VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Jak komunisté rozprášili vzácné sbírky na roudnickém zámku

Roudnice n. L. - Nejen lidé, ale i umělecká díla a sbírky mají svá tragická období temna. O roudnickém zámku toho bylo mnoho napsáno, ale o tragickém roku 1950 nikoliv. Vydejme se na cestu časem a připomeňme si významnost roudnického zámku.

28.5.2014
SDÍLEJ:

Karel Jeřábek. Foto: Archiv autora

V západním křídle rozlehlé budovy byl umístěn archiv rodu Pernštejnů, Lobkowiczů a Pětipeských se sbírkou 11 643 pečetí. Ve východním křídle byla knihovna, založená Bohuslavem Hasištejnem z Lobkowicz. Další vzácností bylo pernštejnské, trčkovské a dietrichštejnské stolní nádobí, skládací oltář z roku 1573. V roce 1922 do zámku vnikli zloději a zmíněný oltář velmi poničili, ukradli perly, kterými byla vyšívána figurální ozdoba. Unikátní byl i nejstarší skleněný pohár s českým nápisem z roku 1579, vzácná pečetidla, socha Ganymeda od Thorwaldsena a Evy Eusebie z Lobkowicz od Levého.

V další místnosti byla bohatá zbrojnice, přírodniny a sbírka celkem 2 869 mincí. Hudební archiv čítal 4 887 děl a vzácná byla i sbírka starých hudebních nástrojů. Zámecká knihovna patřila k největším ve střední Evropě, měla přes 100 000 svazků se 600 rukopisy a 1 200 prvotisky (od r. 1 442). Knihovnu navštívil i František Palacký, když v Roudnici n. L. pobýval několik dní, čerpal zde totiž materiál pro své dílo „Dějiny národu českého."

Návrat po válce

Budova je dále zajímavá tím, že má stejný počet oken, přesně jako má rok dní. V obou patrech zámku bylo umístěno na 1 000 obrazů nejvýznamnějších českých i cizích mistrů. Poprvé byly sbírky ze zámku odvezeny během nacistické okupace. Byly zavlečeny do Rakouska a zámek byl obsazen „Hitlerovou mládeží." Po válce se podařilo ještě před znárodněním Lobkowického majetku sbírky se slávou přivézt z ciziny zpět. Ale k tomu nejstrašnějšímu se teprve schylovalo.

Již v roce 1948 „převzala" Národní galerie ty nejvzácnější obrazy. Ostatních sbírek se ujalo Středisko státní památkové péče v Praze, které část obrazů převezlo na zámek v Nelahozevsi. Jednoho pošmourného a deštivého dne v září roku 1950 došlo k neomluvitelnému činu. Řada nákladních vozů zaplnila rozlehlé nádvoří zámku, několik dní předtím totiž padlo rozhodnutí „roudnický zámek budiž urychleně vyklizen a v uvolněném areálu budou ubytovány jednotky branné moci."

Házeli vše z oken

Nastalo překotné vyklízení zámeckých sbírek jedinečné relikvie byly prostě házeny z oken za vytrvalého deště na dlažbu nádvoří a podle očitých svědků nabírány a házeny lopatami a vidlemi na nekryté vozy. Sádrový odlitek od Myslbeka, shozený z 1. patra, ležel v troskách na dlažbě. Kolik vzácných památek tehdy přišlo nazmar, se už nikdy nedozvíme. Nákladní vozy naložené bez ladu a skladu se rozjely do 27 depozitářů v různých částech republiky. Tak byla rozprášena sbírka, tvořící organický celek. Co vznikalo věky, bylo zmařeno jediným rozhodnutím všehoschopné Komunistické strany.

Vražda archiváře?

K této události se váže tragická smrt zámeckého archiváře a roudnického patriota Karla Jeřábka (26. 10. 1899 21. 9. 1950). Jeho mrtvola byla nalezena pod západním schodištěm. Dodnes zůstává tajemstvím příčina smrti. Jedna verze praví sebevražda, ale dle svědectví potomků a současníků Karla Jeřábka v ten den chtěl jít nakoupit pečivo k snídani.

Vyšel ven s nákupní taškou a byl shozen z 1. patra do nádvoří, protože protestoval proti ničení zámeckých sbírek. Roudnický zámek spolu se sbírkami byl hodnotou světového významu, úžasnou pokladnicí umění. Zámecký areál zůstal a my se sice můžeme znovu a znovu těšit z této krásné dominanty Podřipska, ale genius loci spolu se sbírkami nenávratně vyprchal…

Filip J.K.V. Uzel

Autor: Redakce

28.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - The PUB Praha 6 - číšník / servírka 35 000 Kč Moderní restaurace v Dejvicích hledá do svého kolektivu číšníky a servírky na HPP, případně i na brigádní výpomoc. Praxe v oboru nemusí být podmínkou, vše jsme schopni naučit, výhodou vám spíše bude komunikativnost, příjemné vystupování a zodpovědnost. Nabízíme práci v zaběhlé restauraci s finančním ohodnocením mezi 30.000 - 35.000 Kč měsíčně a možností profesního růstu na pozici vedoucí směny. Nástup možný ihned. Životopis zasílejte na email. Administrativa - Vedoucí výroby -super mzda,13.a 14. plat,bonusy, auto 50 000 Kč Hledáme dynamickou osobnost se zkušeností s vedením výroby a manažerskými dovednostmi do stabilní, mezinárodní firmy. Nabízíme pestrou a velmi dobře placenou práci s pevnou pracovní dobou 8 – 16:30h. Vaše ohodnocení se skládá i z řady dalších bonusů, příplatků a prémií, které firma poskytuje. Rovněž nabízíme možnost kariérního postupu v rámci společnosti. Na oplátku očekáváme perfektní organizační dovednosti, schopnost vést lidi, preciznost, systematičnost a zájem o další vzdělávání. Náplň práce: Plánování, řízení a koordinace výroby a zajišťování stanovených úkolů. Odpovědnost za přidělování pracovních úkolů, plnění denní produkce a zvyšování kvality výrobků. Zajišťování vybavení dílen a jejich průběžná kontrola. Vedení, motivování a hodnocení pracovního výkonu podřízených zaměstnanců. Příprava podkladů pro mzdy a kontrola docházky. Kontrolování dodržování bezpečnostních, protipožárních a hygienických předpisů a předpisů souvisejících s výkonem práce svých podřízených. Řešení problémových situací, přijímání a realizace nápravných opatření k jejich odstranění. #gyhzj Gastronomie - Práce a brigády servírka 110 Kč Do japonsko korejské restaurace v centru Prahy hledáme posilu do našeho týmu na pozici servírka. Jsme menší, útulná restaurace s přátelským kolektivem a chutnou, luxusní gastronomií. Pokud Vás naše nabídka zaujala, prosíme o kontaktování na níže uvedené telefonní číslo. Administrativa - Recepční vysokoškolských kolejí 90 Kč Přijmeme recepční pro administrativní budovu. Náplň práce - správa recepce, komunikace s klienty, ubytování studentů.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 24. září 2018

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT