VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Baví mě najít kešku na místě, o kterém jsem nevěděla, říká hráčka

Štětí – Šplhání na tovární komín, lezení po zemi na Rudém náměstí nebo dvoudenní přechod Krkonoš. Takové zážitky má Magdaléna Tydrichová ze hry geocaching, ve které jde o hledání pokladů neboli keší.

28.7.2015
SDÍLEJ:

Magdaléna Tydrichová má řadu zálib, baví ji lezení po skalách, turistika, hraje na fagot a věnuje se deskovým hrám. Foto: Foto 3x: Archiv Magdalény Tydrichové

Na svém kontě má okolo tisíce úlovků v Česku i v zahraničí. Díky hře objevuje místa, kam se lidé běžně nedostanou, protože kešky bývají často důmyslně ukryté v jeskyních, ve skalách nebo dokonce v rybnících.

,,Do lesa jsme s rodiči jezdili často a myslela jsem si, že Kokořínsko znám dobře. Líbí se mi, když najdu pěknou kešku na místě, o kterém jsem nevěděla. Dává mi to důvod jít ven. Vím, kam půjdu a že je tam zpestření v podobě kešky," vysvětluje Magda, co ji nejvíce baví na geocachingu.

Šifra je výzva

Ke hře ji přivedli kamarádi. „Jednou večer si na jedné akci vzpomněli, že chtějí jít lovit kešku. Já jsem do té doby o geocachingu nic nevěděla. Šla jsem s nimi a zjistila jsem, že mě to baví, tak jsem se zaregistrovala a od té doby lovím taky," vzpomíná na své začátky. Na lov chodí přibližně jednou za měsíc, o prázdninách častěji.

Magda začínala na tradičních keších, ke kterým se dá dojít přímo pomocí souřadnic z webu Geocaching.com. Dnes ji nejvíc baví náročnější mystery keše s šifrou nebo multi keše, při kterých se musí obejít několik stanovišť, aby se daly vypočítat výsledné souřadnice. Pro jednoduché tradiční krabičky si zajde jen, pokud je na výletě a vidí nějakou poblíž.

,,Znám lidi, kteří jich dokážou najít sto za den, což mě nebaví. Nesbírám je kvůli počtu. Dost lidí to dělá, aby odlovili co největší počet, ale v tom nevidím význam," říká Magda, která hraje už čtyři roky.

Cesty za keškami 

Rusko, pobaltské státy, Slovensko, Německo, Polsko, Rakousko, Itálie, Francie, Island, Finsko, Andorra, Švýcarsko. Magda hraje geocaching téměř po celé Evropě. Podle ní platí pravidlo: čím dál na východ, tím méně kešek. ,,V Rumunsku jsou rozmístěné řídce. Bývá tam jedna v okruhu dvaceti kilometrů. Je jich strašně málo a většinou je zakládají cizinci, takže je moc neudržují. Někdo je tam založí na dovolené a už se o ně nestará. Ve východních státech jsou krabičky často v hrozném stavu. Mají třeba prasklé víčko nebo jsou uvnitř plesnivé. V západních zemích je jich víc než u nás," popsala úroveň keší v zahraničí. 

Co je geocaching?Hra spočívá v používání souřadnic GPS při hledání pokladu, neboli kešky. Jde většinou o různě veliké krabičky, ve kterých bývá ukrytý logbook, tužka a pár drobností. Ty se můžou vyměnit za jiné věci, jež si hráč donese s sebou. Aby získal souřadnice, musí se zaregistrovat na stránce Geocaching.com. Po nalezení krabičky je potřeba zapsat se do logbooku a zalogovat se na webu. Odlov je nutné provést tak, aby si toho nikdo nevšiml.

Magda hodně loví v horách, kde podle ní nejsou krabičky moc udržované. ,,Když je schovaná na nějaké třítisícovce, tak se tam majiteli nechce běhat. Na druhou stranu tam nechodí moc lidí. Když jsou kešky bytelné, tak je to dobré," dodává.

Magda se snažila najít keš na nejvyšším vrcholu Korsiky i Rumunska. ,,Na nejvyšší hoře Rumunska jsem ji nenašla, protože začalo hodně pršet. Během deseti minut se snesla mlha, takže nebyl čas ji hledat. To mě mrzelo," říká Magda s tím, že občas se krabičku najít nepodaří. 

Dilema na Islandu 

Kačeři, jak se hráčům slangově říká, mají občas morální dilema. Obzvlášť když stojí před cizím domem a všechny indicie poukazují na to, že poklad je uvnitř. Do takové situace se Magdaléna Tydrichová dostala na Islandu.

,,Dům vypadal opuštěně, ale uvnitř byly věci. Mohla jsem tam vlézt oknem ve sklepě, ale bylo mi to hloupé. Říkala jsem si, že přece nemůžu jít někomu do domu, tak jsem tam nešla. Když jsem potom napsala majiteli kešky, tak mi odpověděl, že byla opravdu uvnitř. To mi bylo trochu líto. Majitel byl pastevec ovcí a dům už nepoužíval. Jen si tam nechával věci, když šel s ovcemi na pastvu," vypráví Magda.

