PODŘIPSKO: Výročí slaví Hrobečtí a roudničtí hasiči

V sobotu probíhají v Hrobcích oslavy výročí 900 let od vzniku obce. Slavnost začíná ve 12.30 hodin historickým průvodem, v kulturním domě bude otevřena výstava a program pokračuje až do večera na hřišti. Oslavy 150 let od založení SDH v Roudnici nad Labem probíhají od rána na Husově a Karlově náměstí.

VELKÉ ŽERNOSEKY: Žernosecký košt letos podeváté

Výstava vín vinařů z Mikroregionu Porta Bohemica se uskuteční již dnes v kulturním domě ve Velkých Žernosekách. Akce začíná ve 12 hodin, v 17 hodin je na programu vyhlášení vítěze. Zajištěné je občerstvení, venkovní posezení, cimbálová muzika. Do obce je možné dopravit se z Litoměřic výletním vlakem.

ÚSTECKÝ KRAJ: Co se smrky, které likviduje mšice?

Výsledky zkoumání napadených smrků v kraji potvrdily, že se jedná o onemocnění způsobené více faktory. Dominujícím faktorem je přemnožení mšice smrkové. Poškození je však komplexem faktorů vázaných na různá zátěžová stanoviště. U méně napadených stromů lze aplikovat insekticidy povolené k hubení mšic. Tím lze omezit, případně zastavit sání neokřídlených populací mšice. Silně napadené stromy je možné po povolení kácet i v době vegetace, pokud na nich nehnízdí ptáci.

LITOMĚŘICE: Do města se za týden sjedou muzikanti

Druhý ročník Litoměřické letní filharmonie se uskuteční již příští víkend 29. až 31. května. Sjedou se na ni muzikanti z nejbližšího okolí, ale i ze zahraničí. Do města zavítají žáci ZUŠ Roudnice n. L., Libochovice, hudební školy v německé Míšni, Radebeulu a Coswigu, hudebního gymnázia Cluj v Rumunsku, studenti konzervatoře v Teplicích, Praze a Drážďanech a studenti vysokých hudebních škol. Vedle toho přijede také řada profesionálních hudebníků. Veřejnosti se představí v neděli 31. května od 15 hodin společným koncertem v letním kině. Předtím se budou konat dvě veřejné zkoušky v pátek v zahradě ZUŠ Litoměřice a v sobotu v centru města.

LITOMĚŘICE: Koupaliště otevře za necelý týden

Litoměřice Litoměřické koupaliště otevře za necelý týden. Areál by měl své brány poprvé v letošním roce otevřít návštěvníkům 28. května. Informoval o tom Ladislav Beneš, vedoucí koupaliště.


KRIMI:

PŘESTAVLKY: Ze zahrady vzal sudy
Až dvouleté vězení hrozí neznámému lapkovi za krádež plastových sudů. Po sešlapání oplocení vnikl na oplocenou zahradu nedaleko obce Přestavlky a odnesl čtyři velké plastové sudy modré barvy za více než 1 tisíc korun.

LITOMĚŘICE: Koupili kradené alkoholické nápoje
Litoměřičtí policisté sdělili podezření pro trestný čin podílnictví 40leté ženě z Litoměřicka a 26letému muži z Lovosicka. Tato dvojice zakoupila od osob známých svou trestnou činností za výhodnou cenu více jak desítku lahví tzv. „tvrdého" alkoholu různých značek. Srozuměni s tím, že vzhledem k okolnostem prodeje alkohol pochází z trestné činnosti, jej užívali pro svou potřebu. Část alkoholu se podařilo zajistit a část již byla zkonzumována.

ROUDNICE NAD LABEM: Ztratil peněženku
Dosud neznámý pachatel si přivlastnil cizí peněženku, kterou poškozený ztratil na neznámém místě v Roudnici nad Labem. V peněžence se nacházela finanční hotovost a osobní doklady. Odcizením vznikla poškozenému škoda za více jak 4 000 korun.