Management k tomu pozval zástupce Ústeckého kraje, radnice, politiky a další hosty, kteří se podíleli na zhotovení díla nebo ho významně podpořili. Jak uvedl při zahájení ředitel nemocnice Tomáš Krajník, mnozí z nich stáli v listopadu 2013 před nemocnicí při stávce za její záchranu, nebo se podepsali na protestních arších, kde se sešlo na 14 tisíc jmen z celého regionu.

Postupná modernizace celé nemocnice je důkazem toho, že záchrana tohoto zařízení byl jediný správný krok. Investicí přes 20 milionů korun porodnice změnila svou podobu a díky novému vybavení se zařadila mezi nejmodernější v Čechách. Zcela unikátní je obložení operačních sálů pro porody císařským řezem a přípravny pacientek 40 metry čtverečními antibakteriálního skla, které pomáhá udržovat v místnostech sterilní prostředí. Gynekologicko-porodnický sál Podřipské nemocnice je první v ČR, který vybavila teplická sklárna AGC Flat Glass Czech tímto sklem, vyrobeným na bázi nanotechnologií.

Při rekonstrukci porodnice byl kladen hlavní důraz na rodinnou atmosféru, komfort pacientek a kvalitní moderní vybavení, které usnadní práci lékařů, sester a ostatního zdravotnického personálu. Roudnická porodnice, která za posledních 16 let přivedla na svět téměř 6 000 dětí, tedy zhruba polovinu obyvatel podřipské metropole.

Zrekonstruovaná porodnice má k dispozici 13 lůžek, tři nadstandardní pokoje vybavené klimatizací, vysoce kvalitním nábytkem a prostornou koupelnou. Porodnice nabízí tři porodní boxy s koupelnou, vybavené prvotřídní porodní postelí a také možnost využít vanu a další pomůcky k úlevě bolesti v první fázi porodní i během celého porodu.

Na porodní boxy navazuje nadstandardně vybavená neonatologie, včetně místnosti pro resuscitaci novorozenců. Součástí oddělení je stanice pro fyziologické novorozence, kteří vyžadují určitý druh speciální poporodní péče, a stanice intermediální péče, jež poskytuje neonatální intenzívní péči nižšího stupně.

Oddělení gynekologie je nově rozděleno do dvou pater, v přízemí se nachází oddělení jednodenní gynekologie, které se bude zabývat ambulantními výkony, umožňující zákrok v rámci jednoho dne. Ve druhém patře se nachází pooperační a vícedenní gynekologie.

„V loňském roce jsme překročili hranici 400 porodů. Je to o individuálním přístupu a o pověsti oddělení a tím navazující dobré zkušenosti pacientek. Můj osobní limit pro udržení rodinné a přátelské atmosféry je někde na hranici 650 porodů. Pokud by zájem stoupal jako nadále, nechceme dělat kompromisy v kvalitě, kterou nabízíme, proto bychom museli omezit počet akceptovaných rodiček. Například formou registrace v nižších týdnech těhotenství s tím, že by místní rodičky měly vždy přednost," uvedl primář gynekologicko– porodnického oddělení Jan Havlík, který do nemocnice nastoupil před třemi roky a prosazoval právě zásadu porodnice rodinného typu.

„Při výběru porodnice pro mě byla naprosto zásadní důvěra a sympatie k lékařům. Můj porodník, primář Havlík, pracoval 35 let v zahraničí a na jeho přístupu je to znát. Komunikace s ním je perfektní. Líbí se mi rodinná atmosféra nemocnice, oceňuji individuální přístup a možnost diskuze při tak zásadním životním momentu, jakým přivedení prvního potomka na svět bezesporu je," vysvětlila Markéta Plechačová, zpěvačka Verony, která se rozhodla přivést na svět potomka právě v roudnické porodnici a stala se i její patronkou.

Primář Havlík nám prozradil, že k jejímu porodu má dojít na podzim a zpěvačka odmítla možnost předem znát pohlaví svého dítěte.