VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Jaro 1945: Bomby dopadly i na Roudnici, poprava SSmanů...

Litoměřicko, Podřipsko – Na sklonku 2. světové války se na našem území nacházelo větší množství německých ozbrojených sil všeho druhu.

9.5.2014 AKTUALIZOVÁNO 12.5.2014
SDÍLEJ:

UNIKÁTNÍ FOTOGRAFIE z konce války v Roudnici. Na snímku jsou oběšení mladí SSmani, kteří se odmítli vzdát. Foto: archiv

Největší část tvořila na severu Čech armáda střed pod vedením generála Schörnera, která na území Rakouska a naší země tvořila 92 divizí s celkovým počtem přesahující jeden milion mužů.

V našem regionu se také nacházelo okolo jednoho tisíce příslušníků zbraní SS, většina byla z frekventantské zpravodajské školy SS z Litoměřic a Ploskovic, také pár desítek elitních zabijáků SS – B5 komanda společně s elitní pancéřovou divizí das Reich (prostor u obcí Chotěšov, Vrbičany, Černiv) 800 příslušníků letectva, většina dislokovaná v Libochovicích, kde bylo od března 1945 v hotelu Černý orel velitelství štábu VIII. Luftwafe. Většinu vojska Wehrmachtu tvořila 72. divize složená z Rakušanů.

Američané byli v Litoměřicích už 1.5.
Ve dnech 29. a 30.4. 1945 byla na Lovosicku i početná armáda generála Vlasova (ROA). K setkání těchto sil došlo u obce Klapý dne 29.4.1945, zde se setkal generál Schörner s generálem ROA Bunačenkem. Ke dni 8.5.1945 se mohlo na Litoměřicku nacházet 8-10 tisíc německých vojáků. Německý ústup byl veden v několika směrech, avšak se stejným cílem – dostat se do americké zóny. Podle informací zjištěných od očitého svědka, p. Ježka z Litoměřic,  první průzkumná četa americké armády byla v Litoměřicích v místech dnešní Mostné hory již 1.5. 1945 v nočních hodinách. Američané se ptali jeho otce, kde je řeka Labe a kde se nachází město Terezín. Demarkační čára americké zóny byla předem stanovena na řeku Ohře u obce Budyně.

Útěk přes Velemín
Jedna z ústupových cest nacistických vojsk byla vedena od Velemína směrem přes obec Žim na Ústí nad Labem. V místech obce Velemín a Bílý Újezd došlo 9.5.1945 okolo 10.hod.ranní k přestřelce, kde zemřelo 63 německých vojáků a dva rudoarmějci. K této události se váže zajímavost v podobě zastřelení velitele SS, který před svou smrtí zastřelil svou manželku a své dvě děti v místech tzv. Zlatého pramene a byl zakopán na Liščím vrchu. Podle některých zpráv byl zastřelen samotnými SSmany,protože chtěl bojovat dále na západ. Zbytek vojska SS se pak seřadil na silnici směrem od hostince u Zlatého kříže a po složení zbraní se na pokyn sovětského velitele mohl rozejít do svých domovů.

Techniku nechali 
v lesích a utekli
V okolních lesích bylo všude zanecháno  hodně německé výstroje a také pětašedesát motorových vozidel. Druhá cesta byla vedena přes obec Zbožnou a Kletečná také směrem Ústí nad Labem. V Ústí nad Labem byly tyto síly zničeny. Litoměřické německé síly  se daly směrem přes obce Pokratice, Sebuzín a Čeřeniště také směrem k Ústí nad Labem a také nedorazily.

U Čeřeniště  bojovali ještě 24. května
U obce Čeřeniště bych rád poukázal na poslední výstřely 2. světové války na našem okrese. Zde proběhl poslední boj  dne 24.5.1945. Zde kladlo odpor 8 SSmanů, kteří se odmítli vzdát bez boje, a tak byli potlačeni třiadvaceti policisty povolanými z Čelákovic a byli do jednoho postříleni. K dalšímu většímu úmrtí SSmanů došlo 9.5.1945 v Budyni, zde bylo u statku Karla Tachecího popraveno devět SSmanů za to, že předchozího dne ostřelovali z kulometu ruské tanky mezi obcemi Roudníček a Budyně. Asi k nejznámější popravě došlo na roudnickém náměstí.  Dne 11.5.1945 zde bylo oběšeno na tenkém provaze šest mladých SSmanů, kteří odmítli složit zbraně.

Proč bombardovali právě náš region?
Bylo několik závažných vojenských důvodů, proč bombardovat náš region. Jak již bylo uvedeno, v našem regionu se vyskytovala početná německá armáda. Zřejmě strategičtějším důvodem bylo rozmístění průmyslových fabrik na výrobu syntetického benzínu, který byl potřebný k vedení války, např. v Záluží u Mostu a v našem regionu to byla továrna v Hněvicích v blízkosti Roudnice nad Labem. Dále to byly komunikační uzly v podobě hlavních cest a vlakových nádraží. V té době byla již Luftwafe na kolenou a pozemní obrana také v troskách. Jednou z největších leteckých operací spojenců nad severem Čech byl nálet ze dne 17.10.1944. Tato operace se nakonec zásahem Luftwafe roztáhla od Mostu až ke Strakonicím. Celkem bylo sestřeleno osm německých stíhačů a dalších osmnáct, z nichž šestnáct bylo nuceno z důvodu nedostatku paliva přistát na Litoměřicku.

