Radní doporučili zařadit do programu na žádost zastupitele Milana Rygla (SZ) projednání odůvodnění k vydání obecně závazné vyhlášky k zákazu heren a hracích automatů na celém území města Štětí. Zastupitelé návrh usnesení, aby městský úřad tuto vyhlášku připravil, neschválili. Pro návrh byl jeden hlas, 16 zastupitelů bylo proti.

Zastupitel Milan Rygl ve svém odůvodnění argumentoval škodlivostí vlivu hazardu nejen na samotné hráče, ale i na jejich rodiny. Opíral se o sílu hlasů v přípravě petice i o průzkumy. Zmínil rovněž, že počet hracích automatů na území města neklesá tak rychle, jak by bylo třeba.

„Udělali jsme si vlastní kontrolu a zastupitelům předložili statistiku. Nejvíc hracích automatů bylo v našem městě v roce 2011, celkem 99, loni už jen 88. Před tímto zastupitelstvem jsme jich napočítali v 9 provozovnách 86, z toho 71 jsou videoloterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí, zbytek jsou výherní hrací přístroje. Ze 3 provozoven automaty zmizely úplně," uvedl Tomáš Ryšánek, starosta města.

Zastupitelé Štětí schválili ustanovení sedmičlenného výboru pro životní prostředí, který povede Stanislava Linhartová. Jsou v něm tři zástupci společnosti Mondi, což ukazuje na jeho hlavní poslání – řešit otázky týkající se životního prostředí ve vztahu k této firmě. Prioritou je řešení úniku zapáchajících látek a příprava stanovisek města k připravovanému projektu EcoFlex.

Zastupitelstvo rovněž vzalo na vědomí hospodaření města za rok 2015. „Za důležité považuji, že ač jsme schvalovali rozpočet schodkový, nakonec skončil v přebytku 335 tisíc korun. V I. rozpočtovém opatření pro letošní rok jsme přesunuli přístavbu družiny při ZŠ Školní, pro kterou není hotová projektová dokumentace a stavba by se přes prázdniny nestihla dokončit. Místo ní budeme realizovat projektově připravenou výstavbu ateliéru pro ZUŠ, a to s nákladem zhruba 9 milionů korun z vlastního rozpočtu," doplnil starosta.

Zastupitelé byli informováni o stavu přípravy protipovodňových opatření. Ministerstvo zemědělství schválilo dotaci zhruba 20 milionů korun na dokončení prací přímo ve Štětí.

Zhruba na třikrát tolik se odhadují náklady na opatření pro místní část Počeplice, kde však ještě nebyl vydán souhlas všech majitelů pozemků a akce je ve fázi územního řízení.

Pro třetí místní část Hněvice je hotová studie protipovodňových opatření, ale i zde jsou náklady velmi vysoké, zhruba 40 milionů korun.