„Takovou pomoc jsme od města skutečně nečekali," reagoval pro podripsky.denik.cz Tomáš Krajník, ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou.

„Žádali jsme o příspěvek, tak jako to dělají nemocnice v jiných městech. Na argument, že jsme soukromá nemocnice, jsme odpovídali, že zřídíme dozorčí radu, kde bude mít město svá místa, aby mohlo dohlížet na použití prostředků," vysvětluje ředitel.

A o co přesně šlo? V prvním bodě o příspěvek 200 tisíc korun na mikrobus, který je používán pro svoz klientů denního stacionáře, výlety pro klienty sociálních služeb a LDN a transport zaměstnanců na školení a volnočasové aktivity.

V druhém bodě pak o příspěvek 1 323.730,- Kč na endoskopické vybavení pro oddělení gastroskopie. V tomto bodě se zastupitelé nedohodli na znění usnesení. Rozhodnutí tedy nepadlo.

Když už však měli zastupitelé „na stole" místní nemocnici, přišli s návrhem na uplatnění pokuty, která vychází z kupní smlouvy na nemocnici.

Pokutu uplatnili za to, že bylo rok uzavřeno gynekologicko porodnické oddělení kvůli tomu, že zdravotní pojišťovny s nemocnicí neuzavřely smlouvy.

Oddělení bylo znovu otevřeno v září 2013.

„Kupující se mimo jiné zavázal provozovat nemocnici po dobu nejméně 10 let v minimálním rozsahu: lékárny, lůžkové části nemocnice (chirurgie, interna, gynekologie a porodnice, dětské, LDN), nelůžkové části nemocnice a ambulance, lékařské pohotovosti, ordinace soukromých lékařů v min. počtu 10 ordinací, a to pod smluvní pokutou 1. 000.000,- Kč. Provoz gynekologického oddělení nebyl v důsledku nedostatku lékařů zachován od měsíce září 2012, tedy ještě před okamžikem, než zdravotní pojišťovna odmítla smlouvu uzavřít," stojí mimo jiné v rozhodnutí posledního zasedání roudnických zastupitelů. V rámci tohoto bodu pak zastupitelé rozhodli o uplatnění smluvní pokuty jeden milion korun. Tuto částku by nemocnice měla městu zaplatit.

„Vedení města k tomuto tématu připravuje bližší vyjádření," uvedl v pátek odpoledne mluvčí radnice Jan Vancl.

„Samozřejmě s pokutou nesouhlasíme. Odvoláme se a v úvahu přichází i soud. Je zvláštní, že v ostatních městech radnice nemocnice, i ty soukromé, podporují. V Roudnici nejen že to tak není, ale navíc dostáváme milionovou pokutu. Mrzí mě to kvůli tomu, že jsme největším zaměstnavatelem ve městě. Pracuje u nás 450 lidí, kteří tu žijí a platí daně, které ve výsledku končí v městské kase. Zastupitelé by se měli zamyslet, jestli tu nemocnici chtějí, nebo ne," dodal ředitel Tomáš Krajník.