Přistání na silnici
Často bylo využíváno polní letiště u Terezína, které před válkou využívali četníci. Jedno z přistávajících německých letadel nezvládlo přistávací manévr a přistálo přímo na silnici v místech dnešního kruhového objezdu u Terezína. Letoun byl značně poškozen,pilot přistání přežil. Druhý pilot však už takové štěstí neměl a zahynul při přistání, kdy zavadil o telegrafní sloup u pošty v Litoměřicích a zřítil se na místní Mírové náměstí v místech, kde se napojuje na ulici Michalská. Jednalo se o mladého pilota Uffe Güntera Langa z letky II/JG300 na letadle typu Bf109. Další pád letadla v našem regionu byl zaznamenán v obci Hrobce, zde havaroval dne 26.4.1945 jeden ze sedmi amerických stíhacích letounů, který se zřítil z neznámých důvodů do chmelnice p. Klementa. Německými vojáky byl pochován na místním hřbitově a po válce exhumován a odvezen na hřbitov do Plzně. Další pád byl zaznamenán mezi obcemi Mlékojedy a Lukavcem. Jednalo se o letoun typu P-51 Mustang pilotovaný poruč. Holcumbem. Pochován byl na mlékojedském hřbitově.

Bombardování 9. 5.
K samotnému největšímu bombardování našeho regionu došlo mezi dny 8. a 9.5.1945. Toto bombardování provedla druhá letecká armáda Sovětů pod vedením pluk. Fjorda Dobyše. Jednalo se o letadla typu Petjakov P-2. Tato letadla byla přizpůsobena jak k lehkému bombardování, tak i k ostřelování cílů palubními zbraněmi. V těchto uvedených dvou dnech vzlétlo celkem 690 letadel, které měly 1320 vzletů, což znamená, že některé z nich vzlétly dvakrát i třikrát denně. Kvůli těmto vzletům přišlo o život 1300 osob, kdy drtivá většina byli čeští civilisté. Bombardována byla tato města a obce v našem regionu: Litoměřice, Roudnice, Úštěk, Libochovice a Vrbičany.

Tomáš Rotbauer

Autor: Redakce

9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 65 535 Kč

Zubní lékaři ZUBNÍ LÉKAŘ/KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 70000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZUBNÍ LÉKAŘ/KA, Zubní lékař - vedoucí doktor nového stomatologického centra., Zaměstnanecké výhody: motivační ohodnocení, nástupní benefit, možnost bydlení, HLÁSIT SE: Kučera Jaroslav, tel.: 602199000, e-mail: kucera@cekofin.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Čekofin s.r.o., tř. Budovatelů, č.p. 1996, 434 01 Most 1. Informace: Jaroslav Kučera, +420 602 199 000.

Doprava a logistika - Řidič C+E 42 000 Kč

Zavedená firma hledá spolehlivého řidiče na práci v EU, na plachtové návěsy. Konkrétně jezdíme DE-GB-DE. Turnus 2 týdny práce, týden volno anebo 2 týdny práce + 2 týdny volno. Mzdové podmínky - příklad: 2 týdny práce, týden volna: superhrubá mzda 26.800 Kč 50 EUR dieta na den. Plus možnost finančních prémií.

Gastronomie - Přijmeme servírku do Lemon Leaf 35 000 Kč

Do oblíbené restaurace Lemon Leaf, která již 16 let v Praze 2 nabízí thajskou a kontinentální kuchyni přijmeme servírku - na krátký a dlouhý týden. Mladý kolektiv, přátelské prostředí, spropitné denně. Nějaká předchozí praxe, dobrá angličtina, příjemné vystupování a poctivost podmínkou (průměrný výdělek včetně spropitného). Vyučení v oboru není nutné.

Služby - Úklid bytových domů 17 000 Kč

Úklid Praha Dobrý den, hledáme kolegyni na úklid bytových domu po Praze. Jedná se o úklid chodeb,schodišť, výtahů, atd. Práce je od pondělí do pátku.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Videosouhrn 12. července 2018

Rozřezávání padlého Gottwalda a pomoc za všechny peníze: zhlédněte videa dne

Partnerky fotbalových hvězd MS. Podívejte se, kdo má nejkrásnější ženu

/FOTOGALERIE/ Mistrovství světa ve fotbale míří do svého finiše. Již tuto neděli čeká fanoušky jeho vrchol. O titul si zahrají Francie s Chorvatskem. Fotbalový kolotoč v Rusku tak vygraduje ryze evropským soubojem. A i při něm nebudou své favority podporovat pouze fanoušci, ale i manželky a přítelkyně hráčů. Ty mnohdy uhranou svou vizáží. Podívejte se na krásky, které mají po boku hvězdy letošního mistrovství.

Zkáza atraktivního lesa a premiéra Valašského muzigálu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 10. července 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Česko má vládu s důvěrou, díky komunistům. Na Babiše létaly láhve

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěru Poslanecké sněmovny. Stalo se tak 264 dní po volbách. Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo na tento okamžik déle. Dlouhé bylo i samotné jednání poslanců, které trvalo 16 hodin. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš požádal o důvěru pro svůj tým ve středu ráno, po celodenním maratonu projevů se poslanci dostali k hlasování až bezmála hodinu po půlnoci. 

Drahá koupel v barokní památce a ze Slaného Benátky za 20 minut: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 10. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT