VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Řípskou pouť dohlédnou policisté

Podřipsko - Řípská pouť je po Matějské pouti v Praze druhou největší v Čechách. Během tří dnů ji navštíví několik desítek tisíc především mladých lidí a rodin s dětmi, kteří se přijdou pobavit atrakcemi a doprovodným programem. Tak vysoká návštěvnost vyžaduje i odpovídající organizaci a bezpečnost.

21.4.2016
SDÍLEJ:

Řípská pouť, sobota 25.4.2015Foto: Deník/Karel Pech

Starosta Krabčic Jiří Šimáček jako hlavní organizátor Řípské pouti měl letos vedle tradičních starostí s umístěním stánkařů a provozovatelů atrakcí ještě jeden problém, a sice přesvědčit veřejnost, že zařazení skupiny Ortel jako jedné z aktuálně nejúspěšnějších českých kapel do kulturního programu patří. Proti jejímu nedělnímu hodinovému vystoupení se totiž ohradila i část odpůrců. Veřejnost se tak obává, že by mohlo pod úpatím hory dojít ke konfrontaci příznivců a odpůrců, respektive ke střetu extremistů.

Větší míru rizika vzali na vědomí

„Bezpečnost při pouti je tradičně zajištěna smluvně s bezpečnostní agenturou a na požádání s Policií ČR. Letos bereme na vědomí větší míru bezpečnostního rizika a zajišťujeme adekvátní opatření, což při tak velké akci děláme každoročně. Co se týká úspěšné skupiny Ortel, není známo, že by při jejich vystoupeních docházelo k nějakým střetům extrémistů. Jsme si vědomi toho, že Říp je svou polohou dobře dostupný Praze a tudíž i tamním příznivcům či odpůrcům této skupiny.

Z důvodů bezpečnosti zejména rodin s dětmi jsme zvolili pro její vystoupení neděli a denní dobu ve 13 hodin, tedy před závěrem pouti. Nejvíc dětí podle statistik totiž navštěvuje pouť v sobotu a také v pátek, kdy probíhá i benefiční provoz atrakcí pro potřebné děti. Chtěl bych zdůraznit, že si našeho poutního místa velice vážíme a nesouhlasíme s jakoukoli radikalizací, nicméně také nesouhlasíme s omezováním osobních svobod a názorů," prohlásil starosta Šimáček.

Shromáždění obec nepovolila

Řípskou poutí žijí i obce kolem hory, ve kterých během prodlouženého víkendu panuje zvýšený provoz motorových vozidel. Ta parkují, kde se dá. Například Obecní úřad v Mnetěši vypomáhá Krabčicím se zajištěním výběru vstupného z jižní strany hory a soukromníci nabídnou i místa pro parkování aut. Letos se na obecní úřad také obrátil Adam Šenk, jeden z členů petičního výboru proti koncertu kapely Ortel na Řípské pouti, s oznámením o shromáždění fyzických osob.

„My jsme mu zaslali vyjádření, že oznámení není úplné. Protože se jedná o shromáždění pod širým nebem, je třeba doložit souhlas majitele pozemku, na kterém se bude konat. Ptal jsem se u Lobkowiczů, kteří jsou majiteli pozemků, a ti souhlas ke shromáždění nedali. Není tudíž povolené," vysvětlil starosta Mnetěše Martin Minarčík.

„Policie ČR bude dohlížet na klidný průběh celé Řípské pouti. Na základě zjištěných informací budou přijata standardní bezpečnostní opatření. Pokud v průběhu koncertu dojde k porušení zákona například v podobě závadových textů, policie bude postupovat podle svých pravomocí," doplnila Veronika Hyšplerová, komisařka oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje.

Na pouť přijíždí tradičně mnoho rodáků a přátel Podřipska. Přijede i skupina obyvatel až z Klenčí pod Čerchovem, z nichž někteří jsou příznivci skupiny ORTEL. Šumavský městys udržuje řadu let přátelské styky s podřipským Klenčem. „Dostali jsme informaci od tamního zastupitele Jiřího Anderle, že přijedou dvěma automobily a chtějí nás po pouti navštívit. Když jde o neoficiální návštěvu, přijmeme je a pohostíme. Oficiální návštěvy v rámci přátelských styků našich obcí probíhají každý druhý rok, loni jsme byli hostiteli my," prozradil Zdeněk Justa, starosta Klenče.

Autor: Václav Sedlák

21.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
14

V severních Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Ilustrační foto
5

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

FOTO: Skauti přivezli Betlémské světlo rychlíkem z Kolína

Litoměřice - Do Litoměřic a následně do celého Ústeckého kraje opět po roce dorazilo Betlémské světlo. Vlakem z Kolína ho přivezli skauti a na Litoměřickém nádraží ho převzali jejich kolegové ze skautského střediska Radobýl.

Vánoční Drážďany lákají tisíce Čechů. Riziko terorismu a vyšší ceny jim nevadí

Dresden - V saské metropoli je všude slyšet čeština. I někteří stánkaři mají nabídku v naší mateřštině.

Yvetta Blanarovičová: Postižení je krutá rána osudu, u dětí o to smutnější

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Benefiční adventní koncerty Centropolu a Nadačního fondu Energie pomáhá jsou zpět v Ústí. Na prvním v kostele sv. Vojtěcha hrál houslista Jaroslav Svěcený s přáteli, druhý tamtéž pobaví i pomůže v neděli 17. prosince od 19 hodin. Potěší vystoupením muzikálové zpěvačky i herečky Yvetty Blanarovičové na společném koncertě se sborem Ústecké Bambini. 

Lékaři nechtějí sloužit pohotovost. Přijdou o smlouvu, plánuje ministr

Severní Čechy - Záchranky si stěžují, že musejí mnohdy jezdit i k banalitám. Důvod? Nedostává se doktorů, kteří jsou ochotni pracovat na pohotovosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT