VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do podvodní elektrárny 
u Štětí vede 200 schodů

Štětí – V úterý proběhl na stavbě malé vodní elektrárny  Štětí jeden z plánovaných kontrolních dnů. Neřešil žádné závažnější problémy.

4.6.2014
SDÍLEJ:

Pro laika je pohled do nitra elektrárny, kam se brzy začnou montovat dvě třílopatkové turbíny a převodovky, něčím výjimečným. Po odstranění ochranné stěny budou zprovozněny dva rybí přechody, balvanitý je v Česku dosud jediným. Foto: Deník/Václav Sedlák

Dílo je po stavební stránce z 95 procent hotové. Zaplaven je vtok a výtok z elektrárny a dokončuje se montáž technologické části.

„Dokončena je vysokonapěťová část elektro, dodělává se nízkonapěťová část a montují se technologie převodovek a turbín. Předpokládám, že tyto práce budou dokončeny už během července. Zkušební provoz elektrárny spustíme v září a měl by probíhat do konce letošního roku," vysvětluje Petr Kubant, hlavní inženýr projektu.

Jedinečný rybí přechod

Hotové jsou i oba rybí přechody, které jsou na Labi výjimečné. Jeden, komůrkový, je původní, ale rekonstruovaný. Druhý, balvanitý, je úplně nový a v Česku jedinečný. Jsou na něm použity kamenné bloky, některé o hmotnosti i přes dvě tuny. Tato zařízení byla vyprojektována po konzultacích s ochránci přírody a rybáři a slouží k migraci všech druhů ryb, včetně úhořů. Na vtoku do elektrárny je instalován ještě akustický a světelný plašič ryb.

Vyrobí elektřinu pro malé město

Malá vodní elektrárna ve Štětí, která patří do kategorie děl s malým spádem, bude osazena dvěma Kaplanovými třílopatkovými turbínami, bude mít instalovaný výkon 6,6 megawatt a očekává se, že do elektrické sítě dodá ročně v průměru 31,5 gigawatthodin. To by mělo stačit pro spotřebu městečka s 22 tisíci obyvateli. Celkové náklady na její pořízení dosáhnou zhruba 950 milionů korun.

Unikátní projekt financování

Investorem a budoucím provozovatelem malé vodní elektrárny Štětí je obecně prospěšná společnost Energeia, což už samo o sobě je unikát. Elektrárna bude vyrábět elektřinu a současně financovat neziskové aktivity v partnerství s Nadačním fondem Klíček. Plní ekologický a charitativní cíl.

„Jako nezisková organizace nabízíme sponzorům možnost, aby svůj dar určený na financování konkrétní charitativní akce nesměrovali k danému projektu přímo, ale aby jej nejprve zhodnotili investováním do stavby vodní elektrárny. Naše společnost pak bude po celou dobu životnosti díla každoročně uvolňovat částku odpovídající 10 procentům z hodnoty daru, navýšených o inflaci," vysvětluje ředitel společnosti Energeia Marek Černocký.

Financování výstavby elektrárny je zajištěno formou dodavatelského úvěru, který společnosti poskytl zhotovitel, konzorcium firem Zakládání staveb a Metrostav. „K získání úvěru nebo jiných půjček na zaplacení zhotoviteli, nám po uvedení elektrárny do provozu pomůže také dotace z Operačního programu podnikání a inovace ve výši 27 procent, která zlepší celkové cash flow projekt," dodal Marek Černocký.

Projekt společnosti Energeia zatím podpořili dárci sumou financí, která představuje asi deset procent z přímých investičních nákladů. To znamená, že při investici téměř jedné miliardy korun bude moci uvolňovat přibližně devět milionů korun ročně.

Autor: Václav Sedlák

4.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 20.–21. ledna 2018

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

AKTUALIZOVÁNO

Na sever Čech opět udeřil silný vítr. Láme stromy, lidé nemají elektřinu

Severní Čechy - Právě 11 let po ničivé vichřici Kyrill lidé opět s obavou hledí na modely předpovědi počasí a mávající stromy za okny.

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 17. ledna 2018.

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>