Rod Zídků tíhl k vodě. Na řece pracovali rodiče a prarodiče a celé rozvětvené příbuzenstvo. Jindřich se narodil přímo v domku u plavební komory v Lovosicích. Po studiu vodního hospodářství pracoval nepřetržitých 44 let ve správě a provozu na Labi od Mělníka po Hřensko, největší díl přímo v podřipské metropoli.

„Voda byl a je můj život. Rychle jsem se naučil plavat a ovládat loďku, často jsem chodil chytat ryby. S kamarádem jsme v deseti letech spluli na pramici Labe až do Vaňova a v době gymnazijních studií se vydali motorovou pramicí až na Orlík. Z novodobých plaveb, už ve funkci ředitele závodu, bych připomněl experimentální plavbu měřicí lodí do Hamburku a zpět, při které jsme provedli měření plavebních hloubek," vzpomíná Jindřich Zídek.

Dnes už penzista se netají zájmem o prosazení stavby jezu v Dolním Žlebu. Už v roce 1995 se zúčastnil projednávání EIA pro výstavbu vodních děl Malé Březno a Dolní Žleb. Tehdy byl projekt před schválením. Od té doby se ořezává a stal se z něho paskvil. Německá strana podle Zídka už začíná na stavbu jezu na Dolním Žlebu slyšet.

„Pro Němce je Labe slepou ulicí do Čech, ale pro nás významnou nákladově výhodnou a ekologickou dopravní cestou. Obecně platí, že se lodní doprava vyplatí při cestě zboží delší než 200 kilometrů. Všude v Evropě s výjimkou Česka se lodní doprava rozvíjí," dodává Jindřich Zídek.

Význam vody stále stoupá, podle Zídka by si zasloužilo, aby vzniklo samostatné ministerstvo vodního hospodářství, které by pod sebe převzalo všechny související obory. S vodou se v Česku stále špatně hospodaří. Týká se to nejen průmyslových podniků, ale i obcí a samotných domácností. Málo se o tom diskutuje a málo se realizuje.

Jindřich Zídek poukazuje na recyklaci vody a na oddělování splaškové kanalizace od dešťové. „Nemusím za příklady chodit daleko, je to i problém našeho města. O vodě a jejím nedostatku se bude hovořit na Dnech vody. V Roudnici nad Labem budou k tomu 19. března otevřeny objekty tamního zdymadla," zve k návštěvě Jindřich Zídek.