VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Baví mě najít kešku na místě, o kterém jsem nevěděla, říká hráčka

Štětí – Šplhání na tovární komín, lezení po zemi na Rudém náměstí nebo dvoudenní přechod Krkonoš. Takové zážitky má Magdaléna Tydrichová ze hry geocaching, ve které jde o hledání pokladů neboli keší.

28.7.2015
SDÍLEJ:

Magdaléna Tydrichová má řadu zálib, baví ji lezení po skalách, turistika, hraje na fagot a věnuje se deskovým hrám. Foto: Foto 3x: Archiv Magdalény Tydrichové

Na svém kontě má okolo tisíce úlovků v Česku i v zahraničí. Díky hře objevuje místa, kam se lidé běžně nedostanou, protože kešky bývají často důmyslně ukryté v jeskyních, ve skalách nebo dokonce v rybnících.

,,Do lesa jsme s rodiči jezdili často a myslela jsem si, že Kokořínsko znám dobře. Líbí se mi, když najdu pěknou kešku na místě, o kterém jsem nevěděla. Dává mi to důvod jít ven. Vím, kam půjdu a že je tam zpestření v podobě kešky," vysvětluje Magda, co ji nejvíce baví na geocachingu.

Šifra je výzva

Ke hře ji přivedli kamarádi. „Jednou večer si na jedné akci vzpomněli, že chtějí jít lovit kešku. Já jsem do té doby o geocachingu nic nevěděla. Šla jsem s nimi a zjistila jsem, že mě to baví, tak jsem se zaregistrovala a od té doby lovím taky," vzpomíná na své začátky. Na lov chodí přibližně jednou za měsíc, o prázdninách častěji.

Magda začínala na tradičních keších, ke kterým se dá dojít přímo pomocí souřadnic z webu Geocaching.com. Dnes ji nejvíc baví náročnější mystery keše s šifrou nebo multi keše, při kterých se musí obejít několik stanovišť, aby se daly vypočítat výsledné souřadnice. Pro jednoduché tradiční krabičky si zajde jen, pokud je na výletě a vidí nějakou poblíž.

,,Znám lidi, kteří jich dokážou najít sto za den, což mě nebaví. Nesbírám je kvůli počtu. Dost lidí to dělá, aby odlovili co největší počet, ale v tom nevidím význam," říká Magda, která hraje už čtyři roky.

Cesty za keškami 

Rusko, pobaltské státy, Slovensko, Německo, Polsko, Rakousko, Itálie, Francie, Island, Finsko, Andorra, Švýcarsko. Magda hraje geocaching téměř po celé Evropě. Podle ní platí pravidlo: čím dál na východ, tím méně kešek. ,,V Rumunsku jsou rozmístěné řídce. Bývá tam jedna v okruhu dvaceti kilometrů. Je jich strašně málo a většinou je zakládají cizinci, takže je moc neudržují. Někdo je tam založí na dovolené a už se o ně nestará. Ve východních státech jsou krabičky často v hrozném stavu. Mají třeba prasklé víčko nebo jsou uvnitř plesnivé. V západních zemích je jich víc než u nás," popsala úroveň keší v zahraničí. 

Co je geocaching?Hra spočívá v používání souřadnic GPS při hledání pokladu, neboli kešky. Jde většinou o různě veliké krabičky, ve kterých bývá ukrytý logbook, tužka a pár drobností. Ty se můžou vyměnit za jiné věci, jež si hráč donese s sebou. Aby získal souřadnice, musí se zaregistrovat na stránce Geocaching.com. Po nalezení krabičky je potřeba zapsat se do logbooku a zalogovat se na webu. Odlov je nutné provést tak, aby si toho nikdo nevšiml.

Magda hodně loví v horách, kde podle ní nejsou krabičky moc udržované. ,,Když je schovaná na nějaké třítisícovce, tak se tam majiteli nechce běhat. Na druhou stranu tam nechodí moc lidí. Když jsou kešky bytelné, tak je to dobré," dodává.

Magda se snažila najít keš na nejvyšším vrcholu Korsiky i Rumunska. ,,Na nejvyšší hoře Rumunska jsem ji nenašla, protože začalo hodně pršet. Během deseti minut se snesla mlha, takže nebyl čas ji hledat. To mě mrzelo," říká Magda s tím, že občas se krabičku najít nepodaří. 

Dilema na Islandu 

Kačeři, jak se hráčům slangově říká, mají občas morální dilema. Obzvlášť když stojí před cizím domem a všechny indicie poukazují na to, že poklad je uvnitř. Do takové situace se Magdaléna Tydrichová dostala na Islandu.

,,Dům vypadal opuštěně, ale uvnitř byly věci. Mohla jsem tam vlézt oknem ve sklepě, ale bylo mi to hloupé. Říkala jsem si, že přece nemůžu jít někomu do domu, tak jsem tam nešla. Když jsem potom napsala majiteli kešky, tak mi odpověděl, že byla opravdu uvnitř. To mi bylo trochu líto. Majitel byl pastevec ovcí a dům už nepoužíval. Jen si tam nechával věci, když šel s ovcemi na pastvu," vypráví Magda.

Na Rudém náměstí

Ve městech jsou poklady zpravidla v menších schránkách, často navštěvované a celkem udržované. Podle Magdy jsou kešky v Praze stejné jako v jiných evropských metropolích. Na některých místech jsou na kačery zvyklí dokonce i policisté.

,,Když jsme lovili kešku na Rudém náměstí v Moskvě, musela jsem nějak propašovat navigaci, protože mají přísné kontroly. Navíc se tam odehrávala obří pravoslavná pouť, na které bylo asi sedm tisíc kněží a lidé z celého Ruska. Slavili nějaký významný státní svátek, takže kontroly byly přísnější než obvykle. Po náměstí jsme lezli po zemi a hledali jsme ji. Muselo to vypadat dost divně. Nakonec k nám přišel policista a řekl: Jestli hledáte tu kešku, tak je tamhle. Díky němu jsme ji našli," popisuje Magda svůj zážitek z Ruska.

Občas je potřeba zvládnout i extrémní podmínky. ,,U České Lípy jsme lezli na sto metrů vysoký komín, což bylo náročné. Nakonec jsem na něj nevylezla, protože jsem se bála. Bylo to v opuštěné továrně a bylo mi nepříjemné lézt bez jištění. S jištěním to naopak šlo hrozně pomalu, tak jsem to nakonec vzdala," vzpomíná. 

Majitelka dvou keší 

Magda svou první tradiční keš založila u Předonína na pískovně. Její přesnou polohu však neprozradíme. Zajímavé je, že má největší návštěvnost v letních měsících. V zimě ji prý ještě nikdo nenašel. Ledaže by pořádně mrzlo.

Druhou kešku tentokrát na téma Rychlé šípy založila ve Štětí. Je to náročnější mystery keš s šifrou, která se týká komiksu.

,Na jednom stanovišti byl ježek v kleci a už mi ho párkrát vzali. Štve mě, když mám pěknou kešku, dám do ní úsilí, třeba to i něco stojí, a někdo ji ukradne. Teď je v pořádku, tak doufám, že taková zůstane co nejdéle," dodává.

Magda plánuje spoluzaložit lezeckou keš na Pálavě. Zatím nemá vyhlédnutou žádnou konkrétní, na kterou by se sama chystala. Chce však lovit hlavně ve Francii, kam letos odjede studovat.

Geocacherský slovníček
Slang geocachingu používá spoustu výrazů, které jsou přejaté z angličtiny nebo jsou vytvořeny pomocí předpony geo-. Kačeři tedy například jezdí na geovýlety geovozidlem za doprovodu geomanželky.
keška / keš / cache je poklad, o který se v geocachingu hraje. Velikost je různá – od velmi malých krabiček o průměru jedenáct milimetrů, přes mikro keš o velikosti TicTacové krabičky až po nadměrné keše, do kterých se vejdou i větší předměty, například knihy nebo CD
cacher / kačer je hráč geocachingu
mudla je člověk, který geocaching nehraje
georobotek je dítě hráče geocachingu
log je zápis o tom, že je keška ulovená. Provádí se na stránce Geocaching.com
logbook je bloček nebo list papíru vložený přímo v krabičce. Do něj se kačer zapíše, když schránku najde
listing je zadání dostupné na internetu. Obsahuje informace potřebné pro nalezení pokladu, jako jsou typy keše, velikost, souřadnice, popis a nápověda. Popis může obsahovat zajímavosti o lokalitě, ve které se krabička nachází, případně instrukce nutné pro její nalezení
owner je majitel kešky, tedy člověk, který ji založil

JANA PROCHÁZKOVÁ

Autor: Redakce

28.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař 21 000 Kč Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme šikovného, samostatného pracovníka na plný úvazek na pozici kuchař - ideálně se zkušenostmi z podobných provozů (domovy, nemocnice, školní jídelny atp.). Směny: 12hodinnové denní. Obchod - Prodavač(ka) na půlúvazek za 14.000 14 000 Kč Poptáváme prodavače/ku do plaveckého a potápěčského obchodu v Aquapalace Praha v Čestlicích. Jedná se o 10-13 dní v měsíci, z toho obvykle 4 víkendové dny a zbytek všední. Směny dle dohody. Neznalost zboží není problém, rádi vše naučíme. Mzda se odvíjí od odpracovaných dní, průměrně 14.000 Kč. Prac. doba: po-čt 10-18, pá-ne+svátky 9-19. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt emailem (strukturovaný životopis posílejte na email : hr@irsczech.com ), , Náplň práce- stavba, údržba a oprava budov a jiných staveb s použitím tradičních a moderních technologií. Stavba a oprava základů, zdí a staveb z cihel a kamene a podobných materiálů, lámání vytěženého kamene na desky nebo bloky, řezání, tvarování a povrchová úprava kamene pro stavební účely, dekoraci monumenty apod. , Vzdělání není rozhodující, zdravotní stav k výkonu práce. , PD Po-pá 7:00 do 15:30 hod, dle zakázek, možné i pracovní víkendy. , V rámci pracovního poměru služební cesty ČR., Řidičský průkaz sk. B, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou., , Místo výkonu práce: Rosice, Úvoz 29, PSČ 66501. Pracoviště: Oleksandr benyuk, Úvoz, č.p. 29, 665 01 Rosice u Brna. Informace: Oleksandr Benyuk, +420 732 782 396. Služby - Pracovník pneuservisu 22 000 Kč Do našeho týmu hledáme nového zaměstnance na pozici pracovník pneuservisu + technik renovace autolaků. Náplň práce: přezutí, vyvážení PNEU apod. Renovace autolaků , renovace světlometů , čištění interiéru

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18. září 2018

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Videosouhrn 17. září 2018

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Pochod za zdravé chlapy a zachráněný mlýn v obležení: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 14. září 2018.

Recept na zapékaný efedrin a zmlácení prodavačky pro pár cigaret: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 13. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT