VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Chcebuzský zámek sužovalo prokletí: vlastníci

Chcebuz - Tvrz přestavěná na zámek, chátrající, hrozba bezprostředního zániku. V těchto slovních spojeních se shodují hned na prvních řádcích všechny dostupné historické prameny.

28.8.2014
SDÍLEJ:

Zámek ve ChcebuziFoto: Deník/Nicole Krinková

Zámek Chcebuz ležící ve stejnojmenné obci nedaleko města Štětí však skrývá daleko víc. Po širším bádání se na světlo světa vynořují i jiné, daleko zajímavější informace. Samotná vesnice Chcebuz se totiž může chlubit titulem Nejstarší obec regionu a její zámek z 16. století zájmem filmařů snímku vykreslujícím osobní dramata obyčejných lidí středočeské vesnice Lidice.

Odpoutejme se od současnosti a přesuňme se do dávné minulosti. Konkrétně do dob českého knížete z rodu Přemyslovců Boleslava II. Pobožného, syna Boleslava I., jehož zločin vraždy bratra Václava mu vysloužil přídomek Ukrutný. V čase jeho vlády se totiž o obci Chcebuz objevily první zmínky, a to konkrétně roku 993.

Opuštěná místaLákalo vás někdy překročit práh opuštěného stavení a dozvědět se o něm víc? Vydat se na vlastní pěst do spletitých labyrintů podzemních chodeb? Rozkrýt záhadu tajuplné zříceniny? V minulých dílech jsme vám více přiblížili vilu Pfaffenhof pod Radobýlem, větrný mlýn u Siřejovic, bývalou octárnu v Litoměřicích, pivovar v Doksanech či vodárenskou věž v Roudnici. A kam bychom se měli vydat dál? Pište na nicole.krinkova@denik.cz.

Od tohoto data se v obci postupně zabydlovali statkáři a vznikala první stavení. Mezi nimi i chcebuzský statek, na jehož místě sídlili od počátku 14. století Martin a Vítek ze Chcebuze. Potomci těchto původních držitelů obce jsou v regionu zaznamenáni až do roku 1498. Po nich na dlouhých 150 let nastoupili Kaplířové ze Sulevic, jimž byl chcebuzský statek zapsán jako svobodné dědičné panství a roku 1544 jej přestavěli na jednoduchý renesanční zámek.

„Obdélníkové stavení mělo jedno patro a na straně dvora byly v obou podlažích renesanční arkády. Do dnešní doby se v přízemí zachovaly hřebínkové klenby. Zámecká budova byla za třicetileté války zpustošena a stala se neobývatelnou na dlouhou řadu let," uvádí Občanské sdružení Chcebuz.

Doposud klidný chod chcebuzského panství narušil rod Adama Kaplíře Osterského ze Sulevic, jehož syn Albrecht Felix celý zámek zadlužil a už nikdy své chyby nenapravil. Než tak stačil učinit, roku 1619 zemřel. Zámku se od té doby vůbec nedařilo. Jako by byl prokletý. Po Albrechtu Felixi totiž panství zdědily jeho čtyři dcery, čímž se majetek rozdrobil natolik, že se na něm špatně hospodařilo. Proto se jejich bratranci Oldřichu Kaplíři podařilo nakonec Chcebuz násilně obsadit, a to za stavovského povstání.

Zámek ve Chcebuzi

„Měl ale smůlu, neboť pro účast na povstání musel roku 1629 za Chcebuz zaplatit pokutu čtyř tisíc kop míšenských. Zadlužený statek neudržel, a proto jej prodal svému švagrovi Kašparu Mikuláši Belvicovi. Ale ani tomu se zde nedařilo a roku 1644 jej prodal," informují oficiální stránky města Štětí, pod jehož působnost obec Chcebuz spadá.

Roku 1683 se panství ujali Pachtové z Rájova, původně měšťanská rodina, jejíž sláva se dotuje k datu 1628, kdy z rukou císaře Ferdinanda II. získala rodinný erb a šlechtický přídomek. Zámek zakoupila za více než šedesát šest tisíc zlatých hraběnka Matylda a celou zámeckou budovu i přilehlá hospodářství obnovila. Od té doby však v zámku nikdy vlastníci nebydleli a nacházely se tam pouze byty vrchnostenských úředníků.

Osud skromnému zámku nepřál ani poté. „Postupně ho koupilo několik nešlechtických majitelů, posledním z nich byla rodina Homolků. Po roce 1948 byl zámek používán jako administrativní centrum státního statku. V roce 1970 zámecká budova vyhořela a po požáru zůstala v troskách," sdělují štětské webové stránky.

Popis velikosti zámku utvrzuje v tom, že zámek kdysi opravdu zastával dominantu obce Chcebuz. „Zámecké budovy a pozůstatky tvrze tvořily jihozápadní nároží rozlehlého poplužního dvora. Tvrz tvořila obdélná patrová budova o rozměrech asi šest krát dvanáct metrů. Severně od ní později vyrostla raně barokní patrová budova o rozměrech dvanáct krát dvacet tři metry. V 18. století byly obě části zámku spojeny křídlem do půdorysu písmena L. Protilehlé jihovýchodní nároží bylo vystavěno shodně a mezi nimi byl průjezd do dvora. Nejstarší budova se zřítila se spojovacím traktem v 80. letech 20. století z důvodu neudržování," popisuje Občanské sdružení Chcebuz.

Dnes lze vidět pozůstatky stavby v severní části obce naproti kostelu sv. Petra a Pavla. Smutný vzhled dnes už jen zámecké ruiny představuje přesnou vizitku jeho nepříliš vydařených majitelů, kteří se na pozemku původně hospodářského statku postupně usidlovali. Stavba nadále chátrá a hrozí její zánik.

Možná už naposledy, ale přece jen, na sebe dokázala zřícenina chcebuzského zámku ještě před třemi roky strhnout pozornost. Zbylé zdi stavení se staly filmovou kulisou snímku Lidice, který vypovídá o osudu malé obce, jejíž předčasný konec existence měli před dvaasedmdesáti lety na svědomí nacisté.

Nicole Krinková

Autor: Redakce

28.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, - K Borovému 99, Jažlovice, Říčany, , Prvotní kontakt:, - tel.: 774 151 015. Pracoviště: Agentura bravex , organizační složka - jažlovice, K Borovému, č.p. 99, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Nataliya Chulan, +420 774 151 015.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 20 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství MISTR -OVÁ STROJÍRENSKÉ VÝROBY - SVAŘOVNA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Krybusová Daniela Ing., tel.: 553 872 176, e-mail: krybusova@ostroj.cz., SOU/SŠ vzdělání strojního zaměření, praktická zkušenost s vedením zaměstnanců ve strojírenské výrobě min. 3 roky podmínkou (nejlépe svářečů a zámečníků), znalost technologie výroby svarků, znalost čtení výkresové dokumentace, výborné komunikační, argumentační a organizační schopnosti, samostatnost., Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce: zadávání a kontrola plnění výrobních úkolů dle stanoveného plánu; vedení evidence pracovní směny, plánování směn; kontrola účelného využívání nástrojů a spotřeby režijních nákladů; - kontrola stavu výrobního zařízení; kontrola pracovní a technologické kázně; zajištění přeškolování zaměstnanců; odepisování operací, realizace inventarizace nedokončené výroby; evidence výkresů a materiálů; archivace postupů; zajištění odpoledního dozoru; - provádění svářečského dozoru; kontrola dodržování ZP, pracovního řádu a ostatních vnitřních směrnic; komunikace s ostatními útvary divize a společnosti.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Krybusová, +420 553 872 176.

Gastronomie - Kuchař, kuchařka 28 000 Kč

Restaurace DiCarlo, K Hrnčířům 96, Praha 4 - Šeberov přijme kuchaře/kuchařku na krátký/dlouhý týden, možno i po vyučení - rádi zaučíme. Nástupní plat 28.000 Kč + prémie. Tel.: 244 402 954,

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Řezači plamenem zámečník - stehař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, praxe s drážkováním svárů pro UT drážkovací elektrodou výhodou., Pracovní doba: ranní 6,00 -14,00 hod., odpolední 14,00 - 22,00 hod., noční 22,00 - 6,00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné stehování a svařování dílců, provádí samostatné rýsování dílců pro opracování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí pálení ručně a strojkem, provádí rovnání dílců plamenem a pod lisem.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den záchranářů 2018 v Litoměřicích
74

FOTO: Takový byl letošní Den záchranářů Ústeckého kraje

Videosouhrn 15. června 2018

Zmar tisíce opilostí, Havířov v květu a Třebíč v UNESCO: zhlédněte videa dne

Náklaďáky na hraně převrácení a policisté hasící požár pokojíčku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 13. června 2018.

Kroupy jako pingpongové míčky a cizí kamion, co přerazil závory: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 12. června 2018.

Dopadení Batmana v Praze a zátah na ochranku, která loupila: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. června 2018.

Nadávky, sporný policejní zákrok a Poupata s chlupatýma nohama: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT