Generální ředitel Ondrášek na případ upozornil a podílel se na jeho objasnění. "Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nelze zatím sdělovat další informace. Jde o nejzávažnější případ korupce ve Vězeňské službě ČR za uplynulých 25 let," upozornila Vězeňská služba ČR.

Líbal skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Jeho šéf Pavel Ondrášek místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru a přesunul Líbala do Litoměřic. Podle informací Práva Líbal působil před časem opakovaně jako ekonomický náměstek bývalých generálních ředitelů Luďka Kuly, Jiřího Treglera a Petra Dohnala.

Ondráškovi měl podle Práva Líbal údajně opakovaně nabízet úplatek v podobě pravidelných vedlejších příjmů v řádech statisíců korun, celkem mělo jít o miliónové částky, a to v souvislosti s ovlivňováním veřejných zakázek z minulosti i teprve připravovaných, s kterými měl Líbal co dočinění a jež Ondráškovi podřízení nyní prověřují.

Právo také uvádí, že údajné vydírání souvisí s tím, že Líbal nabízel Ondráškovi, že zastaví cílenou mediální kampaň proti němu, pokud ho vrátí na post ekonomického náměstka. Kdyby se prý nedohodli, ředitel z Litoměřic prý varoval Ondráška, že negativní kampaň poběží dál.

"Mohu pouze potvrdit, že ve vztahu k Vězeňské službě provádí Generální inspekce bezpečnostních sborů úkony trestního řízení," řekla ČTK bez dalších podrobnosti mluvčí inspekce Radka Sandorová. Podle informací ČTK inspekce v litoměřické věznici stále zasahuje, kauza by se vedle údajného vydírání mohla týkat i některých zakázek Vězeňské služby.

"Osobně trvám na co nejrychlejším možném vyšetření celé záležitosti," vzkázal ČTK ministr spravedlnosti Robert Pelikán. "Podezření ohledně zakázek ve Vězeňské službě se neobjevují poprvé, sami jsme se některými zabývali," dodal.

Trestní oznámení kvůli údajně předražené zakázce na kuchyňské technologie z Dohnalových dob podalo vedení Vězeňské služby před rokem. Ministerstvo kvůli tomu zastavilo řízení o Dohnalově rozkladu proti odvolání z funkce, Dohnal ovšem od počátku odmítal, že by s ním kauza jakkoliv souvisela. I samotná inspekce následně sdělila ministerstvu, že její šetření se týká pracovníků odboru logistiky generálního ředitelství Vězeňské služby, nikoliv Dohnala.