Na noc domů

„Máme tu dohromady jedenáct dětí, o které se střídavě stará pět tet. Rodiče děti přivezou vždy ráno kolem osmé hodiny a večer v šest je opět vyzvedávají," popsala ředitelka obecně prospěšné společnosti Toocan Help, která příměstský tábor pořádá, Andrea Novotná.

Malým účastníkům tábora je od 3 a půl do 8 let. „Nejčastěji jde ale o předškoláky. Rodiče je vozí z okolních obcí," doplnila Novotná.

Zatímco mladší děti čeká vždy po obědě povinný spánek, starší se dívají na pohádku. Jinak tráví čas především venku. Okolí jurty je pro výlety přímo ideální.

Jurta stojí na okraji lesa v blízkosti osady Hačava mezi ohradou s muflony, daňky i jeleny a výběhem pro ovce.

„Dokonce jsme zvířata krmili! Zahlédli jsme černého i bílého jelena," chlubil se hned šestiletý Olda.

Největší zážitek? Ponožková válka

„Nejvíc mě ale bavil asi lov bizona a pak ponožková válka. Byl jsem kapitán týmu, protože jsem tady největší," dodal vzápětí.

„Taky jsme si vyráběli vlastní luk a šípy, tomahawk, oštěp a prak," doplnil kamaráda osmiletý Péťa, který po prázdninách nastoupí už do 3. třídy základní školy.

close Tábor v jurtě za Úštěkem zoom_in

Ostatní děti se mezitím prohánějí kolem pestrobarevného totemu v čelenkách s dlouhými péry a v tričkách, které si předtím samy nazdobily. Další svačí. Než vyrazí na poslední honbu za pokladem, musejí se přece posilnit.

„V předchozím pokladu naši indiáni našli aztécké medaile a samozřejmě bonbony. Nyní jsme pro ně ukryli plyšáčky, které si odvezou na památku," sdělila Andrea Novotná, přestrojená za náčelnici kmene.

Za týden se děti stihly naučit také řadu tanců i písniček. Vyzkoušely si nejrůznější výtvarné techniky. Na první turnus úštěckého příměstského tábora měl navázat hned další. Protože se však nepodařilo naplnit jeho kapacitu, do jurty se děti vrátí zase až 11. srpna. „Na termín od 11. do 15. 8. máme stále dvě volná místa," vyzvala hlavní pořadatelka.

V pořádání táborů by společnost Toocan Help chtěla pokračovat i v příštím roce. „Vše bude ale záviset na penězích. Už letos tu dvě tety celý týden fungují v podstatě jako dobrovolnice," posteskla si Novotná.


ROZHOVOR S DOKTORKOU TAŤÁNOU KOLINOVOU

Letní tábory? Zatím bez pokut i stížností

Litoměřicko, Podřipsko - V litoměřickém okrese letos nemají hygienici nahlášený žádný velký tábor. Namátkou však vyjíždějí i na ty menší. Jak zatím dopadly jejich kontroly? Na otázky odpovídala doktorka Taťána Kolinová z litoměřického pracoviště krajské hygienické stanice.

Jaké jsou dosavadní výsledky kontrol letních táborů?

Musím to zaklepat, ale velmi dobré. Nevyskytly se žádné vážnější problémy, žádný tábor jsme nezavřeli. Pokud se objevily prohřešky, byly jen drobné a daly se okamžitě napravit. Situace je klidná i z epidemiologického hlediska, neregistrujeme na táborech žádné infekce.

Kde všude už jste stihli tábory zkontrolovat?

Byli jsme ve Lhotsku, v Opárně, v Horní Vysoké nebo u Hrobců. Pořadatelé mají ohlašovací povinnost až u táborů nad třicet dětí. Takové na Litoměřicku letos nahlášené nemáme. Takže vyrážíme namátkou na ty tábory, o kterých se sami dozvíme, že se konají.

Je běžné, že na tábor vyjíždíte také na podnět či stížnost rodičů?

Určitě. To je jedna z možností, jak se o táboru, případně o tom, že na něm není něco v pořádku, dozvědět. V letošním roce jsme však žádnou takovou stížnost ještě nepřijali.