Soud totiž na začátku tohoto týdne přijal návrh na neplatnost voleb do tamních zastupitelstev. Na projednání žalob a rozhodnutí má 20 dní. Ustavující zasedání zastupitelstev, kde má dojít k volbě nových představitelů měst, se proto oddalují.

„K obsahu stížností nebudeme až do rozhodnutí soudu podávat informace," řekla Deníku mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem, který se návrhy na neplatnost voleb zabývá, Lenka Lasovská.

Podnět na zrušení voleb do lovosického zastupitelstva podala neúspěšná kandidátka hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Miloslava Brožková.

Důvod: obchodování s hlasy voličů

„Důvodem bylo kupčení s hlasy, proti kterému jsem se rozhodla vystoupit. Sama jsem ve volbách kandidovala, cítím se proto vzhledem k těmto nekalým praktikám ukřivděná," sdělila Brožková.

Možné kupčení s hlasy v okolí ubytovny v Nádražní ulici v Lovosicích stále šetří policisté. „Nevím, zda se to policii podaří prokázat, já mám ale informace, že se to dělo i jinde ve městě," dodala Brožková s tím, že důkazy ani konkrétní jména či strany do žaloby nezahrnula.

Jediný zvolený zastupitel za STAN Tomáš Rotbauer tvrdí, že návrh k soudu podala Miloslava Brožková sama za sebe, nikoli za sdružení, na jehož kandidátce figurovala.

„Rozhodně se nejedná o nějakou provokaci z naší strany. O tomto kroku paní Brožkové jsme jako sdružení nebyli dopředu vyrozuměni, dozvěděli jsme se o něm až dodatečně," řekl Tomáš Rotbauer.

Podle aktuálních informací Deníku soud návrh Miloslavě Brožkové ovšem vrátil k doplnění. „V tuto chvíli tedy čekáme do příštího týdne, zda-li paní Brožková podaný návrh doplní tak, jak ji soud uložil," uvedla dosavadní starostka města Lenka Lízlová.

Ať rozhodne soud

„Já vítěze voleb včetně koalice respektuji, stejně jako svobodnou volbu paní Brožkové. Pokud má dostatek důkazů, že minimálně v jednom z okrsků proběhly volby podezřelým způsobem, pak je na soudu, aby to přezkoumal," dodala Lízlová.

Ve Štětí se proti průběhu a výsledkům voleb postavili hned dva muži z kandidátní listiny Strany zelených. Stížnost společně podali Jindřich Boček a Tomáš Beneš.

„V obsahu stížnosti jsme zmínili více důvodů, proč jsme návrh na neplatnost voleb podali. Týkaly se i předvolební kampaně ve městě. Některé věci by se v dnešní době dít už asi neměly," nastínil pouze jeden z navrhovatelů Jindřich Boček. „Sám bych raději počkal, až jak rozhodne soud," doplnil Boček. Za zelené kandidoval do zastupitelstva jako nestraník ihned za lídrem Milanem Ryglem. Druhý navrhovatel Tomáš Beneš kandidoval s pořadovým číslem 9.

Podpásová kampaň

„Na přípravu stížnosti nebylo moc času. Podali jsme ji dva, konzultovali jsme ji ale i s kolegy. Důvodem jejího podání byla především předvolební kampaň, kterou považujeme za neregulérní až podpásovou a která měla za cíl nás poškodit," doplnil Beneš s tím, že neobviňují nikoho konkrétního. „Ani nevíme, kdo za těmi věcmi stojí," přiznal. Rozhodnutí soudu si netroufá předjímat.

Na projednání žalob a vydání usnesení má krajský soud nyní dvacet dní. Dalších patnáct dní poté mají dosavadní starostové na svolání ustavujících zasedání zastupitelstev.

Stávajícím zastupitelům mandát skončil už s volbami. V čele měst tak nyní zůstávají jen starostové, místostarostové a radní.