Tak připomněl významnou českou světici z rodu Přemyslovců sv. Anežku Českou litoměřický biskup Mons. Jan Baxant při slavnostní mši svaté, která se konala ve čtvrtek večer v klášterním kostele Narození Panny Marie v Doksanech. Uctít ji přišly desítky poutníků. Bohoslužbou oslavili 25. výročí jejího svatořečení, s nímž mnoho lidí spojuje události 17. listopadu 1989. „Když se začaly už po pár dnech po jejím svatořečení tzv. trhat ledy, bylo nám jasné, že to je Anežčina zásluha, a o tom jsem přesvědčena dodnes," říká jedna ze sester premonstrátek, které zde působí.

U reliéfu sv. Anežky České, který připomíná Anežčinu duchovní přítomnost v Doksanech, poutníci v litaniích (tj. prosebných modlitbách) prosili o přímluvu za národ, obnovu církve v naší zemi, rodiny i za další potřeby.

Anežka Přemyslovna byla významnou osobností českého náboženského i společenského života 13. století. V klášteře v Doksanech byla v dětství přibližně dva roky sestrami premonstrátkami vychovávána a vzdělávána. „Oslava sv. Anežky mě moc povzbudila, protože se jí účastnilo hodně rodin s dětmi, což je nadějné i do budoucna zásadní životní hodnoty se předávají!" dodává řeholnice.

Sv. Anežka se narodila asi roku 1211 Přemyslu Otakarovi I. a jeho druhé ženě Konstancii. O její výchovu pečovaly postupně sestry v slezské Třebnici a premonstrátky v Doksanech. Další roky strávila jako zaslíbená nevěsta na vídeňském vévodském dvoře. Po zrušení zasnoubení žila v Praze. I z dalších plánů na politické manželské svazky sešlo, asi také zásluhou Anežčinou. Ta už nyní jako dospělá dívka vyhlížela jiného ženicha… Inspirována hluboce sv. Františkem a sv. Klárou, se kterou si dopisovala, zakládá za pomoci svého bratra Václava I. klášter Na Františku a sama do něho v roce 1234 vstupuje. Vyniká v péči o poutníky, nemocné a chudé zvláště v blízkém špitále.

Nabádá ke smíru své znepřátelené královské příbuzné a v době braniborského vpádu do Čech jako jediná z královské rodiny po odvlečení malého synovce, kralevice Václava, ze země usiluje mírnit bídu těch nejchudších. 2. března 1282 umírá. Přestože je záhy vzývána lidem jako přímluvkyně v nebi, pocty oltáře se dočká o mnoho století později. Až v roce 1907 je prohlášena církví za blahoslavenou. Její svatořečení 12. listopadu 1989 papežem Janem Pavlem II. symbolicky otevřelo cestu našemu národu ke svobodě.

Jana Michálková