Mezi nimi korzují návštěvníci, kteří si k barevnému bunkru s označením číslo 16, jemuž ale nikdo neřekne jinak než „U Václava", přišli ve čtvrtek připomenout 69. výročí konce Druhé světové války.

„Pevnost otevíráme zhruba pětkrát do roka, obvykle při významných výročích," říká Martin Rajnyš z Klubu přátel Československého opevnění, který řopík vlastní i spravuje.

Opevnění se zájemcům tak znovu zpřístupní až v září.

„Jezdíme sem často, pokaždé je tu ale něco nového. Dnes například ten velký obrněnec. Vnouček je z něj nadšený," hodnotí akci Miroslava Šteflová z Malých Žernosek.

Je to už čtrnáct let, co dobrovolníci bunkru zcela vylitému betonem vrátili život. „Snažili jsme se jej vrátit do podoby z roku 1937, kdy byl postaven," vysvětluje Rajnyš oděný do sovětské uniformy.

Shánění dobového oblečení, zbraní či vybavení interiéru je podle něj koníček velmi náročný. Na čas i finančně. „Třeba takový kulomet vyjde na 70 tisíc," ukazuje na jeden z exponátů. Většinu jich klub zakoupil z vlastních zdrojů.

Muzejníci návštěvníkům ale více přiblížili také průběh osvobození v květnu 1945. „Zásadní bylo, že se Roudnici vyhnuly jednotky SS, které obvykle doprovázel krvavý masakr. Český parlamentář je do města nechtěl pustit, hrozil přitom použitím protitankového děla. Na předmostí se jednotky vyděsily obyčejné trubky v domnění, že jde právě o dělo. Zůstaly tak raději na druhém břehu Labe. Přes Vědomice pokračovaly dál na Mělník," vypráví Rajnyš.

Jak přislíbil předseda klubu Peter Blažej, v příštím roce se mají obyvatelé města pod Řípem dočkat velké rekonstrukce květnových událostí. Pokud se však nadšencům podaří získat nutné peníze.