Vzniklo ve zdejším areálu bývalého Zemědělského družstva Bechlín. Má za sebou sice jen dvouletou práci v chovu plnokrevníka, tréninku a ustájení koní, ale mnohonásobně zúročenou.

Kvalitní plemeno a vhodný program

Během uplynulého období se v centru narodilo zhruba 18 hříbat, z nich naprostá většina patří v Česku k rodokmenově velice zajímavým jedincům. „Při chovu klademe důraz na kvalitu. Máme tři vynikající plemeníky a při odchovu využíváme program podpory prenatálního vývoje hříbat, s kterým dosahujeme výborného hmotnostního a velikostního růstu. Bývalé zemědělské objekty jsme zrekonstruovali a přestavěli na moderní stáje a odchovny s vysoce nadstandardním ustájením. Pro ustájení klientských koní máme k dispozici 28 boxů o minimální ploše 16 metrů čtverečních, které jsou například vybaveny vlastním vzduchotechnickým systémem," vysvětluje ředitel centra Rostislav Kopecký.

Ustájení v Centru Darhorse má pevný řád, ve kterém je pro koně zařazeno dvakrát denně vodění, ošetření a kontrola zdravotního stavu.

Mezinárodní úspěch na aukcích

Chovatelské práce přinášejí centru už po krátké době výborné výsledky. Při poslední aukci na konci dubna ve Francii byly dvě dvouleté klisny, Midshipsovy dcery, což je špičkový krabčický plemeník, prodány za 14., respektive 16. nejvyšší cenu.

První vítězství na letošních dostizích

Centrum Darhorse si připsalo i první letošní klasické vítězství na dostizích. Klisna Najimska, loňská nejlepší dvouletka v Česku, na Slovensku a v Rakousku, zvítězila s přehledem 4. května na Jarní ceně klisen v Praze Velké Chuchli. Tuto neděli se jede na stejném místě další Velká jarní cena, na které bude mít krabčické centrum zastoupení pěti hřebci nebo valachy.

Práci v hřebčíně získalo na 20 lidí

Kapacita krabčického centra činí zhruba 100 koní, obhospodařuje rozsáhlý pastevní areál a plochu pro produkci krmiva. Zaměstnání zde našlo na dvacet lidí, z toho je pět žokejů. Velmi kvalitní jezdecké výkony s medailovým umístěním už na začátku letošní jarní sezóny předvedli zejména žokejové Tomáš Lukášek, Radek Koplín a Bauyrzhan Murzabayev.

Podřipsko je „zemí zaslíbenou"

Po krátké době je Centrum Darhorse v Česku špičkou v chovu i sportovních výsledcích. „Neděláme to pro peníze ani pro slávu, ale z lásky ke koním a chceme ukázat světu, že lze dosáhnout úspěchy i v malém Česku a v místech bez větší tradice. Podřipsko je přitom pro chov koní doslova zemí zaslíbenou ," vyznává se Rostislav Kopecký, který získal koňařské geny po své dědečkovi. Odborníci dnes přirovnávají krabčické centrum k hřebčínu Napajedla, jen s tím rozdílem, že podřipský hřebčín si troufá prosadit i v zahraničí.