Na Rudém náměstí

Ve městech jsou poklady zpravidla v menších schránkách, často navštěvované a celkem udržované. Podle Magdy jsou kešky v Praze stejné jako v jiných evropských metropolích. Na některých místech jsou na kačery zvyklí dokonce i policisté.

,,Když jsme lovili kešku na Rudém náměstí v Moskvě, musela jsem nějak propašovat navigaci, protože mají přísné kontroly. Navíc se tam odehrávala obří pravoslavná pouť, na které bylo asi sedm tisíc kněží a lidé z celého Ruska. Slavili nějaký významný státní svátek, takže kontroly byly přísnější než obvykle. Po náměstí jsme lezli po zemi a hledali jsme ji. Muselo to vypadat dost divně. Nakonec k nám přišel policista a řekl: Jestli hledáte tu kešku, tak je tamhle. Díky němu jsme ji našli," popisuje Magda svůj zážitek z Ruska.

Občas je potřeba zvládnout i extrémní podmínky. ,,U České Lípy jsme lezli na sto metrů vysoký komín, což bylo náročné. Nakonec jsem na něj nevylezla, protože jsem se bála. Bylo to v opuštěné továrně a bylo mi nepříjemné lézt bez jištění. S jištěním to naopak šlo hrozně pomalu, tak jsem to nakonec vzdala," vzpomíná. 

Majitelka dvou keší 

Magda svou první tradiční keš založila u Předonína na pískovně. Její přesnou polohu však neprozradíme. Zajímavé je, že má největší návštěvnost v letních měsících. V zimě ji prý ještě nikdo nenašel. Ledaže by pořádně mrzlo.

Druhou kešku tentokrát na téma Rychlé šípy založila ve Štětí. Je to náročnější mystery keš s šifrou, která se týká komiksu.

,Na jednom stanovišti byl ježek v kleci a už mi ho párkrát vzali. Štve mě, když mám pěknou kešku, dám do ní úsilí, třeba to i něco stojí, a někdo ji ukradne. Teď je v pořádku, tak doufám, že taková zůstane co nejdéle," dodává.

Magda plánuje spoluzaložit lezeckou keš na Pálavě. Zatím nemá vyhlédnutou žádnou konkrétní, na kterou by se sama chystala. Chce však lovit hlavně ve Francii, kam letos odjede studovat.

Geocacherský slovníček
Slang geocachingu používá spoustu výrazů, které jsou přejaté z angličtiny nebo jsou vytvořeny pomocí předpony geo-. Kačeři tedy například jezdí na geovýlety geovozidlem za doprovodu geomanželky.
keška / keš / cache je poklad, o který se v geocachingu hraje. Velikost je různá – od velmi malých krabiček o průměru jedenáct milimetrů, přes mikro keš o velikosti TicTacové krabičky až po nadměrné keše, do kterých se vejdou i větší předměty, například knihy nebo CD
cacher / kačer je hráč geocachingu
mudla je člověk, který geocaching nehraje
georobotek je dítě hráče geocachingu
log je zápis o tom, že je keška ulovená. Provádí se na stránce Geocaching.com
logbook je bloček nebo list papíru vložený přímo v krabičce. Do něj se kačer zapíše, když schránku najde
listing je zadání dostupné na internetu. Obsahuje informace potřebné pro nalezení pokladu, jako jsou typy keše, velikost, souřadnice, popis a nápověda. Popis může obsahovat zajímavosti o lokalitě, ve které se krabička nachází, případně instrukce nutné pro její nalezení
owner je majitel kešky, tedy člověk, který ji založil

JANA PROCHÁZKOVÁ

Autor: Redakce

28.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Samostatná účetní 33 000 Kč

Samostatná účetní. Náplň práce: samostatné vedení účetnictví obchodní společnosti působící v oblasti kultury, zpracování DPH, zpracování roční účetní závěrky, mzdová agenda, komunikace s úřady.

Cestovní ruch a hotelnictví - Recepční v hotelu 30 000 Kč

Nabízíme práci recepční v malém hotelu v Praze. Klidná práce v klidném prostředí na denní směny. Práce obsahuje zajištění služeb pro hotelové hosty, zajištění odbavení při ubytování a odjezdu, vedení evidence v hotelovém systému.

Gastronomie - Runner, výpomoc 27 000 Kč

Restaurace Želivárna obsadí pozici runnera, směny dle domluvy, trhačky, dopolední, večerní, plat 27.000 Kč, práce na DPP, HPP, zavolejte, stavte se a dozvíte se více, případně zašlete kontakt na email a budme Vás kontaktovat, děkujeme.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 16 800 Kč

Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště: Nádražní č.p. 106, Litovel. Nástup možný ihned. Pracovní poměr na 1 rok (zkušební doba 3 měsíce), možnost prodloužení pracovního poměru., Hrubá mzda: 16.800 Kč + 20% prémie. 40 hod. (pondělí - pátek, 8hod./den). Pracovní doba: 6.00 - 14.30 včetně zákonné přestávky., Znalost čtení výrobních výkresů. Praxe v oboru 1 rok., Zam. výhody: Příspěvek na stravování., Kontakt je možný POUZE telefonicky v pracovní dny, 8.00 - 14.00 hod.. Pracoviště: Hopax s.r.o., Nádražní, č.p. 106, 784 01 Litovel. Informace: Josef Pavlík, +420 602 714 875.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT