatří k nim můj poslední přítel, který moc pil, komplikoval nám život, napadal mě fyzicky, což nakonec přispělo k tomu, že jsem přišla o místo a jednoho dne nás nakonec vyhodil na ulici. Mohly jsme být chvíli u mého otce, ten nám pomáhal hledat ubytování.  Praha byla plná a jediné volné místo jsme našly až v Roudnici," říká paní Alena.

close Čtyřletá Kristýnka už pár dárků k Vánocům  dostala, další na ni čekají u dědy a tety v Praze.  Maminka Alena se víc než na dárky těší na setkání se svými nejbližšími. Na malé město si stále nemůže zvyknout, ale pomoci Farní charity si nesmírně váží. zoom_in

Kristýnka chodí díky Farní charitě do mateřské školy a zapojuje se do různých aktivit. Sociální pracovnice pomůžou matce radou, v Praze například nedostávala žádnou finanční podporu, v Roudnici se vše napravilo. Paní Alena musela vyhledat i pomoc psycholožky. Matka s dcerou se ocitly mimo domov v adventním období poprvé v životě, díky Farní charitě překonávají nejen úzkost, ale hlavně odlišnost nového způsobu života.

„Tady si mohu dokonce ušetřit nějaké peníze. Na nájem bytu už bych měla, ale na kauce, které si majitelé stanovují, ještě ne. Chceme si s otcem našetřit na nájem většího bytu. Zdejší Farní charita se nabídla, že nám v Roudnici najde byt a pokusí se vyhledat i práci, ale mně se po Praze hrozně stýská, obě jsme se tam narodily," dodává paní Alena.

K Vánocům si Kristýnka přála kočárek, koloběžku, omalovánky. Maminka návrat do Prahy.