Zatím to bude na zkoušku po dobu tří měsíců. Tři muži v černém s označením Obecní stráž asistovali včera při příjezdu starostů a pozvaných hostů u kulturního domu ve Vražkově, kde proběhlo další pravidelné setkání starostů obcí z litoměřického okresu.

„Máme stejné problémy jako většina ostatních obcí, vandalismus, krádeže, poškozování obecního majetku či porušování veřejného pořádku. Nechceme represi, ale hlavně prevenci," uvedla Jaroslava Smetanová, starostka Vražkova.

Služba je uzavřena zatím na tříměsíční zkušební dobu. „Platí od 1. května a je sjednána na 20 hodin měsíčně. O tom, kdy k nám stráž přijede, budu informován pouze já," doplnil Ondřej Švec, starosta Straškova – Vodochod.

Od pátku tuto službu využívá, rovněž na zkoušku, další podřipská obec Račiněves, rozmýšlel o ní i starosta Horních Beřkovic. Z měst v litoměřickém okrese nemá městskou policii zatím zřízenu Úštěk, který má ale přímo v centru služebnu Policie ČR, nově ji od července zakládá Terezín a uvažují o ní i Bohušovice nad Ohří.